Уляну Супрун з подачі прем’єр-міністра Володимира Гройсмана та за підтримки президента Петра Порошенка у липні 2016 року призначили заступницею міністра охорони здоров’я України. Згодом Супрун стала виконувачем обов’язків міністра і залишалася ним до цього місяця, поки через позов Ігоря Мосійчука, народного депутата від Радикальної партії Олега Ляшка, її не усунули з посади на час суду.
Хто така Уляна Супрун
Уляна Супрун не з України, але частина її родини – звідси. Народилася вона у США, за фахом біолог та лікар-радіолог, тобто з області променевої терапії. Працювала в американських діагностичних центрах на керівних посадах. У 2013 році з чоловіком Марком, який теж має українське коріння, переїхала до Києва. Із листопада 2013 року Уляна Супрун була на Майдані як волонтер. Працювала в медслужбі, очолила гуманітарну ініціативу та започаткувала громадську організацію «Захист патріотів». У жовтні 2015-го створила школу реабілітаційної медицини в одному із Львівських університетів.
Чого хоче Уляна Супрун
Змін у медичній галузі. Те, за що її знають найкраще, – це медична реформа. Нині завершилося реформування медицини первинної ланки, більша частина українців має сімейних лікарів. Найсуттєвіша зміна для пацієнта – можливість обирати лікаря незалежно від прописки. А за первинне обслуговування так само платить держава.
Від того, яку кількість пацієнтів набере лікар, залежить і його зарплатня. Тобто лікар зацікавлений обслуговувати пацієнта якісно, щоб іншим його рекомендували, а не розривали з ним декларації.
Медреформа робить модель фінансування «первинки» ефективнішою. Раніше держава платила за ліжко-місце в лікарні, а тепер – за реальну людину. До кінця наступного року мають реформувати й вторинну ланку. Важливо пам’ятати, що коли ви не підписали декларацію, то це не означає, що вас ніде не обслугують. Держава й далі за вас платить, але за місцем реєстрації місця проживання. Також ви можете підписати декларацію з приватним лікарем. Якщо в нього є угода з Національною службою здоров’я, то на первинній ланці і він обслуговуватиме вас безкоштовно.
Реформа йде, але пацієнт пручається
Супрун незлюбили. На неї нападала Ольга Богомолець, голова комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я. Вона звинувачувала міністерство у прискоренні вимирання українців (але за деяких міністрів смертність була вищою). За словами Богомолець, 70 тисяч медиків виїхали за кордон, хоч в Україні взагалі не ведуть таку статистику. Міністерство звинуватили й у тому, що рівень вакцинації нижчий, ніж у 90-х. Ця інформація теж не відповідає дійсності. Усі управління охорони здоров’я, МОЗ та й сама Супрун неодноразово закликали вакцинуватися, долаючи міф про шкоду щеплень, яку свого часу поширили в ЗМІ.
Нині відомо, що депутат від Радикальної партії Ігор Мосійчук оскаржує те, як уряд призначив Уляну Супрун. Він вважає, що вона отримала повноваження міністра на підставі неправомірного розпорядження Кабінету міністрів.
Депутат наполягає, що Супрун не може бути в. о. міністра, адже досі має американське громадянство. Він не має підтверджень, а посилається на джерела в інтернеті. Супрун до переїзду в Україну точно мала американське громадянство. У 2015 році президент дав їй українське. Закон вимагає від іноземця підписати документ, у якому він зобов’язується відмовитись від громадянства іншої країни.
У МОЗ ще у 2017 році повідомляли, що Уляна Супрун виконала всі вимоги для того, щоб отримати паспорт громадянина України. Однак публічно про те, чи дійсно вона більше не має американського громадянства, ні Супрун, ні МОЗ не повідомляли. Держслужбовці не можуть мати паспорт іншої країни, але це не поширюється на міністрів і їхніх заступників.
Підтримка
У п’ятницю, 15 лютого, суд вже розглядав позов Мосійчука, проте далы справа поки не рухаэться через самовідвід судді.
Уляну Супрун підтримують такі громадські організації, як Всеукраїнська мережа людей ЛЖВ, «Батьки за вакцинацію», «Пацієнти України», «Реанімаційний пакет реформ», навіть магазин одягу «Всі Свої». Про свою підтримку заявив також президент та прем’єр-міністр. Основний заклик – нарешті призначити Уляну Супрун главою МОЗ.
Ми вирішили дізнатися, що про це протистояння думають ті, хто безпосередньо працює в медичній галузі, і звернулися до чернігівських лікарів.
Чи підтримують головні лікарі чернігівських міських лікарень медреформу та в. о. міністра охорони здоров’я Уляну Супрун?
Ольга Малець, заступник начальника управління охорони здоров’я Чернігівської міської ради, каже, що ситуація навколо позову до Супрун більше належить до політичної площини, тому не коментує й не оцінює цього. Медреформу управління підтримує.
– Медреформу ми впроваджуємо на рівні міста, а якщо впроваджуємо, то підтримуємо. Чернігів має один із найвищих рівнів підписання декларацій. Уже понад 75 відсотків містян їх підписали. Деякі медзаклади майже вийшли на 100 відсотків, як от дитячі поліклініки.
Звісно, є питання до реформи, але вона має позитивні напрацювання. Це й більша увага до пацієнта, кращий рівень обслуговування, чітко прописаний гарантований пакет безкоштовних послуг. На первинній ланці майже не беруть благодійні внески.
Позитив є і в оплаті праці. Лікарі, які отримували копійки, тепер зацікавлені в тому, щоб надавати якісну допомогу і збирати пацієнтів. Таких коштів, які зараз є на первинці, ми ніколи не бачили раніше.
На підході реформа вторинної допомоги, там теж визначать пакет безоплатних послуг. Теперішня медреформа – досить прогресивна ідея.
За ситуацією з позовом ми слідкуємо. Але це питання лежить більше в юридичній та політичній площині, коли деякі політичні сили використовують непідтверджені факти, цифри, статистику. До цього є питання. Але ми не коментуємо дій наших політиків. Ми працюємо, і медицина – поза політикою. Ми робимо свою справу, покращуємо процес лікування, і медреформа з цим справляється, зокрема медреформа під керівництвом Уляни Супрун.
Ми можемо добре відгукнутися про ті кроки, які робить наше Міністерство охорони здоров’я.
Юрій Стецьков, головний лікар міської лікарні № 4, у медреформі бачить і плюси і мінуси, те саме стосується й Уляни Супрун.
– За ситуацією, яка склалася навколо Супрун, я слідкую. Вона неоднозначна, є і плюси і мінуси. Одним реченням не розібратися. Але у всякому разі людина щось робить та старається.
Якщо говорити про реформування первинної ланки, то нині в нас дефіцит сімейних лікарів. На ту кількість населення, яке ми обслуговуємо, не так багато спеціалістів. Маємо дванадцять лікарів первинної ланки, з яких вісім уже набрали максимальну кількість пацієнтів, на підході ще один лікар. Залишиться три, а людей, які не підписали декларації, – багато. За місяць ми опинимося в ситуації, коли не вистачатиме кадрів. І поки не знаємо, як виходитимемо з положення.
Щодо реформування і Уляни Супрун. Як і будь-якому головному лікарю, мені не зовсім зрозумілі окремі кроки. У лікарні, і такі маленькі, як наша, хочуть увести дві керівні посади – директора і головного лікаря. Але не все так просто. Бо як менеджер без медичної освіти може грати ключову скрипку в лікарні? Тому нині головні лікарі пішли отримувати другу вищу освіту з менеджменту й управління. А час усіх розсудить, більше плюсів було чи мінусів.
Лілія Стремецька, в. о. головного лікаря міської лікарні № 1, питання зняття Уляни Супрун обговорювати не хоче. Про медреформу: усе нормально.
– Як ви собі уявляєте, що я, виконуючи обов’язки головного лікаря, буду обговорювати питання зняття чи незняття з посади в. о. міністра охорони здоров’я? Адже там стоїть питання не про реформу, а легітимність Уляни Супрун на посаді як громадянки Америки та України.
А реформа? Ну кому вона подобається? Може, на перший рівень і зробили все, що тільки можна, усі працюють, чекаємо реформування другої ланки. На реформу нормально ми дивимося, лікарі заробляють більше, ніж заробляли. Апаратуру й обладнання ми отримали, усе робимо. Поганого нічого в ній нема. А що стосується Уляни Супрун, то вона наш в. о. міністра охорони здоров’я… як я буду щось казати?
Володимир Фаль, головний лікар міської лікарні № 2, медреформу підтримує, але вважає, що вона місцями непослідовна й непродумана. Уляну Супрун не підтримує взагалі.
– За часів незалежності України у нас був 21 міністр охорони здоров’я. Уляна Супрун – одна з найгірших. По-перше, вона не є спеціалістом, має лише диплом бакалавра з питань у галузі біології. Вона не медик, а в команді Супрун нема спеціалістів. Тому вони роблять реформу «як хочеться», замість того щоб спитати у фахівців на місцях, які працюють і лікують людей.
По-друге, вона людина іншого світу, де ставлення до здоров’я у людей інше. У США на проблеми медицини виділяють 4 трильйони доларів, коли весь бюджет України – 35 мільярдів гривень. Так само на рік на одного пацієнта там виділяють 7200 доларів, а в нас ця сума десь 75 доларів.
Вона не підходить нам. Є таке поняття – батьківщину захищати, патріотизм. От я, наприклад, живу в Україні, тут живуть мої діти, і я хочу, щоб жили онуки. А Уляна Супрун – поїде собі далі, у Штати чи ще кудись.
Чим відрізняється Супрун, наприклад, від Авакова? Аваков усюди каже, що поліція гарна, що реформу зробили хорошу, але не вистачає грошей, щоб бути ще кращими. Чи сказав Аваков десь колись, що в них беруть хабарі? А Супрун приїхала і почала з того, що сказала: медицина у нас корумпована. То виходить, і всі лікарі корумповані? А в нас лікарі-початківці отримують менше мінімалки, їм доплачують, щоб була мінімалка, але це менше ніж 4 тисячі. Коли у судді зарплатня – 10 мінімалок. Хоч прокурори і держслужбовці брали і брати будуть. Депутатів ловлять на сотнях тисяч доларів. А лікаря піймають на тисячі чи на півтисячі, то роблять скандал.
Я за те, що лікар має право щось отримати, якщо він вилікував людину і та принесла йому подяку чи квітами, чи цукерками. І гроші. Якщо хтось має можливість. Якщо там Ахметова вилікували, то чого він не може подарувати щось?
Основні функції міністерства – не виконані. Розмови, що вони побороли корупцію в закупівлях, – це брехня. Нічим воно не підтверджується. Супрун два роки проводить тендери, але до нас іще нічого не надходило.
Це зараз у нас є вакцина від кору, а ще рік тому її не було. Були перебої з вакциною від туберкульозу. Вакцина від ботулізму знаходиться в Обухові. І якщо таке лихо станеться, то родич хворого матиме їхати туди за нею. Якби я був міністром, то роздав би її в обласні центри. Це те, що вона мала зробити.
Про реформу медицини першої ланки не скажу нічого поганого. Але сутнісно змінилося мало. І що з того, що кожен має сімейного лікаря, адже до цього були дільничні. Так, фінансування первинки стало кращим. Але звідки ці гроші? З минулого року фінансування значно не збільшилося. Тобто гроші з первинки забрали з вторинки. Але саме вторинка потребує більше коштів, бо це серйозніші процедури й операції.
Уляна Супрун налаштовує людей проти медицини. Під час виступів вона каже, що в первинці все безкоштовно. Насправді – безкоштовний огляд лікаря, аналіз крові і сечі, холестерину, глюкози, на ВІЛ, туберкульоз та інше. А як щодо біохімічного аналізу крові для постановки діагнозу? А УЗД? За них платить пацієнт, бо в лікарні нема на це грошей. Тобто Супрун каже, що все безкоштовно, а люди приходять і обурюються, коли їм кажуть, що треба заплатити благодійний внесок за рентген.
Медреформа – це добре, я не є її противником. Просто вона могла би бути більш продуманою. Видно, що у верхівці зовсім не знають і не цікавляться, що відбувається в регіонах. Звідси й прорахунки.
Людмила Овсієнко, головний лікар дитячої поліклініки № 1, про ставлення до Уляни Супрун як міністра не говорить, вважає, що це некоректно. Реформа первинної ланки, за її словами, була важка, але їх лікарні вдалося.
– Говорити про Уляну Супрун – це некоректно, має ж бути субординація. Як головний лікар, я скажу, що реформа йде, ми працюємо, у нас навіть є вже нагороди в плані реформи. Я поважаю Уляну Супрун, і далі що? Ми – державний заклад, а не приватний.
Ми вже виконали максимум декларацій з населенням, яке за статистикою прикріплено до нашої лікарні. Ми вже підписали 23 тисячі декларацій і набираємо далі. Медреформа триває.
Є чіткий набір аналізів, що в первинній ланці робиться безкоштовно. Але туди, наприклад, не входить біохімічний аналіз крові. Просто у нас звикли, що лікарі призначають усе й одразу. Тому зараз ми перелаштувалися так, що терапевт намагається зробити все, що можна зробити, за кошти первинки, а глибше обстеження відправляють на вторинний рівень, і цю вторинку (рентген, біохімію, УЗД) по можливості роблять за кошти місцевого бюджету. Але з місцевого бюджету фінансування йтиме до літа. Скоро почнеться реформа і другої ланки.
Заробітна плата у лікарів та медсестер виросла, зараз вони отримують більше, ніж лікарі-спеціалісти. Повторюю, до реформи другої ланки ми ще готуємося. Але за високими цифрами заробітної плати стоїть не лише кількість підписаних декларацій, але й якість обслуговування. Вона потрібна, щоб не втрачати пацієнтів.
Щодо того, що дві керівні посади ввели. У нас і зараз є головний лікар і начмед. Виходить, що тепер директор буде займатися тим, чим зараз займається головний лікар – фінансуванням, бюджетом, бухгалтерією, а медичний директор буде робити те, що зараз робить заступник з медичних питань. Тому тут нічого нема страшного. Якщо хороший головний лікар і має досвід у менеджменті, то це навіть дуже добре. І якщо головний лікар матиме одну-дві освіти й буде в цьому розбиратися, то це добре для закладу.
Реформування первинної ланки у нас пройшло нормально. Ми готувалися, пояснювали лікарям, пацієнтам та іншим співробітникам, чим є медреформа. Акцентували на тому, що від їх роботи та кількості підписаних декларацій будуть залежати їхні гроші та фінансування закладу.
У нас немає скарг на те, що лікарі не хочуть приїжджати додому. Одна була лише, коли скаржилася мама, що в дитини нежить, живуть вони поруч, а лікар не може прийти. Але коли в дитини нема температури і люди живуть близько, то краще, щоб люди прийшли самі. Адже в цей час лікар може поїхати на серйозний виклик, де є якась загроза. У лікарні є машини, які лікар має право взяти й обслуговувати віддалені виклики. Ті, хто поруч, переважно приходять.
Ми отримали гроші від Національної служби здоров’я й облаштовуємо відповідно до вимог кабінети, закуповуємо нове обладнання, докуповуємо потрібне. Кошти ми отримуємо на все: сюди і зарплатня, і обладнання, і ремонти. Гроші приходять більші. Але буде менше декларацій – буде менше коштів. Тому ми намагаємося працювати добре.
Ілля Латоха, приватний сімейний лікар, який уклав угоду з Національною службою здоров’я й обслуговує пацієнтів у первинній ланці безоплатно, за кошти держбюджету. Йому байдуже, скільки громадянств в Уляни Супрун та яка в неї освіта, якщо медреформа працює, і працює добре.
– Я фізична особа – підприємець, послуги пацієнтам надаю безкоштовно на основі угоди з Національною службою здоров’я. Виконую аналізи в лабораторії й оплачую їх для своїх пацієнтів із надходжень від Національної служби. Вистачає грошей і на оренду приміщення, і на зарплату.
Ставлення до медреформи позитивне: змінилося ставлення до лікарів, оплата праці не за залишковим принципом, як було в радянський час, а відповідно до зусиль, витрат здоров’я і душевних переживань за пацієнтів. До вузьких спеціалістів реформа ще не дійшла, але це питання часу. Вони заслужили на відповідну до їх зусиль оплату праці.
Про зміни в первинній ланці. Коли за часів Януковича була безоплатна медицина в первинній ланці, за аналізи все одно брали мінімальні благодійні внески на витратні матеріали. Я працював у державній поліклініці і казав: будь ласка, знайдіть 5 гривень на реагенти. Зараз Національна служба оплачує аналізи в первинній ланці. І керівництво тепер каже, що не дай боже натякнути комусь про благодійний внесок. Це карається. Ці аналізи, які держава гарантувала, – безоплатні.
До медреформи, яку робить Уляна Супрун, ставлюся позитивно. Те, чи є в Уляни Супрун подвійне громадянство і яку має освіту, мене не обходить, оскільки я бачу позитивні зміни у ставленні до себе як до висококваліфікованого спеціаліста. Моя оплата праці збільшилася.
Тому геть руки від Уляни Супрун.
Добре реагую на введення електронної документації цього року. До цього цим ніхто не займався, робили лише видимість реформ. Тепер усе в електронній системі, лікар одною-двома кнопками зробить собі річний звіт по діагнозах, які він виставив. Це спрощує життя.
Реформа завжди болюча. І система охорони здоров’я, пропонована в радянський час, – вона занадто високовартісна, наша економіка її не потягне. І всі ці побори, подяки і ставлення людей до лікарів – від цього давно час відмовитися.
Якщо ви зараз навіть самі запропонуєте гроші – у державній поліклініці вам скажуть: заберіть назад. Бо лікарні вперше отримали хороше фінансування й навряд захочуть його втратити. А якщо люди тричі поскаржаться на лікарню через те, що там взяли гроші за якісь первинні аналізи, і це підтвердиться, то Національна служба розірве контракт з поліклінікою. Хто ж ризикне такою сумою? А на вторинній ланці будуть ще більше гроші.