З Алеї героїв у Чернігові – до музею радянської окупації переїхав пам’ятник Примакову

Декомунізований пам'ятник більшовицькому воєначальнику Віталію Примакову вивезли з Чернігова і передали до музею «Парк радянського періоду» у Сумській області.

Таке рішення ухвалили депутати Чернігівської міської ради на сесії, що відбулася минулого тижня.

Врятувати одного з керівників військових формувань радянського уряду, який брав участь в окупації України 1918-1920 років, намагалися депутати від ОПЗЖ.

Зокрема, Павло Вовк закликав не підтримувати рішенні, «зберігати історію» і «залишити бюст у користуванні». А Віталій Голець намагався виправдати злочинні дії Примакова тим, що він боровся з царизмом, нібито допоміг зі збереженням спадщини тестя – Михайла Коцюбинського, а пізніше сам був розстріляний у рамках сталінських репресій.

Натомість депутатка від «Європейської солідарності» Ірина Соломаха порадила захисникам Примакова з’їздити на кладовище «Яцево», аби згадати про загиблих під час нової російсько-української війни і нарешті почати відстоювати інтереси своєї держави, а не інтереси країни-окупанта.

Крапку у дискусії поставив начальник управління культури Чернігівської міської ради Олександр Шевчук. Він зауважив, що пам’ятник переїжджає до Сумської області на правах оренди. І може повернутися у Чернігів у якості музейного експонату.

– Про історію треба говорити в музеях. Закон дозволяє зберігати декомунізовані пам’ятники у музеях. Якби у Чернігові був музей міста – було би слушно його там залишити, – зазначив він. – Ми його не даруємо, а віддаємо в оренду. Повернемо – коли буде музей.

За передачу бюста проголосував 31 депутат. Таким чином, він залишиться на території Спадщанського лісу у Сумській області, де діє Музей монументального мистецтва «Парк радянського періоду».

Пам’ятник, після демонтажу з Алеї героїв деякий час зберігався у Чернігові, а минулого року був переданий саме до цього музейного закладу на правах зберігання. Тепер, у зв’язку зі змінами у законодавстві, виникла необхідність оформити договір оренди.