Страх і паніка проти коронавірусу не допомагають. Маніпуляції теж. Думка чернігівського психолога

Психотерапевт та бізнес-тренер Олександр Микитуха вважає, що тактика залякування і провокації його на панічні настірої – не найкращий варіант ведення діалогу.

За словами спеціаліста, зовнішнє оточення на людину діє – тож вплив буде.

– Однозначно окружение на нас действует. В Нью-Йорке в 70-х полиция каждого, кто переходил на красный свет светофора, отправляла на сутки в камеру. Относительно небольшое нарушение – и большая расплата за него. Чтобы общество увидело, что есть контроль. Когда есть демонстрация контроля, человек чувствует себя чуть более в безопасности, – говорить Олександр Микитуха.

Втім, така тактика, на його думку не буде достатнього ефективною і точно не може працювати протягом тривалого часую

– Когда человек манипулирует, это все равно почувствуется. Когда юлят, говорят полуправду… Человек поймет, что что-то как-то не так…Возможно, это даст короткий результат в одном-двух случая. Но выстраивать отношения на манипуляциях с точки зрения долгосрочной перспективы всегда невыгодно. Сначала сработает, но у вас со временем появится имидж паникера. Это как сказка про волка. Два раза поверили, на третий – нет. Нагнетать атмосферу страха все время невыгодно, – додав фахівець.

Крім того, він пояснює: людина не може постійно відчувати сильні емоції. Так влаштована психіка. Частково це пояснює чому на початку карантину люди більш відповідально ставилися до носіння масок та дотриманням інших правил, ніж зараз.

– Это защитный механизм психики. Человек не может быть все время в стрессе. Поэтому он несколько может снижать важность происходящего, чтобы комфортнее себя чувствовать, –резюмував Олександр Микитуха.

Нагадаємо, в Україні досі діє режим карантину, за якого носіння масок, обмеження у роботі громадського транспорту та інші правила безпеки лишаються обов’язковими навіть для районів, що відносяться до «зеленої» зони – там, де показники розповсюдження коронавірусної інфекції не перевищують встановлені норми.

Адаптивний механізм триватиме як мінімум до 31 серпня. Ближче до цієї дати Кабінет міністрів може або скасувати його, або вкотре подовжити.

***

Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Поглядиавторівнеобов'язковозбігаютьсязофіційноюпозицієюурядуСША. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.