На урядовому порталі опублікували Постанову Кабінету Міністрів № 247 «Про особливості надання житлових субсидій» від 25 березня 2020 року, згідно з якою з’являються певні нововведення щодо призначення субсидії для населення. Аби правильно та доступно висвітлити для субсидіантів усі новинки по цій постанові, ми звернулись за коментарем до керівника Департаменту соціального захисту населення Чернігівської ОДА Олега Русіна.
Продовжать автоматом
Так, на період карантину забороняється припиняти надання житлових субсидій у випадках, передбачених положенням про порядок призначення житлових субсидій. Тобто скасовувати субсидію можуть тільки в разі переїзду родини або смерті одинокої особи. Якщо брати до уваги тих, кого під час карантину скоротили, перевели на неповну ставку або ж просто звільнили, то призначена їм ще минулого року субсидія теж нікуди не дінеться. Проте є питання щодо призначення субсидії на новий опалювальний період.
– Що стосується вже призначеної субсидії, то її відміняти ніхто не буде в незалежності від того, звільнили людину, скоротили або перевели на неповну ставку. Проте вже восени ми повернемось до цього питання, коли будемо збирати документи для оформлення субсидії на опалювальний період, і саме тоді відсутність цього доходу може зіграти певну роль. Міністерство соцполітики вже в курсі, що є така проблема по всій Україні, коли багато людей втратили частину або весь дохід, тому вони до осені мають щось з цим зробити, тож чекатимемо змін, – каже Олег Русін.
У департаменті соцзахисту радять зачекати до осені, адже наразі, невідомо за якими правилами нараховуватимуть субсидію на опалювальний період.
У разі якщо людина не отримувала субсидію, але, втративши роботу, її потребує, то допомогу призначать відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України. За словами пана Русіна, для цього існує певний алгоритм дій: звернутись до служби зайнятості; стати того ж дня на облік; почати отримувати допомогу по безробіттю; взяти довідку про становлення на облік; зібрати довідку, декларацію та заяву і піти з ними до управління соцзахисту. Після цього людині призначать субсидію виключно на підставі доходів з допомоги по безробіттю.
Норми зросли
Окрім цього, розрахунок житлових субсидій на період карантину відбуватиметься з урахуванням збільшених на 50 % соціальних нормативів користування такими комунальними послугами, як централізоване водопостачання та водовідведення, постачання гарячої води, газу (для підігріву та приготування їжі) й електроенергії для побутових потреб (окрім опалення). Адже в умовах карантину українці значно більше часу проводять вдома і більше витрачають ресурсів. Проте доплату субсидіанти отримають лише у травні.
Зекономлять чернігівці і на відтермінуванні збільшення обов’язкового платежу за спожиті послуги у розмірі від 15 до 20 % середньомісячного сукупного доходу домогосподарства. Це збільшення мало б стартувати з 1 травня 2020 року, але тепер початок підвищення платежу перенесли на перше число місяця, наступного за місяцем закінчення карантину.
Доплати можуть завадити
Також Олег Русін не оминув увагою і доплати, які ось-ось мають отримати пенсіонери. Мова про 1000 грн єдиноразової допомоги чернігівцям з пенсією до 5 тис. грн, а також 500 грн щомісячної доплати до пенсії громадянам, яким вже виповнилося 80 років.
Усім, хто отримував субсидію в опалювальному періоді – 2019/2020, субсидія на літній сезон призначатиметься автоматично.