Велике б̶у̶д̶і̶в̶н̶и̶ц̶т̶в̶о окозамилювання

Кілька тижнів тому на воротах стадіону «Юність» у Чернігові з’явився банер з текстом: «РЕМОНТУЄТЬСЯ. ПРОГРАМА ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ. ВЕЛИКЕ БУДІВНИЦТВО». Нижче – дрібним шрифтом перелік робіт.

Перевіряємо

Кілька днів проходимо біля стадіону. Жодних ознак ремонтних робіт не видно. Нарешті у середу, 15 липня, помічаємо на території вантажівку біля розібраних частин колишніх металевих щогл, на яких були закріплені елементи освітлення. Під час реконструкції їх замінили на сучасні – тож старі конструкції прибрали. Здалеку це схоже на прибирання після ремонту, але аж ніяк не на будівництво чи хоча би ремонт.

Намагаємося пройти на територію стадіону так, щоб не привернути зайвої уваги працівників. Не виходить. Центральні ворота закриті – вхід можливий лише через адміністративні будівлі. Спроба зайти з боку автомийки, що розташована за Палацом дітей та юнацтва, також неуспішна. Але отримуємо важливий коментар від чоловіка, якого зустрічаємо на території мийки. На запитання, чи можна якось пройти від них на стадіон, отримуємо наступну відповідь:

– Проход был, пока продолжался ремонт. А теперь там уже играют вроде. Поэтому сейчас не пройти.

Через металеву огорожу бачимо, як на бігових доріжках «нарізають» кола підлітки (дехто сидить на оновлених трибунах – відпочиває після тренувань). Перед тим не раз помічали тренування за участю юних футболістів на укладеному ще минулого року газоні головного поля. Будівельників або немає, або вони успішно маскуються.

Звертаємося до архівів

На все тому ж рекламному плакаті розписаний перелік робіт до виконання нібито у рамках президентської програми «Велике будівництво». Насправді це не так. Як мінімум роботи першої черги були виконані протягом першої половини 2018 року, коли програми не існувало, а в Україні при владі були інші люди.

Перша черга реконструкції, згідно з текстом банера, включає в себе наступне:

• штучне покриття на футбольному полі
• легкоатлетичні доріжки
• трибуну на 3 тисячі місць
• освітлення
• майданчик зі штучним покриттям
• внутрішні роботи.

Але ще 2019 року все це було зроблено. Зокрема, ось що у листопаді минулого року нашим колегам з «Нового Чернігова» говорив керівник Управління капітального будівництва Чернігівської облдержадміністрації Андрій Тишина:

«Загальна вартість об’єкта – 55 мільйонів гривень. Вона реалізована на 100 відсотків. Залишаються гарантійні умови. На сьогоднішній день зауважень ні в експлуатуючої організації, ні у нас до даного об’єкта немає…»

А це – у тому ж сюжеті коментар від директора обласної ДЮСШ «Юність» Геннадія Прокоповича:

«Сегодня школа «Юность» уже имеет сертификат на ввод в эксплуатацию Державної архітектурно-будівельної інспекції України».

На той момент на об’єкті вже точно переслали газон на штучний, облаштували поле для мініфутболу, зробили сучасне освітлення, легкоатлетичні доріжки… Це, зауважте, минуло лише шість місяців з дати інавгурації нового президента і лише три місяці роботи нового уряду. За такі строки розробити проєкт, провести тендери і виконати роботи фізично неможливо.

Президентська «машина часу»

І дійсно, попередня робота (проєкт, тендер, підготовка) з реконструкції стадіону стартувала ще 2017 року, коли у соціологічні опитування політологи не включали Володимира Зеленського навіть як теоретичного учасника виборів, не кажучи вже про перемогу.

Більше того, роботи тривали протягом 2018 року. Дозволимо собі процитувати себе ж (статтю за лютий 2019 року в газеті «Семь дней»). Тоді з посиланням на виконроба Олександра Белоруса ми писали, що на стадіоні «Юність» майже на всій трибуні встановили нові сидіння:

«За словами виконроба будівничого об’єкта, на стадіоні буде встановлено 3 тисячі сидінь харківського виробництва, більшість з яких уже красується на стадіоні. «Сидіння ми почали встановлювати в кінці грудня 2018 року, і ось у лютому, я думаю ми закінчимо. Далі ми будемо робити гідроізоляцію та стяжку плит…»

У тому ж матеріалі мова йде про те, що на стадіоні над трибуною вже встановлено дах, який у дощ або сніг буде захищати приблизно половину глядачів. Тоді дах лишалося проґрунтувати і пофарбувати – будівельники просто чекали плюсову температуру. 

Ще раз: це лютий 2019 року. До першого туру президентських виборів лишається півтора місяця. До перемоги Володимира Зеленського – більше двох місяців. Але його програма, виходить, уже «працювала»?

Тепер, за словами Геннадія Прокоповича, реалізується друга черга реконструкції. Він підтвердив, що роботи, які вказані у першій черзі, були виконані ще минулого року, а зараз з’явилися нові роботи.

За нашою інформацією, цю другу чергу додали до вже існуючого проєкту, в останній момент. Лише таким чином, вже виконані масштабні роботи за попередні роки можна було долучити до нинішнього «Великого будівництва». При загальній вартості у 55 мільйонів додали ще дрібних робіт на 6 млн.

Пан Прокопович зазначає, що наразі йде будівництво малого футбольного поля зі штучним покриттям, там вже вирито котлован. Передбачені ж роботи з утеплення фасадів, заміни вікон та ремонту спортзалів поки не розпочинались.

Маніпуляція загальноукраїнського масштабу

А тепер заходимо на сайт президента і знаходимо першу згадку про програму «Велике будівництво». Вона датована початком лютого 2020 року і анонсує з березня старт реалізацї «масштабного проєкту». Причому там мова йшла винятково про будівництво доріг.

Уже пізніше сюди ж включили інфраструктурні проєкти – амбулаторії, школи, спортивні об’єкти.

Тобто, стадіон «Юність» було здано як мінімум за три місяці до початку програми, до якої його сьогодні нині намагаються включити.

До речі, приклад Чернігова – не поодинокий. Журналісти «Радіо Свобода» у середині червня підготували великий аналітичний матеріал, в якому знайшли всі подібні розбіжності. Здані ще 2019 року (частина навіть – до приходу до влади нових облич) об’єкти нині «будуються» або «ремонтуються» в рамках програми Володимира Зеленського «Велике будівництво». Нова сучасна школа у Бучі Київської області, кардіоцентр у Полтаві, спортивний комплекс у Южному Одеської області… Деякі були готові ще торік, деякі будуються, але за кошти місцевих бюджетів.

Схоже, програму запущено під місцеві вибори, які заплановані на жовтень 2020 року. На тлі різкого падіння рейтингів президентської політичної партії «Слуга народу», на місцях владі потрібно похизуватися певними досягненнями. Навіть, якщо вони не мають до них відношення.

***

Хоча заради справедливості відзначимо: на рекламних розтяжках прізвище не вказано – написано «програма президента». Так що номінально все без брехні – не вказано ж, якого саме президента. Цього чи попереднього – «какая разніца?».