Новорічні дерева у Чернігові: яке обрати?

Щороку в грудні чернігівці починають готуватись до різдвяних та новорічних свят, і одним з головних їх атрибутів є ялинка. Кілька десятків років тому всі купували зрубані ялинки чи сосни, адже інших варіантів особливо то й не було. Проте останнім часом в них з’явились реальні конкуренти у вигляді штучних новорічних дерев та живих ялинок у горщиках. Ми вирішили поспілкуватись з людьми, які обрали для себе один з трьох варіантів, та розпитали чим вони аргументують свій вибір.

Зрубали, але не забруднили

Найбільш екологічно чисті та як виявилось навіть корисні новорічні дерева, такі як ялинки та сосни, вирощують на спеціальних плантаціях на Чернігівщини. Саме їх вже незабаром можна буде побачити на вулицях міста. І якщо цього року нічого кардинально не зміниться, то їх асортимент буде доволі великий. За словами заступника голови громадської ради при лісгоспі Павла Муравейка, новорічні свята варто відзначати в атмосфері, яку створює виключно жива ялинка.

Я обираю на Новий рік живу ялинку, бо вона екологічно чиста, а штучна забруднює навколишнє середовище як на етапі виробництва, так і після строку своєї експлуатації. Штучна максимум через 10 років все одно потрапляє на сміттєвий полігон, де вся та пластмаса розкладатиметься наступні кількасот років. А більшість живих ялинок (57 років) та сосен (34 роки) спеціально вирощують на плантаціях, які заліснюються. Потім їх зрубають та продають. Під час їх росту вони поглинають вуглекислий газ та віддають кисень, ґрунти насичуються поживними речовинами, і цим самим покращується екологічна ситуація в тих районах, – пояснює Павло.

Також він додав, що і після використання зрубана ялинка не принесе жодної шкоди, а лише дасть поживні речовини в ґрунт, якщо її якимось чином не заберуть комунальники на корм тваринам чи для опалювання.

 Взагалі, вирощування ялинок та сосен на продаж дає низку робочих місць у 17 лісгоспах області, які цим займаються. Люди там отримують по 1520 тисяч гривень зарплати, і мають можливість, таким чином, утримувати свої родини, – сказав Павло Муравейко.

Зрубані дерева = мертві дерева

Саме так вважає Наталія Висіканець, координаторка громадського спостереження за виборами ГМ «ОПОРА» в Чернігівській області. Вона говорить, що не любить не тільки зрубані ялинки, але і зрізані квіти.

В нашій родині є традиція: 18 грудня, напередодні Дня святого Миколая, збиратися разом та наряджати ялинку. Вона у нас штучна, бо, по-перше, в цей час зрубаних ялинок продають не так і багато, а по-друге, якщо вона і знайдеться, то може і не достояти до Нового року, осипатись чи пожовтіти. Саме заради прекрасних емоцій протягом усіх новорічних свят та аби не нищити щороку дерева, ми придбали собі штучну ялинку, – каже Наталія Висіканець.

За словами пані Наталії, вибір штучних дерев зараз дуже великий, і можна знайти такі екземпляри, що не помацавши – не відрізниш від справжньої ялинки. Їхня штучна сосна окупила себе за два роки, з розрахунку на те, що схоже зрізане дерево буде коштувати від 300 до 700 грн. Новорічне дерево пані Наталія три роки тому придбала за 700 грн, а зараз ціна йому – 1300 грн. Щодо запаху хвої у помешканні, то його можна замінити ароматизованими свічками, які нічим не гірші.

Штучну ялинку на свята ми встановлюємо протягом 10 років. Вперше це сталося, коли ми з чоловіком перед самим новим роком переїхали зі Львова до Чернігова, і нам треба було терміново прикрасити нову оселю аби якось веселіше пережити цей переїзд. В нас тоді ще не було чіткої позиції, що ми проти зрубування дерев, але часу на пошук живої ялинки не було, і тому ми придбали штучну. З того часу не зраджуємо цій традиції, але три роки тому, все ж таки, вирішили змінити стару ялинку на дуже природнє, пухнасте штучне деревце середнього розміру схоже на сосну. Обирали її аби можна було користуватись якнайдовше і не змінювати. Таким чином ми хочемо зберегти навколишнє довкілля та даремно не продукувати зайвий пластик, – говорить пані Висіканець.

Горщик з ялинкою у квартирі – це реально

Це на своєму досвіді довів Артем Алієв, який вже третій Новий рік поспіль буде зустрічати з невеличкою прикрашеною ялинкою у горщику. В нього є секрет збереження такого деревця в квартирних умовах, яким він залюбки ділиться з нашими читачами.

Я виріс у великій сім’ї, і в нас завжди була велика та лише умовно жива ялинка, хоч і дуже красива. Батьки завжди намагались купувати її десь 3031 грудня, під самий Новий рік, аби трохи зекономити на вартості. А мені завжди було сумно бачити як десь за дві години до Нового року і 1 січня, ялинки, які валяються по всьому місту нікому не потрібні. Зрубали – не продали – забули…Так в мене і зародилось відчуття, що я не хочу ставити у себе в оселі зрубану ялинку, – зазначає Артем.

Коли вперше з дружиною придбали ялинку в горщику, то не дуже й сподівались, що після свят вона виживе. Але не так сталося як гадалося.

Відсвяткували Новий рік, і виставили горщик з ялинкою на балкон. Там в нас розсіяне світло та північна сторона. Це виявилось важливим фактором для її життєздатності, адже в мене є подруга, в якої вікна виходять на південь, і в неї кілька ялинок загинуло. Спочатку, коли були сильні морози, ми заносили її в квартиру, але потім нам розповіли, що так робити не можна, бо це стрес для рослини. Єдине, що можна – це обгорнути чимось горщик. В лютому почали помічати, що дерево жовтіє, і думали, що це кінець історії, але вона просто пустила нові голки. Навесні пересадив її у більший горщик десь на 5 літрів. І ось вона буде зустрічати з нами вже третій за ліком Новий рік, і весною 2021 року, напевно, знову будемо її пересаджувати, – розповів Артем.

І додав, що у майбутньому має надію побудувати свій будинок та із сином висадити на власному подвір’ї цю ялинку.

Купуйте різні ялинки, але свідомо

За тлумаченням екологічної складової кожного з варіантів новорічного дерева, а простіше, що нашкодить довкіллю, а що ні, нам розповів засновник ГО «Еко місто» – Сергій Безбородько. Він відзначає, що штучна ялинка і справді шкодить навколишньому середовищу як при виробництві, так і після її використання, але кожна людина має сама вирішувати як і чим їй прикрашати свою оселю.

Особисто я прихильник свідомого споживання. Тобто, якщо людина хоче придбати штучну ялинку, то вона перш за все має дізнатись з чого вона зроблена. Адже дешеві ялинки з токсичного полівінілхлориду не переробляються та шкодять як вашому здоров’ю, так і навколишньому середовищу. Якщо ж у вас вже є штучне дерево, то використовуйте його багато-багато років, а не змінюйте кожен рік-два, – каже пан Безбородько.

У кінці свого життя штучна ялинка не обов’язково може потрапити на сміттєвий полігон на Масанах. Є два інші варіанти її позбутись: відправити за власні кошти (20 грн/кг + доставка) до Києва на високотемпературне спалювання або до Одеси на виробництво тротуарної плитки з неліквідного пластику.

Живі ялинки чи сосни, які спеціально вирощують та зрубають на продаж, мають право на існування, і я нічого погано в цьому не бачу. Це відновлювальний матеріал, який не забруднює навколишнє середовище. Головне, аби ці дерева були легальні та з чіпами, і тоді їх можна сміливо купувати собі додому. До речі, всі чіпи можна перевірити на сайті Держлісагенства. Також я підтримую власників ялинок в горщиках, але скажу одразу, що придбані подібні деревця в супермаркетах майже не мають шансів прижитись після свят. Якщо ви плануєте свою ялинку висадити у відкритий грунт, то варто дізнатись як правильно її зберігати, за яких умов, коли і куди висаджувати, – підсумував Сергій Безбородько.

Тож вибір за вами дорогі читачі. Головне, аби він створив незабутню атмосферу свята і сподобався вам і вашим близьким. Веселих свят!

***

50–200 грн очікувана ціна зрубаних ялинок та сосен у точках продажу в залежності від розміру. Штучні ялинки коштують від 500 до 4000 грн. Ціна ялинок у горщиках від 300 до 1000 грн.

***

Адреси тимчасових майданчиків з продажу новорічних ялинок та сосен у 2020 році у Чернігові:

• вул. Рокоссовського, 15 (біля магазину «АТБ»)
• вул. Рокоссовського, 26 (біля магазину «Квартал»)
• вул. Рокоссовського, 35 (біля кафе «Гранат»)

• вул. 1-го Травня, 163 (біля магазину «ЕКО – маркет»)
• вул. Доценка, 19 (біля магазину «Союз»)
• вул. Всіхсвятська, 2 (біля магазину «Продукти»)

• вул. Незалежності, 32 (біля магазину «Велмарт»)
• вул. Незалежності, 42 (біля школи №35)

• вул. Козацька, 14 (біля магазину «СеДаМ – маркет»)
• на розі проспекту Миру та вул. Героїв Чорнобиля (біля магазину «Союз»)

• вул. Льотна, 5 (біля магазину «Квартал»)
• вул. Льотна, 17-А (поворот на вул. Єськова)

• проспект Миру, 61 (біля магазину «Квартал»)
• проспект Миру, 207-А (біля магазину «Будматеріали»)
• проспект Перемоги, 17 (біля магазину «Квартал»)

• вул. П’ятницька, 50 (зворотна сторона ТЦ «ЦУМ»)
• вул. Івана Богуна, 40 (біля магазину «Союз»)
• вул. Текстильників, 5 (біля підземного переходу до мікрорайону «Шерстянка»)