"Приїхали з морів з коронавірусом": про причини збільшення випадків COVID-19 у Чернігові та сам перебіг хвороби

З кожним днем ситуація з рівнем захворюваності на COVID-19 лише погіршується. Так, у різних регіонах по-різному, але сумна тенденція поширилась на всю Україну без виключення. Саме тому ми вирішили поспілкуватись про сьогоднішню ситуацію з коронавірусом, про причини її погіршення та кількість хворих у Чернігові з начальником управління охорони здоров’я Владиславом Кухарем. А також поговорили з колишньою працівницею «Чернігівської Медіа Групи» – Ольгою Чижовою, яка нещодавно перехворіла коронавірусом.

Відпочили та привезли інфекцію

– Зростає кількість діагностованих випадків. В Україні в цілому і в Чернігові зокрема. Причина в збільшенні кількості тестувань чи в тому, що люди «втомилися від коронавірусу» і не дотримуються заходів безпеки?

- Насамперед причина в тому, що всі поїхали на відпочинок на березі Чорного моря. Усі випадки, що фіксуються зараз, – це люди, які відпочивали. В Одесі, Коблевому, Лазурному – на узбережжі Чорного моря. Згідно з сюжетами, які ми бачимо по ТБ, там взагалі не виконуються карантинні вимоги. Маски не носять, нічні клуби працюють, на пляжі всі, як оселедці, один до одного туляться… Усі, хто на сьогодні захворів, відпочивали нещодавно на морі.

- Із початком шкільного сезону статистика ще більше погіршиться?

- Дуже важко прогнозувати. Залежить. Якщо школа буде дотримуватися карантинних вимог: маски, соціальна дистанція, миття рук, обробка дезінфікуючими засобами… тоді, можливо, будемо говорити з обережним оптимізмом, усе більш-менш буде спокійно.

- Ще одна загальноукраїнська тенденція – зростає кількість заповнених ліжок, які відведені для пацієнтів з коронавірусною інфекцією. Як у Чернігові?

У нас теж зростає кількість госпіталізованих хворих. Протягом останнього тижня-двох. Станом на сьогодні 3 вересня в стаціонарі маємо 45 осіб в інфекційному відділенні міської лікарні №2 (Станом на 9 вересня хворих у лікарні було 44. – прим ред). Загальна кількість виділених ліжок була 60. На сьогодні – 80. Знайшли можливість для розширення.

- На базі інших медичних закладів можуть відкритися додаткові місця, якщо буде така необхідність?

- Згідно з розпорядженням мера, ми співпрацюємо з МОЗ задля вирішення питання щодо включення до переліку закладів, які можуть надавати медичну допомогу COVID-пацієнтам, міської лікарні №3. Вона віднесена до лікарні другої хвилі.
Ми цю роботу вже провели, і на сьогодні у нас є дозвіл міністра охорони здоров’я на включення закладу до переліку, де можна надавати такі послуги. Міністр дав відповідне розпорядження Національній службі здоров’я щодо контрактування лікарні. Далі алгоритм такий: НСЗУ отримає від нас документацію, буде підписано пакет мед гарантій, і після цього лікарня зможе приймати хворих на коронавірусну інфекцію.

Лікарів поки вистачає

– Чи забезпечені всім необхідним лікарні, з огляду на те, що, імовірно, доведеться приймати більше хворих?

– На сьогодні всім необхідним забезпечені. Але треба заходити з іншого боку. Ми не на першопричину дивимося, а на наслідки.

А з такою ситуацією, яка є на сьогодні, коли люди не дотримуються вимог... Якщо не буде свідомості у людей, якщо вони не зрозуміють, що це важливо для збереження здоров’я, то нічого гарного з цього не вийде.

– Як достукатися?

– Яскравий приклад. У нас біля ліфтів (управління охорони здоров’я розташоване на шостому поверсі 3-ї поліклініки. – Прим. ред.) висить оголошення про те, що можна заходити в кабіну лише по двоє. Хтось прислухається до цього?

– Давайте тоді з кадрового боку поглянемо на ймовірне збільшення інфікованих. Лікарів вистачає?

– На сьогодні у нас, на щастя, серед лікарів, які надають допомогу COVID-пацієнтам, хворих немає. Але це не значить, що завтра чи післязавтра їх не буде. Це найбільш вразлива категорія. Кожного дня вони ризикують своїм життям заради того, щоб усі отримували необхідну медичну допомогу, коли потраплять до лікарні.

– Улітку було чимало розмов, що «чернігівський коронавірус» переноситься інфікованими легше, ніж у західних областях України чи Європі. Щось змінилося зараз?

– Зараз ситуація вирівнюється. Можливо, через те, що всі вже побували хто у Моршині чи Трускавці, хто на Чорному морі… Заразилися, можливо, від тих, хто приїхав туди з інших областей.

Я не науковець і не можу стверджувати, що це саме так, але ми бачимо, що кількість важких випадків зростає, ми бачимо, що збільшується кількість хворих, які потребують госпіталізації. Це можна вважати приблизним показником.

– Апарати ШВЛ навесні закуповували активно і за кошти міського бюджету, і за кошти меценатів. Наскільки вони сьогодні затребувані і чи не перетворяться після завершення епідемії на непотрібний металобрухт?

– На сьогодні у нас чотири пацієнти на штучній вентиляції легенів. Це пік. Усього – 40 апаратів. Вони використовуються не тільки для коронавірусу. Це й оперативні втручання, і кардіологічна допомога… Це не вузькоспеціалізована апаратура, яка потрібна лише для COVID.

– Скоро починається сезон ГРВІ та грипу. Як це вплине на ситуацію з коронавірусом?

– З’явиться додатковий фактор, що атакує організм людини, і ситуація, звичайно, погіршиться. Тому потрібно ще більш відповідально поставитися до всіх рекомендацій.

Вакцинація проти грипу не входить до календаря обов’язкових профілактичних щеплень, тож безкоштовно не проводиться. Але якщо люди бажають себе захистити, то лікарі проводять щеплення.

Зазвичай вакцина поставляється до аптек не раніше кінця вересня – раніше її не везуть через нетривалий термін зберігання. Тож орієнтовно кампанія вакцинації почнеться у жовтні.

Захворіла на День Незалежності

Говорячи про перебіг хвороби, можна стверджувати, що в кожної інфікованої людини він різний. Хтось переносить коронавірус на ногах без будь-яких на то симптомів, а хтось опиняється в лікарні. Історія хвороби нашої колишньої колеги, а зараз фахівця з комунікації Ольги Чижової почалась зі святкування Дня Незалежності України в Києві.

– Як я потім зрозуміла, захворіла я 24 серпня, під час святкування Дня Незалежності. Першими симптомами вже ввечері в мене була втома, потім піднялась температура до 37 градусів, а вже вночі була під 40. Мене налякав той факт, що температура дуже погано збивалась різними препаратами. Через те що живу одна, допомогти мені було нікому.

– Ви швидко вирішили перевіритись на коронавірус?

– Уже на наступний ранок я поїхала здавати ПЛР-тест до приватної лабораторії, хоч у мене і не була підписана декларація з лікарем, мені це не завадило. Були величезні черги, бо перший день після свята. Свій позитивний результат отримала вже ввечері того ж дня. Коштував мені цей тест 700 грн, але це найдешевший у Києві, в інших лабораторіях є і по 2500 грн за тест.

Після того як я здала тест, мені краще не ставало, а з підозрою на COVID-19 і без декларації мені ніякі аналізи й інші маніпуляції ніхто робити не мав права. Так мені казали на гарячій лінії Національної служби здоров’я України. Тому я за рекомендацією знайомих заключила декларацію телефоном та стала отримувати чіткі консультації. Зокрема, мій новий сімейний лікар швидко виписала мені жарознижувальне та постійно була зі мною на зв’язку.

– Скільки днів Ви були на самоізоляції та боролись із хворобою?

– Позитивний результат ПЛР-тесту я отримала 25 серпня, а негативний, який свідчить про те, що я здорова – 7 вересня.

– Яка ситуація з Вашими контактними особами. Вони сдавали ПЛР-тест?

– Тих, хто був зі мною у тісному контакті в ті дні, було п’ятеро. Але особисто мене ніхто не відслідковував як хвору на коронавірус. За бажання я могла ходити будь-де і будь-коли, але оскільки я свідома громадянка, то чітко дотримувалась умов самоізоляції. Щодо контактних осіб, то вони звертались до своїх сімейних лікарів, але ті сказали, що не можуть дати направлення на безкоштовний ПЛР-тест і що треба чекати 14 днів на самоізоляції.

Троє вирішили не чекати стільки та здати тест у приватній лабораторії за 1800 грн. Один з них – це мій приятель з Чернігова. Через те, що він не знайшов у Чернігові, де можна було б без направлення лікаря здати ПЛР-тест, йому довелося спеціально для цього їхати в Київ. Він розповів, що в чернігівській лікарні взагалі паніка через брак тестів, перевантаженість медзакладу хворими на COVID-19.

Еженедельник "Семь Дней"
коронавірус карантин хвороба причини море