Нещасний випадок стався з Денисом Московченком, жителем села Мньов Чернігівського району, що неподалік Славутича. Минулого тижня йому обпекло всю верхню частину тулуба. Сталося це під час роботи на підприємстві «Ківач», що знаходиться у промисловій зоні Славутича та займається утилізацією відходів. У тому числі – небезпечних. Наразі потерпілий проходить курс лікування в Чернігівській обласній лікарні.
Як це сталося
Через те, що з потерпілим постійно працюють медики (регулярно оновлюють крапельниці, роблять перев’язки тощо), нам не вдалося з ним поспілкуватись. Проте його брат Роман розповів про події минулої п’ятниці, 6 вересня, на підприємстві «Ківач». За його словами, брат постраждав під час передачі зміни іншим робітникам.
– На підприємстві, де працює мій брат, є величезна піч, в яку скидають відходи на утилізацію. Він відпрацював свою зміну і готувався передати її іншим робітникам. Були перебої в роботі однієї з форсунок, і брат з напарником вирішили її почистити методом «вимкнення-увімкнення». Брат знаходився якраз біля цієї печі, і коли напарник знову її включив, то стався хлопок, який і обпік верхню частину тіла мого брата, – каже Роман.
На інцидент тоді не дуже звернули увагу, хоча поруч було чимало свідків, в основному робітники, які приїхали на наступну зміну. Денису принесли піну від опіків, розпилили її і, запевнивши, що все буде добре і нічого серйозного не сталося, відправили додому.
Після того як Денис приїхав додому, його стан через кілька годин значно погіршився, а родичі не одразу зрозуміли, як варто діяти в такій ситуації.
– На вечір у брата почала підвищуватись температура, опухати голова, а тіло вкриватися пухирями. Мати одразу зателефонувала мені, я порадив кликати місцевого лікаря, але його вночі так і не дочекалися. На ранок температура піднялася до 40 градусів, Дениса почало трясти, і ми подзвонили в Чернігівську обласну лікарню, там нам сказали везти до Чернігова своїм ходом. Ми приїхали, брата відразу поклали в реанімацію, де і стабілізували стан. Зараз же він лежить в опіковому відділенні, постійно під крапельницями і з постійними перев’язками, – говорить Роман.
Допоміг Facebook
На підприємстві, за словами Романа, реагували досить довго.
– Підприємство погодилося на допомогу і оплату лікування тільки після розголосу в інтернеті та ЗМІ. Ми в той же день, коли повезли його в лікарню, стали дзвонити керівництву. Там нам сказали, що потрібно чекати, коли закінчаться вихідні, і тоді керівництво буде щось вирішувати. Але в понеділок нам також ніхто не передзвонив, а на той час, як і зараз, кожен день на медикаменти потрібні 1–1,5 тисячі гривень. Тому ми і звернулися до всіх небайдужих у тій же мережі Facebook, аби люди допомогли у зборі коштів на лікування. І ось у середу з нами зв’язалися представники підприємства, вибачилися і запевнили в тому, що будуть оплачувати все лікування, – зазначив Роман.
Він додає, що наразі підприємство вже оплатило за чеками витрати за ті дні, що брат уже пролежав у лікарні. Також завірили про наміри оплачувати і всі інші дні аж до офіційної виписки з лікарні.
Проте представники підприємства запевнили наших журналістів, що профінансують і повну реабілітацію свого робітника. Хоча всієї картини того, що саме там сталося і хто в цьому винен, вони поки що не знають.
– Ми допомагаємо з лікуванням, немає ніяких проблем у цьому. Що саме там трапилося, поки невідомо, ведеться розслідування. Підприємство покриває фінансування лікування нашого працівника, і не тільки в той період, поки він у лікарні. Після виписки ми також плануємо організувати йому реабілітацію, щоб він зміг повернутися на роботу. Від нього ніхто не відмовляється, ми ж по-людськи ставимося до своїх співробітників, звільняти його не будемо, – запевнив представник ТОВ «Ківач», який не захотів назватися.
Лікарська таємниця
Наскільки може затягнутись лікування, Роман поки не знає, адже лікарі не дають прогнозів. Родичам повідомили, що стан у нього вже стабільний, але виписувати його не будуть доти, доки не почнеться природне відновлення шкіри.
Головний лікар Чернігівської обласної лікарні Андрій Жиденко відмовився будь-що коментувати про стан хворого і те, від чого його лікують, до того часу, поки потерпілий не дасть на це згоди.
– Про стан пацієнта та перебіг його лікування ми не маємо права розповідати без дозволу на то самого пацієнта. Є закон про захист персональних даних, і поки пацієнт сам добровільно не надасть дозвіл лікарям розголошувати інформацію про нього та його стан, ми цього робити не будемо, – зазначив лікар.
Треба розбиратись
На думку фахового юриста, приватного адвоката Сергія Шипотіла, щоб визначити, хто по закону має оплачувати лікування в подібних нещасних випадках на підприємствах, потрібно вивчати документи, зокрема посадові обов’язки кожного з працівників.
– Якщо людина отримала травму або будь-яке інше ушкодження на робочому місці, то потрібно піднімати інструкції, за якими працюють на даному підприємстві, і дивитися, що працівник мав право робити, а чого не повинен був, і так далі. Після цього стає зрозуміло, хто винен і хто має оплачувати лікування, – каже пан Сергій.
Він додає, що перш за все проводиться розслідування інциденту, яке і вкаже, хто ж винен у тому, що сталося. Якщо доведуть, що хлопець порушив техніку безпеки або свої виробничі інструкції, то оплачувати лікування належить самому, а ось якщо винен роботодавець, тоді вже гроші на лікування повинні надавати на підприємстві.
Власне, поки що бачимо: підприємство пішло назустріч та почало оплачувати лікування своєму робітникові, не дочекавшись результатів слідства. Залишається діждатись, коли встановлять всі обставини цієї події і буде названо винного в тому, що чоловік отримав опіки майже половини тіла.
Теоретично, якщо доведуть вину самого робітника (і мова не про конкретного постраждалого, а про загальні принципи в таких випадках), підприємство може і відсудити гроші, витрачені на лікування.