Для того щоб жити довше треба знати своїх ворогів, тобто причини або стани через які скорочується тривалість життя. Тож сьогодні поговоримо про те, що ж заважає людям жити довше.
У 2019 році Всесвітня організація з охорони здоров’я (ВООЗ) на глобальному рівні визначила 7 основних причин смерті. Ними стали неінфекційні захворювання – це 74% смертей у світі. Найпоширеніші з них: ішемічна хвороба серця, інсульт, хронічні обструктивні захворювання легень, рак та цукровий діабет.
Що спільного?
Основна причина розвитку усіх цих станів – це ожиріння, каже лікар-ендокринолог Марина Левчук. Вона 10 років займається навчанням пацієнтів з діагнозом «цукровий діабет» та у переддіабет і акцентує увагу на тому, що сьогодні цей стан набув масштабів епідемії. Щороку понад 4 млн людей помирають внаслідок надмірної ваги або ожиріння. На 2019 рік у світі 38 мільйонів дітей мають надмірну вагу та ожиріння. Але ожирінню можна запобігти. А отже, зменшити сумну статистику.
– Для цього треба знати як профілактувати і як діагностувати ожиріння, а краще це зробити на етапі надлишкової ваги щоб легше було боротися, – каже Марина Левчук. І додає: усі повинні розуміти, що надлишкова вага та ожиріння це не просто косметична проблема, від цього помирають люди!
Рахуємо кілограми і сантиметри
Для того щоб діагностувати ожиріння визначають індекс маси тіла (ІМТ) – це простий показник відношення ваги (в кілограмах) до зросту (у метрах) у другій степені. Наприклад,якщо поділите 85 кг на 1,8 метри, зведені у квадрат (3,24) – отримаєте показник 26,2.
Для дорослих ВООЗ визначає надмірну вагу та ожиріння наступним чином:
- надмірна вага – ІМТ, що перевищує або дорівнює 25;
- ожиріння – ІМТ, що перевищує або дорівнює 30.
Ще один показник для оцінки надлишку жирової тканини в організмі це об’єм талії.Для цього необхідно взяти сантиметрову стрічку і виміряти талію на рівні пупка. Якщо вийшло більше 80 см для жінок і 94 для чоловіків (це середньоєвропейські норми) – це вказує на надлишок жирової тканини. І саме ця жирова тканина, що розміщена на животі, так званий вісцеральний жир, є найбільш небезпечним, бо працює як окремий ендокринний орган, виділяє речовини що викликають хронічне запалення в організмі та гормони, що впливають на різні види обміну у людини.
Найчастіше причина ожиріння буде аліментарною, тобто – наслідком дисбалансу між надходженням енергії та її витратами.Гормональні проблеми можуть бути причиною лише у 5% населення. І частіше вони будуть вже наслідком надлишкової ваги.
Які ще є прояви ожиріння?
- болі у суглобах, хребті (спині);
- низькасамооцінка (депресія);
- синдром обструктивного апное уві сні (СОА);
- метаболічні порушення (це підвищення тиску, порушення жирового та вуглеводного обміну).
Часто буває так, що довгий час нічого не болить, людина почуває себе добре, навіть із зайвою вагою, але це не означає що так і є, адже коли в організмі є надлишок жирової тканини, ще задовго до розвитку тяжких станів починаються незворотні зміни.
Як діяти?
Що ж робити, коли ви самостійно діагностували у себе надлишкову вагу або ожиріння незалежно від віку?
1. Виміряти цукор крові натще, для ранньої діагностики переддіабету та діабету. Норми цукру після 8–10 годинного нічного голоду – 3,3-5,5 ммоль/л, усе що вище потребує обов’язкового уточнення.
2. Контролювати рівень тиску крові!
3. Обстежити роботу щитовидної залози (виконати аналіз крові на ТТГ; якщо ТТГ підвищений, слід виміряти вільний Т4 та антитіла (АТПО).
Що робити коли проблема вже зрозуміла? Важливо починати цієї ж миті і зосередитися на двох кроках:харчуватись раціонально і більше рухатися.
- Встановлюйте реальні цілі, які будуть підходити саме вам. Вибирайте здорову їжу і вид фізичної активності, що буде подобатись саме вам. Плануйте свої зміни зі спеціалістом.
- Отримайте підтримку. Це можуть бути ваші рідні, ваші друзі. Дізнавайтеся про групи здоров’я, активності що є у нашому регіоні. Оточіть себе людьми з здоровими звичками.
- Зробіть зміни частиною свого життя. Починайте з малих речей, які ви можете змінити у своєму повсякденномурутинному житті і додавайте до них великі. Не сідайте на дієти!
- Обов’язково дійте! Звертайтесь за допомогою, бо з роками кілограми накопичуються і їх буде важче позбутися.
Марина Левчук, лікар-ендокринолог клініки «Аавангард-Мед»:
– Проходити гормональні обстеження без рекомендації ендокринолога не варто. Досвідчений лікар іноді може обмежитись сантиметровою стрічкою і правильними питаннями для постановки діагнозу, і таким чином зекономить вам гроші на обстеження.
Коли ви почали діяти, майте на увазі, що зміни повинні бути не тимчасовими, а на усе життя, тож не поспішайте, робіть усе із задоволенням адже нагородою для вас буде якісне і здорове життя!