Білорусам стало складніше приїздити до Чернігова

Від сьогодні у Білорусі почали діяти обмеження щодо перетину кордону на виїзд. Через наземні пункти пропуску громадяни країни можуть виїхати за межі Білорусі лише раз на півроку.

До того ж уряд сусідньої країни розглядає можливість запровадження платного перетину кордону. Але це – на перспективу, а напередодні, в останній день вільного виїзду, 20 грудня, журналісти провідного білоруського інформаційного сайту TUT.BY побували на КПП на кордонах з Польщею, Литвою та Україною.

На білорусько-українському кордоні обрали пункт пропуску «Новая Гута» – по той бік кордону від Нових Яриловичів – на дорозі, що веде до Чернігова.

Журналісти відзначають: зранку на кордоні майже порожньо – лише декілька фур, хоча традиційно передріздвяні та передноворічні дні були популярним для білорусів періодом для поїздок у Чернігів на закупи.

Зараз шопінг-тури на чернігівські ринки, бази та в супермаркетки відкладені до кращих часів. Часовий діапазон між машинами, які приїздять на кордон – приблизно пів години.

– Едем навестить родственника, который вынужден был уехать из Беларуси по политическим мотивам. Решили, что надо съездить, потому что потом вообще неизвестно, когда увидимся, – зізнаються чоловік та жінка у машині з гомельськими номерами. Фотографуватися чи називати свої імена відмовляються.

До родичів у напрямку Чернігова їде і подружжя Олексія та Аліни. Обмеженням, які мають набрати чинності наступного дня вони не раді, проте надто й не нарікають.

 Я это рассматриваю как проблему глобального, планетарного масштаба. Она теперь во всем мире. В Литве, например, сейчас нельзя даже из одного района в другой переезжать. Другое дело, что кто-то использует это как политический рычаг, коментує Олексій.

Третя автівка – на мінських номерах. В салоні – компанія айтішників. Зізнаються, що хочуть в Україні провідати друга, який залишив Білорусь через політичні причини:

 Отсидел сутки, вышел и уехал. Извините, но я не могу вам больше никаких подробностей рассказать.

Молоді люди не дуже розуміють причини, через які їхня країна ухвалила рішення про обмеження виїзду – чи то виною коронавірус, чи політика.

Нарікають і представники страхових компаній, які працюють на кордоні. Раніше вони в режимі нонстоп оформлювали документи, заробляючи на життя, а тепер не впевнені, чи матимуть роботу завтра з наднизьким потоком людей.

Наразі строки дії запроваджених обмежень невідомі. Критерії, на які влада буде орієнтуватися у питанні відкриття кордонів, журналістами невідомі.