Цьогорічний травневий розлив Десни завдав чимало клопотів жителям Чернігівщини. Так, 14 травня велика вода зупинила роботу паромної переправи та відрізала чотири сусідні від Сосниці села від колишнього райцентру. Чи варто боятися підтоплення жителям інших прилеглих до річки територій?
Водопілля на Десні відбувається щороку. Це необхідний для нормального життя річки та прибережних територій процес. Однак, чи не може він подекуди, виходити за рамки?
Підвищення чи низина
Начальник відділу взаємодії із пресою Деснянського басейнового управління Дмитро Павленко, розповів нам, що рівень води у річках області залежить від кількох факторів. Найголовніший – кількість снігу, яка нападала протягом зими та те чи була промерзлою земля.
- Чим більше опадів було взимку, тим вищим буде рівень води навесні. Якщо, звичайно, температури були низькими і сніг не танув раніше ніж треба.Чим більше таких опадів було тим вищим буде рівень води. Буває що допомагають весняні дощі, коли вони йдуть довго і рясно. Наприклад, минулого року, протягом травня були довгі зливи і рівень води перебував на більш-менш нормальному рівні незважаючи на те, що взимку снігу не було, незважаючи на те що взимку не було снігу, - розповів Дмитро Павленко.
Під час весняних паводків вода з Десни виходить на заплавні території. Тобто, на природні низини. Зараз, таку картину можна побачити в Новгород-Сіверському районі. Вихід на заплаву в тих краях відбувається, коли рівень води піднімається більш-ніж на 4,5 метрів вище так званого «нуля посту».
Нині, він сягає 4 метрів 67 сантиметрів.
Десна уже на піку, далі почне спадати
Для Чернігова, такий показник набагато вищий. Для того аби Десна в районі міста вийшла з берегів, потрібно аби рівень води піднявся над «нулем посту» щонайменше на 6 метрів 80 сантиметрів. Нині ж, як зазначив Дмитро Павленко, до цього їй дуже далеко.
Нині, в районі міста рівень води постійно коливається. Інколи зростає на 1-4 сантиметри, але інколи й падає.
В Чернігівському обласному центру гідрометеорології нам повідомили, що нині Десна знаходиться на піку розливу. На такому рівні, вода протримається близько двох днів. Далі ж, навпаки почне спадати.
Власне, зниження рівня уже зафіксовано в районі того ж Новгорода-Сіверського та Макошиного, Корюківського району.
Рясні травневі опади, які усі ми спостерігали протягом останнього тижня, на рівень води суттєво не вплинули. Так, якщо минулого року, цього місяця і справді спостерігалися аномальні дощі, які на фоні безсніжної зими врятували Десну, від рекордного пересихання. Нині ж ситуація у межах норми.
Яким буде рівень води у Десні влітку, сказати поки ніхто не береться, адже надто багато факторів про це поки невідомі.