У Чернігові, 6 жовтня, пройшла акція «Ні капітуляції!». Зібралося близько 200 людей. Головна ідея – потрібно забути старі конфлікти і об’єднатися.
Об’єднуємося важко
Висловити протест проти підписання Україною так званої формули Штайнмаєра зібралися патріоти в сквері біля стели героям, загиблим у ході російсько-української війни на Донбасі. Мітинг проходив без партійних прапорів. А його учасники закликали до того, аби всі проукраїнські сили об’єдналися проти загроз, які несе імплементація «формули Штайнмаєра», про готовність виконувати яку заявив президент України.
Утім об’єднання виходить поки не дуже. Люди розбивалися на групки і обговорювали події. Пару разів довелося підслухати побоювання деяких учасників, що найбільш активними і чисельними є представники «Нацкорпусу». Мовляв, є ризик, що вони прагнуть очолити рух, аби потім керувати процесом. Враховуючи, що хлопців неодноразово звинувачували у зв’язках з діючим міністром внутрішніх справ, побоювання такі легко пояснити. Незадоволення приховували, але не всі. Так, під час промови Олександра Тарнавського (коли він заявив, що «Нацкорпус» не зважає на прізвища і однаково реагує на антидержавницькі дії як Порошенка, так і Зеленського) у нього на підвищених тонах почали питати, чим же так йому дошкулив попередній президент.
Не втримався від уколу і представник «Народного Руху» Сергій Соломаха, відреагувавши на непрацюючу звукову апаратуру (спроби її підключити тривали хвилин 20 і були марними). Він зауважив, що на акцію під стінами СБУ (незрозуміло, чому саме там? – можливо, щоб розпорошити протест) кілька днів тому знайшовся гучномовець, а тепер – ні.
Меморандум
Утім до певного спільного знаменника учасники все ж прийшли. Заявили, що готові до створення Руху опору і запропонували підписати меморандум щодо спільних дій і вимог до влади. Зокрема, Володимир Зеленський та депутати, на переконання патріотів, не повинні допустити капітуляції України у війні проти російських окупаційних військ, заборонити відхід підрозділів української армії від лінії розмежування на Донбасі, відмовитися від планів щодо амністії бойовикам терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР» і не проводити вибори доти, доки російські війська не вийдуть за межі України, а українська сторона отримає повний контроль над українсько-російським кордоном.
Попередньо під меморандумом зголосилися підписатися громадські об’єднання «Національний корпус», «Правий сектор» та політичні партії «Народний Рух України», «Свобода», «Демократична сокира». Але далі під списком почали з’являтися інші організації і навіть просто фізичні особи.
Поки тривав збір підписів, перед учасниками зібрання виступили батько загиблого у російсько-українській війні чернігівця Андрія Шанського Микола і члени делегації зі Славутича – матері загиблих на Донбасі захисників України. Вони наполягали, зокрема, на неприпустимості розведення військ, оскільки в такому разі українські солдати опиняться за межами зведених роками укріплень, а фактично в чистому полі – як на долоні перед терористами.
Далі буде
Олександр Тарнавський закликав усіх небайдужих їхати 14 жовтня, на День захисника України, у Київ, аби взяти участь у загальноукраїнській акції проти капітуляції та зради національних інтересів України. За його словами, автобуси будуть їхати від Красної площі об 11:00.
Також учасники мітингу вирішили звернутися до Чернігівської обласної та міської рад з тим, щоб депутати зібралися на позачергові засідання і ухвалили звернення до президента України та народних депутатів щодо недопустимості реалізації «формули Штайнмаєра».
Такі звернення вже ухвалили місцеві ради в Сумах, Кропивницькому, Львові, Івано-Франківську, Тернополі, Рівному, Черкасах, Хмельницькому. А вже після акції список поповнився ще рядом міст. У тому числі і Ніжином.
Сергій Соломаха також закликав звернутися до уряду і президента, аби центральна влада нарешті вирішила питання з посадою голови Чернігівської облдержадміністрації. Ця посада вільна вже кілька місяців, що, на його думку, у прикордонній з країною-агресором області неприпустимо.
Влада мовчить
Заклики учасників мітингу щодо реакції на події, що відбуваються з боку депутатів Чернігівських обласної та міської рад, почуті не були. У середу, 9 жовтня, ми поцікавилися, чи збираються органи місцевого самоврядування проводити позачергові сесії, як це зробили в багатьох інших містах.
У Чернігівській обласній раді нам повідомили, що поки інформації про ймовірне скликання позачергової сесії немає. Там зазначили: якщо і вирішать скликати сесію, то про це повідомлять на офіційному сайті установи.
Новоспечений секретар Чернігівської міськради Наталія Хольченкова розповіла, що наразі з приводу скликання позачергової сесії ніхто з депутатів до неї не звертався. Проте це питання – у стадії обговорення в самій міськраді.
***
Акції тієї ж спрямованості 6 жовтня відбулися в Ніжині та Бахмачі. У Києві на майдані Незалежності зібралося більше 10 тисяч людей. На чернігівську ж, як і п’ять років тому, ніхто з влади не вийшов. Помічена була лише депутатка Чернігівської міськради Ірина Березинець.