Чернігівський хмарочос, що визирає з-за куполів: думка історика та архітектора

Уже рік, як на проспекті Перемоги в районі П’яти Кутів триває будівництво елітної багатоповерхівки ЖК «Paradise Life», яку обіцяють завершити 2021 року. На тому місці раніше стояла аварійна історична (але без охоронного статусу) будівля, частина якої була демонтована. Фасадну ж частину на рівні першого поверху залишили в автентичному вигляді, аби зберегти атмосферу місця. Проте, зберігши одне історичне місце (принаймні поки що), забудовник візуально спаплюжив інше.

Мова про церкву Михайла та Федора, що біля Стрижня на вулиці Гетьмана Полуботка. А точніше – про вид на неї з боку Красного мосту. За рік будівельники встигли вивести багатоповерхівку на таку висоту, що вона почала виднітись з-за церковних куполів. Це побачили містяни та стали масово скаржитись у соцмережах на зіпсований краєвид. Проте будівництво цілком законне – дозвіл на нього та виділення земельної ділянки відбувалось ще за попередньої міської влади, до 2015 року.

За словами ученого секретаря НАІЗ «Чернігів стародавній» Сергія Чернякова, церква Михайла та Федора не входить до охоронної зони заповідника. Відтак і коментувати цю ситуацію в заповіднику відмовились, бо це не їхня пряма відповідальність.

У свою чергу, в одному з дописів своє невдоволення цією ситуацією виказав історик – спеціаліст управління культури та туризму Олександр Бондар. Він теж згадав, що на територію будівництва вже не розповсюджується охоронна зона, яка, до речі, є однією з найбільших в Україні, і вважає, що просто ніхто не розраховував на подібний ефект, а щось змінювати тепер уже пізно.

З одного боку, мені не подобається, що викривлена ще одна видова зона історичного міста. З іншого боку, місто – це живий організм, воно розвивається, і воно не може не розвиватися. До речі, у середині ХІХ століття дехто нарікав на те, що двоповерхові будинки в Чернігові паплюжать види міста... Тож що тут можна ще сказати… – говорить Олександр Бондар.

Архітектори не в курсі

Такі великі будівництва в місті по-хорошому мали б обговорюватись і затверджуватись на архітектурно-містобудівній раді. Про те, чи було таке обговорення та як ставляться до нового пейзажу чернігівські архітектори, ми поговорили з членом архітектурно-містобудівної ради – головою спілки архітекторів Чернігівщини Віталієм Травкою.

Цю поки що недобудову треба зносити. Ніхто ні сном ні духом не знав про таку висотку за церквою Михайла та Федора. Ми у спілці вже готуємо заяву з цього приводу, хоч і запізно, адже будинок уже зіпсував краєвид. Такої візитівки та красивішого виду, ніж з Красного мосту на церкву Михайла та Федора, у Чернігові більше немає ніде, а тепер не буде й тут. Такими урбаністичними методами горе-забудовники вбивають історію Чернігова, – говорить Віталій Травка.

Він відзначає, що містобудівну раду з питання цього будівництва ніхто не збирав і думку архітекторів з цього приводу не питали. Тепер вони хочуть дізнатись, хто робив проєкт даного житлового комплексу, і якщо виявиться, що це один з чернігівських архітекторів, то вони готові навіть виключити його зі спілки.

Ми вважаємо, що це чергове «чортове колесо». З тією різницею, що ідею встановлення колеса огляду на Алеї Героїв удалося відкинути завдяки громадській думці, а тут зіграти на випередження не вийшло. Питання таких масштабних будівництв мають обов’язково обговорюватись на містобудівній раді, як того вимагає закон. Краєвид максимально спаплюжений, проте, чесно кажучи, я не вірю в те, що це будівництво можна зупинити та демонтувати, як «Дворянські зібрання». Це ж повинен хтось судитись, витрачати на це час і кошти, – розводить руками архітектор.

P.S. Наші журналісти намагались зв’язатись із представниками ЖК «Paradise life», аби отримати коментар стосовно цього питання. Забудовник пообіцяв передзвонити, але на момент здачі номера в друк на дзвінок ми не дочекалися. Якщо представники «Paradise life» захочуть висловити свою позицію щодо ситуації, яка виникла, то ми готові опублікувати це на сторінках нашої газети.