У Всесвітній день здоров’я, який традиційно припадає на 7 квітня, світова спільнота намагається наголосити на здоровому способі життя та прикувати увагу до тих, хто щодня стоїть на сторожі нашого здоров’я.
Всесвітній день здоров’я − 2020 пройшовпід гаслом «На підтримку медсестер і акушерок» і присвячений життєво важливій ролі, яку ці медпрацівники відіграють у наданні якісних послуг охорони здоров'я та соціальної допомоги в непростих умовах, зокрема спричинених карантином. Оксана Пустовойт – одна з представниць цієї найгуманнішої у світі професії. Вона – старша сестра медична кардіохірургічного відділення Чернігівської міської лікарні №2.
Про роботу
− Пані Оксано, ви не перший день у медицині, скільки років медичного стажу маєте за плечима?
− Я завжди хотіла бути медиком. Із самого дитинства. Тому й обрала саме цей шлях. Закінчила Чернігівський базовий медичний коледж за спеціальністю «Акушерська справа». До Чернігівської міської лікарні №2 прийшла працювати до операційного відділення медичною сестрою операційною. Так і розпочався мій трудовий шлях. Моя робота полягала в попередній підготовці операційної зали до оперативного втручання, перевірці необхідного обладнання, підтримки санітарно-гігієнічного режиму, зокрема дотримання правил асептики та антисептики. Коли відкрилося кардіохірургічне відділення, завідувачем якого є Ігор Венгер, то мені запропонувати стати старшою сестрою медичною. Сьогодні мій медичний стаж складає 17 років.
− У чому полягає специфіка роботи в кардіохірургічному відділенні?
− Пацієнтам із захворюваннями та патологією серця потрібне більш прискіпливе обстеження. Досить нелегкий і післяопераційний період, який потребує підвищеної уваги. У кардіохірургічному відділенні ми намагаємося створити умови, наближені до тих, в яких пацієнт перебуває вдома: комфорт у палатах, збалансоване якісне харчування, квіти на підвіконнях… Така затишна атмосфера та позитивне ставлення колективу сприяють гарному настрою, який є запорукою одужання.
− Чим обов’язки старшої медичної сестри відрізняються від роботи звичайної медсестри?
− У нашій професії існує певна ієрархія. Молодші сестри підпорядковуються сестрі-господині. Середній медичній персонал – старшій медичні сестрі, ті – заступнику головного лікаря з медсестринства. Лікарі – завідувачу відділення, який підпорядковується головному лікарю. Робота відділення – це певний механізм. Щоб він працював злагоджено, потрібенконтроль на кожній ланці. Контроль і більша відповідальність – у тому, напевно, і є відмінність.
− Що для вас є найскладнішим у роботі?
− Труднощі бувають різні. Все залежить від випадку. Справлятися допомагає досвід роботи. Лікар – лікує, а медсестра виконує всі призначення лікаря. Догляд за хворими потребує неабиякого досвіду. Чим уважніше ти ставишся до пацієнта, тим швидше він іде на поправку. Проте я, напевно, хотіла би перефразувати питання і сказати про те, що є найприємнішим у моїй роботі. Це коли в пацієнта після виснажливої хвороби знову з’являється жага до життя й він усміхнений виписується додому.
Про карантин
− Які зміни у ваш робочий графік вніс карантин, якій введено через поширення коронавірусної інфекції в Україні?
− Взагалі-то правил асептики та антисептики ми дотримуємося щодня. Під час карантину ці заходи здійснюємо частіше. Відтепер від самого початку до закінчення робочого дня носимо засоби індивідуального захисту. Зокрема, співробітники нашого відділення носять респіратори. Планові операції в силу карантинних заходів припинені. Просимо пацієнтів із розумінням поставитися до ситуації й дочекатися кращих часів. Щодо екстренних випадків, то в цьому напрямку робота ведеться у звичайному режимі.
− Як ви ставитеся до посилення карантинних заходів?
− Наразі дуже багато інформації щодо запобігання коронавірусній інфекції. У кардіохірургічному відділенні ми готуємо санбюлетені та проводимо профілактичні бесіди з пацієнтами, інформуємо їх про посилені міри захисту під час карантину. Ми всі знаємо, що цей вірус передається повітряно-крапельним та контактним шляхами. Тому вважаю, що карантинні заходи – необхідні. У такий спосіб можна перервати шлях розповсюдження інфекції та значно знизити кількість випадків захворювання. Менша кількість захворілих – менше навантаження на медичний заклад.
Про хобі
− Ви − спортсменка й займаєтесь бігом. Як він впливає на ваше здоров’я?
− Зазвичай після робочого дня я займаюся фітнесом. Люблю пробіжки. Біг впливає як на емоційний стан, так і на фізичний – допомагає нормалізувати вагу, корисний для тренування серця. Правда, карантин трохи вніс корективи. Зараз, коли внесені корективи у роботу громадського транспорту, я маю більше піших прогулянок.
− У вас є ще одне хобі – косметологія. Як вдається знайти час для всього?
− Наразі індустрія краси розвивається дуже стрімко. Жінки завжди прагнули залишатися доглянутими та молодими. Тож мені приємно безпосередньо брати в цьому участь. Лазерна косметологія – це досить новий і водночас прогресивний напрямок в естетичній косметології. Завдяки впровадженню інноваційних технологій, використанню лазерних апаратів стало можливим вирішення низки косметичних проблем, зокрема видалення небажаного волосся, здійснення нехірургічного омолодження як обличчя, так і тіла, лікування акне, постакне.
Про благодійність
− Ви особисто берете участь й у благодійній ініціативі «Пробіг під каштанами», який відбувається в Києві…
− Це дійсно благодійний марафон. Кошти, зібрані в рамках проєкту, спрямовуються на придбання необхідного обладнання та матеріалів для Центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України. Тож всі учасники біжать заради порятунку дітей із вадами серця. Я та мої колеги з кардіохірургічного відділення беремо участь вже декілька років поспіль. Минулого року ми всім кардіохірургічним відділенням подолали дистанцію уп’ять кілометрів. Це було абсолютно не складно – адже головне не швидкість, головне – участь, людяність, щире серце. У нас створена своя команда. Вона має назву «Сіверщина». Нас –20 учасників. Участь у марафоні вже єтрадицією для нас.
− Як ви тренуєтесь, щоби подолати такі довгі дистанції?
− До карантину це була бігова доріжка. Моя тренерка на цей період зробила онлайн-тренування.Томузавжди можна знайти спосіб підтримувати себе у формі. Мої тренування відбуваються здебільшого увечері та у вихідні дні.
Про позитив
− У Всесвітній день здоров’я що ви як медик, як спортсменка, як жінка порадили задля того, щоби бути здоровим?
− Перш за все, я б хотіла порадити людям любити себе. Потрібно правильно харчуватися, мати здоровий сон, а це 7−8 годин, пити достатню кількість води, займатися фізичними вправами, вести здоровий спосіб життя. А також треба зберігати психічне здоров’я. Будьте позитивні! Знайдіть у собі ті якості, за які вас можна любити й цінувати.