Виконком Чернігівської міськради дав розпорядження демонтувати 69 гаражів у Чернігові. Це вже не перша хвиля демонтажу, цієї весни їх уже прибрали понад сотню. Відповідну програму виконком міськради схвалив минулого року. Загалом акт комісії з інвентаризації нараховує в Чернігові 786 гаражів без дозволів.
Власники мають місяць
Гаражі на вулицях Рокоссовського, Шевченка, Освіти, Шевчука, проспекті Перемоги та інших місцях нині мають на собі червоні наклейки з попередженням: «На підставі рішення виконавчого комітету ЧМР, цей об’єкт підлягає демонтажу». До 19 серпня у власника є можливість прибрати його самостійно, інакше це зроблять, як написано, примусово. Тобто якщо власник не демонтує гараж, за це візьметься «Муніципальна варта».
Начальник відділу благоустрою КП «Муніципальна варта» Юрій Воробей стверджує, що процес демонтажу безболісний: більшість людей іде назустріч і комунальники не втручаються. Ще в день оприлюднення рішення працівники комунального підприємства поїхали розклеювати відповідні попередження.
– Ми не демонтуємо гаражів самовільно – лише за рішенням комісії, яка або не встановила власника, або власник не надав дозвільні документи на своє ім’я. Це підстави вважати гараж незаконним, – пояснює Юрій Воробей.
Не без конфліктів
Знесення одного гаража коштує місту орієнтовано 2000 гривень. Минулого разу, за словами начальника відділу благоустрою, понад 70 відсотків визначених гаражів люди прибрали самі. Цього разу власники так само мають місяць на самостійний демонтаж.
– Коли гараж демонтували комунальники, то конфліктів майже не було. Лише один чоловік прикував себе ланцюгом до крана, коли ми приїхали прибирати його гараж на вулиці Волковича, – розповідає Юрій Воробей.
Чоловік не мав документів, тільки стверджував, що все «так було» з 50-х років. Конфлікт закінчився тим, що чоловік вивільнився з ланцюга, а комунальники погодилися не чіпати об’єкт, давши час для його узаконення.
У ці ж дні ЗМІ повідомляли, що на вулиці Кошового чоловік погрожував самогубством, якщо його гараж зачеплять.
Також є випадки, коли людині давали кілька місяців на демонтаж, але гараж продовжував стояти. На місце приїжджали комунальники. Власник випрошував у них трохи часу – і за кілька годин сам виконував демонтаж
Закон суворий, але він закон
Гаражі, які мають усі документи, не демонтують. Про те, що незаконні гаражі приберуть, люди дізнавалися не після того, як на гараж причепили наклейку, а ще на етапі перевірок.
У КП «Муніципальна варта» кажуть, що за 30 днів люди не зможуть зробити всіх дозвільних документів. Ті, хто їх мали, принесли одразу, хто не мав – не приніс.
Є випадки, коли власник, наприклад, каже, що Деснянський районний виконком дав дозвіл. Але умовою такого дозволу є укладання орендного договору в управлінні земельних ресурсів. Якщо рішення є, а договору нема – знесення.
Якщо в гаражі автомобіль?
Якщо в гаражі стоїть автомобіль, то його перенесуть на майданчик тимчасового зберігання. За умови що власник напише звернення й відшкодує витрати міста на перевезення автомобіля – його повернуть.
Якщо власника гаража не знайшли та ніхто про свої права на нього не заявляє, то його вважають знахідкою.
– Такий гараж ми переміщаємо на штрафмайданчик. У власника є можливість з’явитися з документами та все собі повернути. Тільки потрібно буде відшкодувати кошти, які на таке перевезення витратять
– А що буде на місці гаражів?
– Територія, яка залишається після знесення, часто велика, –каже Юрій Воробей, – ніхто її не покине простоювати. Місце розчищається, далі ним займається ЖКГ. Потенційно там хочуть робити дитячі майданчики, клумби.
Була суперечка
У вересні минулого року на гараж Анатолія Овручевського повісили попередження, а в жовтні – демонтували. Правда, як виявилося згодом, дозвіл на встановлення гаража чоловік мав.
Дозвільні документи Анатолій Овручевський отримав ще у 2007 році, але тоді гараж знаходився на території педуніверситету. Там будували спортивний майданчик, і гараж перенесли. Рішення демонтувати його та встановити на території автокооперативу № 59 схвалив Деснянський виконком. Чоловік вступив до автокооперативу і платив внески. Але, як з’ясувалося, ті, хто встановлювали конструкцію, дещо промахнулися.
«Муніципальна варта» прибрала гараж у 2017-му. Начальник комунального підприємства Віталій Хрустицький заявив, що гараж знаходився за межами автокооперативу. Власник буцімто погодився перенести гараж своїми силами.
Анатолій Овручевський підтвердив, що погодився прибрати самостійно, але не поспішав, бо звернувся до суду із вимогою визнати рішення комісії з демонтажу недійсним. Справу розглядали довше, ніж Анатолій мав часу на самостійний демонтаж. Тому гараж прибрали комунальники. Домовилися перенести його на ділянку автокооперативу. Там він і стоїть. Правда, уже без бетонної основи, яка раніше захищала від вологи.
За кілька місяців суд скасував рішення комісії з демонтажу. Тоді було доведено, що підстав демонтувати гараж Анатолія Овручевського немає. Але гаража на дозволеному місці вже не було. Власник припускає, що вся історія має зв’язок із будівництвом біля автокооперативу. Інвестором будівництва була компанія «Денар-Люкс», яку пов’язують із секретарем Чернігівської міськради Максимом Черненком.
Наслідком усіх цих суперечок стала передача повноважень прийняття рішень щодо демонтажу на виконком, який має законні підстави це робити.