Фразою відомої народної пісні "Я прийшов – тебе нема. Підманула-підвела" можна охарактеризувати підсумки мітингу з ініціативи майже 30 жителів приватних будинків, яких затопило на вулицях Могилянського та Декабристів під час зливи влітку минулого року.
Основною вимогою людей була зустріч із виконуючою обов’язки голови Чернігівської ОДА Наталею Романовою з приводу виплат компенсації на ремонт їх осель. Мітингувальники прийшли, в. о. голови Чернігівської ОДА була в будівлі самої адміністрації… але чомусь так і не вдалось зустрітись і вирішити свої питання.
Передісторія на 9 мільйонів
Стихійне лихо, яке об’єднало жителів 41 приватного будинку на вулицях Декабристів та Могилянського, сталося 30 червня 2018 року. Тоді містом пройшла сильна злива, внаслідок якої будинки та на той час гаражі з паркувальними місцями були затоплені. Після першочергових дій з подолання наслідків негоди чиновники почали розбиратися, що взагалі сталося. Все обговоривши, тоді цю пригоду визнали надзвичайною ситуацією регіонального рівня, що давало змогу потерпілим претендувати на відшкодування їхніх збитків із державного резервного фонду.
Згодом гроші все ж таки знайшли, але не на ремонт приватних будинків на вулицях Декабристів та Могилянського. Кабмін виділив 16 млн грн, які спрямував на ремонт комунальних об’єктів інфраструктури, що постраждали від зливи. А ось мешканці приватних будинків не отримали жодної копійки з держбюджету. Єдине, що їм було виплачено, – по 5 тис. грн одноразової допомоги від міської ради. Ці гроші люди в основному витратили на експертні висновки щодо ступеня ушкоджень їх помешкань. За висновками експертів, компенсація жителям цих будинків має становити сумарно близько 9 млн грн.
У міській раді розвели руками: мовляв, таке рішення уряду – отже скерувати виділені кошти на приватні оселі не можна. Люди навіть звертались до суду, аби визнати бездіяльність Кабінету міністрів. Але суд відхилив позов, оскільки Кабмін довів, що там не отримували необхідних документів, на основі яких можна було б призначити відшкодування.
Сказали прийти у жовтні
Розмови про ситуацію на вулицях Декабристів та Могилянського точаться вже другий рік. За цей час встиг змінитись очільник Чернігівської ОДА та навіть два виконуючі обов’язки голови. І ось влітку цього року, після виборів, новий президент України звільнив Олександра Мисника та призначив в. о. голови Чернігівської ОДА Наталю Романову. Саме з нею мітингувальники і прагнули побачитись та поговорити, хоча такі зустрічі й відбувались уже не раз.
За словами пані Наталі, протягом останніх двох тижнів потерпілі від минулорічної повені намагалися зв’язатися з в. о. голови ОДА, записатися на той же прийом, але їм у цьому відмовляли, посилаючись на її зайнятість і те, що вона часто буває у відрядженнях. Через це жителі й зібрались на мітинг під будівлею ОДА та вирішили піти напряму до Наталії Романової на зустріч.
В ОДА не пустили
Зібравшись під будівлею Чернігівської облдержадміністрації, люди вирішили: треба не чекати, поки до них вийде Наталя Романова, а самим до неї піднятись, поспілкуватись та дізнатись, яка ситуації з виділенням коштів на сьогодні.
Мітингувальники зайшли до адміністрації, але далі прохідної нікого не пустили нацгвардійці, які виконували свої обов’язки, прописані у правилах пропускного режиму до будівлі ОДА. Усередину не пустили навіть журналістів, яких, виявляється, має супроводжувати працівник департаменту інформаційної діяльності. Нацгвардійці зателефонували до приймальні голови ОДА, де їм повідомили, що Наталя Романова на «церковній нараді» (зустріч з представниками різних конфесій. – Прим. ред.), і коли вона закінчиться, то чиновниця спуститься до мітингувальників та поговорить з ними.
Під час очікування до представників громади вийшла керівниця відділу роботи зі зверненнями громадян Олена Соловей та повідомила, що прийомний день голови ОДА – це перша середа місяця, і саме в цей день вона могла прийняти всіх бажаючих. Але мітингувальники заперечили: на ту середу теж неможливо було домовитись. Окрім цього, пані Олена зазначила, що найближчим часом у Чернігівську ОДА буде призначено нового керівника – і можливо, він якось вирішить проблему компенсації.
Викликали поліцію та блокували дорогу
Ішла друга година очікувань, і мітингувальники вирішили якось діяти, а не просто стояти на прохідній в очікуванні зустрічі з Наталею Романовою. Спочатку вони викликали поліцію та написали заяву, що їх не пускають до будівлі Чернігівської ОДА. Заяву поліцейські прийняли.
Пізніше частина людей пішла перекривати дорога поблизу облдержадміністрації (постійно рухатись по зебрі). Цими діями мітингувальники наразили себе на гнів декількох водіїв, яким довелось об’їжджати ту ділянку, і ніяким чином не наблизили зустріч з в. о. голови ОДА, яка продовжувала нараду з церковниками.
Через три години нарада нарешті закінчилась, і будівлю почали залишати члени різних релігійних конфесій. Один з низ навіть звернув увагу на мітингувальників, вислухав їх претензії до влади та пообіцяв молитися за якнайшвидше вирішення проблеми. Поступово всі присутні на нараді залишили облдержадміністрацію, але пані Романова до мітингувальників так і не вийшла. На це люди заявили, що будуть піднімати наболілу тему під час візиту до Чернігова президента Володимира Зеленського, коли той представлятиме нового голову ОДА.
Законних можливостей не знайшли
Наталя Романова наступного дня після мітингу поспілкувалась телефоном з нашим журналістом та розповіла, чому саме не змогла вийти та поговорити з жителями вулиць Могилянського і Декабристів і яка її позиція щодо вирішення цього питання.
Конкретно по ситуації з компенсаціями після потопу в. о. голови Чернігівської ОДА зазначила, що, на її думку, це справа міської ради, адже по суті це надзвичайна ситуація місцевого рівня, яку вимушено перекваліфікували на регіональну через обіцянки на той час народного депутата Олега Ляшка знайти решту в держбюджеті на компенсацію постраждалим. Але в той же час, за словами Наталі Романової, вона неодноразово зустрічалась з ініціативною групою жителів та намагалась вирішити це питання, але законного шляху, як це зробити, так і не було знайдено.
Наразі в ОДА написали чергове звернення до Кабміну з проханням при розподілі залишку коштів у кінці року врахувати цю ситуацію та надати окрему субвенцію. Про це пані Наталя говорила з нардепами від Чернігівщини, а також з можливим новим головою ОДА – Андрієм Прокопенком, який також у курсі цієї проблеми та буде намагатись вирішити її, якщо обійме цю посаду.
Міська влада не Діди Морози
Позицію міськради щодо цієї проблеми висловив заступник чернігівського міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Андрій Черненко. За його словами, тоді всі органи влади ухвалили рішення, що це надзвичайна ситуація регіонального рівня. Після цього, згідно з усіма правилами, подали необхідні документи з цього приводу, тому компенсувати витрати на відшкодування постраждалим має держава. Пан Андрій також зазначив, що міськрада зробила все від неї залежне, а держава у свою чергу повідомляє, що коштів немає, їх потрібно шукати на місцевому рівні, скорочуючи видатки на інші програми.
Він також додав, що жителі, звісно, бажатимуть отримати компенсацію, бо в експертних висновках уже написано, скільки на ремонти потрібно коштів, але часом ті кошториси можуть бути перевищені. Інші мешканці тих вулиць розповідали пану Черненку, що одна з їхніх сусідок, яка ледь не найбільше скаржиться на бездіяльність влади, власноруч носила відра з водою та виливала на стіни свого будинку. Це в той час, коли після самого потопу в неї було сухо. Але таким чином вона хотіла отримати компенсацію, як й інші.
P. S.
Конкретного результату мітинг не дав: гроші не виплачено, міська та обласна влада кивають одна на одну, а Кабмін за цим спостерігає. Проте люди не мовчать та намагаються домогтися виплат будь-яким шляхом. Можливо, їм це вдасться з новим головою ОДА з президентської команди, але це покаже тільки час.
Прямо мова
Наталя Романова, в. о. голови Чернігівської ОДА: