Чи будуть чернігівці святкувати Масницю?

24 лютого, розпочинається Масниця (Колодій) – одне з найстаріших свят слов’янських народів, яке символізує прихід весни та проводи зими. З настанням цього свята, як у давнину, так і нині, розпочинаються народні гуляння, які тривають увесь тиждень. Утім зима цього року, як відомо, так і не вступила у свої законні права і радше була схожою чи то на пізню осінь, чи то ранню весну. Так, лютий аж ніяк не відповідає своїй назві та по суті дуже сильно нагадує березень.

Ми поцікавились у жителів обласного центру, чи будуть вони святкувати Масницю для того, аби провести зиму, якої де-факто не було, та зустріти прихід весни, що вже практично наступила.

Ніна, пенсіонерка:

– Как-то по-особенному Масленицу отмечать не буду. Блинчиков дома напеку, да и все. В этом году с зимним настроением не получилось – на лыжах нельзя покататься. И как-то ощущение Масленицы немного размывается без снега. В течение жизни мы привыкли, что в этом месяце погода совсем другая, поэтому и настроиться на праздник не получается.

Мы с друзьями всегда в этот день ходили на природу. Сейчас я уже и не знаю… наверное, будем отмечать дома. В воздухе уже давно витает ощущение весны. Особенно если птички где-то поют в парке. Но Масленицу так или иначе отмечать нужно. Все-таки это наш традиционный праздник.

Олександр, студент:

– Пока еще не задумывался, стоит ли отмечать что-либо. Зимнего настроения как такового в этом году не было, но, как по мне, празднование какой-либо даты не зависит от настроения. Люди отмечают тот же Новый год не потому, что у них есть для этого настроение. Они отмечают его потому, что для них это стало привычкой.

Хотя зимние праздники у меня, как и у многих, ассоциируются со снегом, и поэтому ощущения зимы также не было, это не означает, что не стоит праздновать ее проводы и встречать весну.

Микола, пенсіонер:

– На Масляну ми вдома, як правило, печемо млинці. Це й усе. Якимось особливим традиціям не слідуємо. Знаю, що після Масляної треба поститися, але я ніколи цього не робив, бо завжди багато роботи, а тому не до посту.

Зими цього року і не відчув. У мене є онук, і я дуже хотів покатати його на санчатах, але ж снігу як такого не було, тому, на жаль, цього не вийшло зробити. Тим не менш вважаю, відзначати Масляну все одно треба – не важливо, якою була зима. Це хороша традиція, і дотримуватися її треба.

Марина, продавчиня:

– Через стан здоров’я не можемо споживати глютен, а Масляна – це в першу чергу млинці. Звичайно, можна спекти млинці з рисового борошна, але це вже буде не те. Тому, на жаль, святкувати не будемо. Та й настрій, через те що снігу немає, відповідний.

Але мені здається, що така тепла зима не сильно збила людей з пантелику. Хто хоче, той завжди буде святкувати. Будь-яке свято в першу чергу родинне, а не сезонне. Так і Масляна.

За кліматом у нас уже звичайна європейська зима. І, скоріш за все, доведеться до цього звикнути, прийняти зміни клімату як факт. Тим більше, що платіжки за тепло – це завжди актуально, а отже будемо сприймати таку зиму як дар природи.

Еженедельник "Семь Дней"
Масниця Колодій зима думка громади