З 29 січня 2020 року безкоштовний супутниковий сигнал закодовано. До нової ініціативи долучилися 24 канали чотирьох основних медіагруп. У телеглядачів з цього приводу – купа питань.
Зміни означають, що дивитись канали через «тарілку» і не платити за це більше не вийде. Наразі за приблизними підрахунками в Україні 4,4 мільйони домогосподарства можуть дивитися супутникове телебачення. Але при цьому легально долучаються до процесу хіба що 4 % українців з супутниковою антеною або менше 200 тисяч людей.
Що змінилося з 29 січня?
Сигнал, який в Україні ловлять через тарілку, насправді є технічним, він призначений виключно для провайдерів телевізійних послуг. І вже вони мають доставляти його усім користувачам. Якщо встановити тарілку та ловити супутникові канали напряму, то фактично це буде вважатися піратством. В Україні часто встановлюють обладнання, не повідомляючи про цей факт. Більше того, існує навіть платна послуга, коли при встановленні антен з глядачів беруть додаткову плату за «злам» коду супутникових телеканалів. Це називається card sharing. За підрахунками експертів, лише 4 зі 100 користувачів супутникового ТБ, офіційно платять за перегляд телеканалів.
Кому від того гірше? Канали й так заробляють на рекламі
Технічний український сигнал може потрапити до Європи. Таким чином, європейці можуть дивитися безкоштовне українське телебачення. А це – порушення норм та законів ЄС. Там супутникові канали доступні майже виключно у складі спеціальних пакетів включно з встановленням антени. Безкоштовні – лише державні, регіональні або суспільні телеканали.
Оскільки канали купують ліцензований контент лише для території України, то мусять забезпечити його поширення лише в межах кордону. Тим часом відкритий супутниковий сигнал дозволяє дивитись програми не лише українцям, а й сусіднім країнам. Зокрема, це стосується західних фільмів, серіалів, спортивних трансляцій та різноманітних розважальних шоу.
Ще однією причиною кодування супутникових каналів є зобов’язання медіагруп перед провайдерами, які надають ТБ-послуги. Саме провайдери зацікавлені в тому, щоб розважальних каналів не було у вільному доступі.
Серед інших причин кодування експерти називають також боротьбу із піратством. На їхню думку, це допоможе покласти край незаконним ТБ-сервісам, які ретранслюють продукти без дозволу власників.
А якщо у мене кабельне телебачення або Т2?
Видихайте з полегшенням. Зміни торкнуться лише користувачів супутникових антен з технічним сигналом, які не підключені до двох офіційних провайдерів – Viasat або Xtra TV. Є інформація про вихід на український ринок ще одного потужного європейського гравця – французького Vivendi. Однією з їх умов було якраз кодування сигналу.
Кодування буде використовувати систему Verimatrix, а щодо можливості її злому наразі нічого не відомо. Можливо запровадження додаткових систем кодування та захисту.
Які канали стануть платними?
Це стосуватиметься більше 20 каналів чотирьох основних медіагруп:
1+1 media: 1+1, 2+2, ТЕТ, ПлюсПлюс, УНІАН, Бігуді
StarLightMedia: СТБ, ICTV, Новий канал, М1, М2, Оце
Inter Media Group: Інтер, НТН, К1, К2, Мега, Піксель, Zoom, Enter-фільм
Медіа група Україна: ТРК Україна, НЛО ТБ, Індиго.
Зараз тривають розмови про те, що навесні до цього списку приєднається ще кілька не дуже відомих каналів.
І що мені дивитися?
По-перше, можна легально підключитися до супутникового сигналу. По-друге, існує альтернатива у вигляді кабельного чи ефірного ТБ. А деякі інтернет-провайдери пропонують інтернет-телебачення у форматі IPTV – інтернет +телебачення. Всесвітня мережа містить декілька сервісів з різноманітним контентом. В Україні доступні Megogo, Oll.tv, Divan.tv та інші. Щоб дивитися їх через телевізор, потрібна функція Smart.TV або приставка.
По-третє, відкритим буде державне та суспільне мовлення – «Перший», «Культура», «Рада», UA TV, а ще близько 40 регіональних та нішових телеканалів.
Як дивитися супутникові канали легально?
Підключитися до двох офіційних провайдерів послуг супутникового телебачення: Xtra TV або Viasat. Вартість коливається від 55 гривень на місяць (соціальний пакет з трьох десятків каналів) до 249 гривень на місяць.
Але також доведеться близько 1100 гривень віддати за спеціальний тюнер з вбудованою системою кодування Verimatrix. На ньому має бути обов’язкове маркування «УТБ» («Українське телебачення»).
Чому говорять, що від цього програють мешканці сіл?
В селах відсутнє кабельне телебачення чи IPTV, а сигнал ефірного ТБ часто «не добиває» до віддалених населених пунктів. Тож у мешканців Чернігівської області особливо на кордоні з РФ без офіційного підключення послуги супутникового ТБ доведеться дивитися або дуже урізаний перелік каналів, або ж – іноземне (в першу чергу російське) мовлення. З точки інформаційної безпеки – далеко не найкращий, м’яко кажучи, варіант.
Здається, для прикордонних областей планували посунути в часі все це…
Це різні речі. Кодування – не вимога законодавства, а рішення основних медіагруп. А відстрочка – це про вимкнення аналогового ефірного телемовлення і перехід виключно на цифрове (для цього потрібні спеціальні приставки, або нові телевізори з вбудованими тюнерами). І тут дійсно постановою Кабінету міністрів було відтерміновано строк вимкнення аналогового сигналу для прикордонних територій Чернігівської, Сумської та Харківської областей до 30 червня 2020 року.
***
Кодування телеканалів не впливає на користувачів кабельного, цифрового, інтернет та аналогового ефірного телемовлення.