Перевізник маршруту № 1, який обслуговує Чернігів, кінцевою має пункт «Дачі», тобто приміське село Старий Білоус. Із власної ініціативи перевізник заїжджає ще далі – до Трисвятської Слободи. Вартість проїзду – 5 грн, поїздка далі офіційної кінцевої – також.
Але з 1 жовтня перевізник підняв вартість проїзду поза офіційним маршрутом до 7 грн. Жителі Старого Білоуса обурилися. Перевізник повернув стару ціну – 5 грн, але тепер автобус доїжджатиме лише до середини села – офіційної кінцевої зупинки. Це також викликало незадоволення місцевих. Зрештою, дехто вирішив протестувати.
Наслідки такі: одному чоловікові, буцім, наїхали на ногу, а перевізник взагалі каже, що в будь-який момент може зняти цей маршрут.
Поїздки до Старого Білоуса
Як пояснили в управлінні транспорту, свої владні функції щодо перевізників Чернігівська міська рада може здійснювати лише в межах міста. Організовувати приміський автобусний маршрут на території Чернігівського району було б перевищенням повноважень.
Старий Білоус – фактично передмістя Чернігова, але офіційно це село в Чернігівському районі. Автобус № 1 входить до міської мережі автомобільного транспорту й обслуговує пасажирів у межах міста та тих, хто має дачні ділянки за містом поблизу села Старий Білоус.
Те, що перевізник їде далі, – його ініціатива. Він може це робити, а може не робити. Тому ціну поза офіційним маршрутом встановлює самостійно, кажуть в управлінні транспорту. Головне, щоб вона була економічно обґрунтованою й автобус встигав за розкладом з’являтися на визначених зупинках у Чернігові.
За паспортом маршруту № 1 автобус заїжджати до Трисвятської Слободи не зобов’язаний. Але до села він має вісім щоденних рейсів через прохання жителів. Те, що поїздка за межі маршруту коштуватиме 7 грн, перевізник пояснив підвищенням цін на паливо і тим, що маршрут № 1 працює не в нуль, а в мінус.
Кілька десятків жителів Старого Білоуса об’єдналися в ініціативну групу з вимогою повернути їм ціну до 5 грн. Оголосили про те, що готують акцію протесту.
Коли до акції ще не дійшло – перевізник повернув стару ціну і став дотримуватися офіційного маршруту. Ні кроку далі.
8 вересня понад 30 жителів Старого Білоуса все одно пішли протестувати.
Протест
Три десятки жителів Старого Білоуса почали протест о пів на восьму ранку. Вони вийшли на пішохідний перехід на вулиці Гагаріна в районі Подусівки і стали ходити вздовж зебри, блокуючи дорогу.
Причиною акції називають порушення умов договору перевізником на маршруті № 1. У людей запитання до ціни, графіка перевезень і самовільних, на їх думку, змін протяжності маршруту з боку перевізника.
На акцію приїхав начальник управління транспорту Олександр Рижий та представник перевізника Юрій Василенко. На карті маршруту Юрій Василенко показав, що офіційна кінцева зупинка – у центрі села, а далі автобус може не їхати. Представники ініціативної групи у відповідь почали запитувати, з якого це часу й чому ж тоді їздить неофіційно до Трисвятської Слободи?
Управління транспорту розводить руками
Начальник управління транспорту Олександр Рижий каже, що в межах офіційного маршруту на перевізника скарг немає, а сам перевізник виконує все згідно з рішеннями виконкому, де сказано, що суб’єкти господарювання, які здійснюють перевезення за межі міста до дачних масивів, установлюють вартість разового квитка на проїзд у автобусі в межах обґрунтованої ціни.
На питання про те, чи мають перевізники якось узгоджувати з управлінням транспорту своє рішення щодо ціни, Олександр Рижий відповідає, що у постанові, яку він зачитує, цього не сказано. Єдине – управління транспорту може запросити в них методику розрахунку вартості проїзду.
– До Старого Білоуса раніше взагалі не було маршруту, цей перевізник, СПД Корень, із власної ініціативи взявся їх возити. Грубо кажучи, далі маршруту він возить їх незаконно, але з ініціативи жителів села. Сьогодні перевізник каже, що взагалі в будь-який момент може зняти маршрут, якщо так. Нам же перекривати його нічим, – каже Олександр Рижий.
Виходить, що перевізник не повернув ціну 5 грн, а просто почав їздити в межах встановленого й погодженого з міськрадою маршруту, який стільки й коштує.
– Зараз люди ніби погодили те, що перевізник возитиме по 7 гривень, але до кінця села. Мешканці хочуть, щоб автобус доїжджав до залізничного переїзду. Ну але ж це знову повернення до неофіційних поїздок.
Були претенденти з Києва
Тетяна Романова, керівник «Агенції міських ініціатив», уже багато років як активіст займається питаннями громадських перевезень.
Слова начальника управління транспорту про те, що якщо перевізник відмовиться від маршруту, то його ніким буде замінити, пояснює так: у Чернігові всі маршрути переділені між окремим перевізниками. Тому, дійсно, малоймовірно, що хтось стане на цей маршрут – хоч би із солідарності до колеги.
– Але разом з тим, коли проходив конкурс на заміщення маршрутів, на оцей самий маршрут автобуса № 1 (вул. Захисників України – Дачі) були претенденти з Києва. Втім щось там пішло не так і їх не погодили. Тому говорити, що зовсім нема кому замінити, неправильно. А всередині міста, так, конкуренції нема.
Щодо конфлікту мешканців Старого Білоуса та перевізника Тетяна Романова вважає: непорозуміння сталося через малу обізнаність людей у питаннях перевезень. І це не біда людей, а біда інформаційних кампаній.
– Якщо автобус все життя їде до кінця села, звідки знати, що він їде туди неофіційно? Адже так завжди було. А потім перевізник підвищує ціну – логічно, що люди обурилися.
Активістка вважає, що у такій ситуації всім варто сідати за стіл і говорити. Така проблема існує не лише з автобусом № 1, але й з іншими, які їдуть до дач. Можливо, варто прибрати дачні маршрути та зробити єдині, з автовокзалів, які вже б підпорядковувалися не місту, а району чи області. Але поки чітко не проговорять обов’язки й межі прав кожної зі сторін – справа з місця не зсунеться.
Інцидент під час протесту
Доки сторони обговорювали проблему, а інші учасники акції продовжували ходити переходом і блокувати рух транспорту, поруч зебри сталося ДТП.
Під час акції один із чоловіків закричав: «Нога, нога, скора, нога!» і почав бити руками по авто, яке намагалося об’їхати протестувальників. Виглядало це дещо постановочно.
В авто знаходився директор департаменту соцзахисту Олег Русін.
Травмованого чоловіка забрала швидка, йому діагностували забій ноги й відпустили. Олег Русін опинився у слідчого.
– Відкрито кримінальне провадження за ч .1. ст. 286 ККУ. Це порушення правил безпеки дорожнього руху, – повідомила речниця Чернігівського відділу поліції Юлія Ковтун.
Також вона сказала, що в постраждалого легкі тілесні ушкодження. На час досудового розслідування в Олега Русіна вилучили автомобіль.
Олег Русін каже, що вранці 8 жовтня їхав до геріатричного інтернату у справах роботи. Дорогою до інтернату відбувалася акція протесту, учасники заблокували проїзд. Він спробував об'їхати перекриття.
– Я був майже біля переходу, чоловік підставив мені ногу під колесо й почав кричати. Хто винен – встановлюватиме поліція, – сказав Олег Русін.