Як тримати спину рівно: поради чернігівського лікаря

Правильна постава, якою більшість із нас наділена від природи, – це не тільки еталон краси, а й запорука здоров’я. На жаль, життя вносить свої корективи, тож уже за шкільними партами в більшості з нас починаються ті або інші проблеми. З роками ж вони тільки загострюються, а коли біль у спині або суглобах стає постійним супутником, навіть відпочинок перетворюється на справжнісіньке пекло.

Загалом, у хребта є природні вигини, але якщо провести лінію між маківкою голови та куприком, вони мають бути на одній прямій. Коли ж з’являються відхилення від цієї норми, то не далеко й до проблем.

Проблеми на рівному місці

Як розповів лікар-вертебролог, медичний директор клініки «Авангард Мед» Олексій Казаков, неприродні викривлення хребта затискають важливі судини й нерви, стискаються через неприродне положення внутрішні органи. Це ж у свою чергу призводить не тільки до болю, а й до хвороб, вилікувати які буває не так і легко.

У цьому плані тримати правильну поставу для людини не менш важливо, ніж, скажімо, дотримуватися правильного харчування.

Найчастіше про проблеми свідчить положення, коли голова постійно нахилена вперед. Найменше, що може спіткати за такої постави, це постійна втома і головні болі.

– Якщо людина буде ходити або сидіти з прямою спиною, то м’язам не треба робити особливих навантажень, аби тримати тіло під дією земного тяжіння. Але у сучасних людей голова дуже часто йде вперед. Наприклад, під час роботи, коли потрібно нахилятися над чимось, або навіть при ходьбі зі смартфоном у руках. Зазвичай голова важить близько 4 кілограмів, але якщо випинати її вперед, то навантаження на м’язи зростає настільки сильно, що вони відчувають цю вагу як 28 кілограмів, – розповів Олексій Казаков.

Чи бувало у вас таке, коли, провівши начебто звичайний день на роботі або вдома, за деякий час починаєте відчувати себе наче вижатий лимон? Дивно, гадаєте ви: наче нічого особливого не зроблено, а сил наприкінці дня бракне навіть аби просто дійти додому. З великою вірогідністю причина підвищеної втомлюваності полягає саме в неправильній поставі.

Сідниці, ноги та хребет

Багато людей, навіть не маючи медичної освіти, намагаються виправляти як свою, так і чужу поставу, інтуїтивно. Найчастіше до неї спонукають дітей – прив’язують до спини гімнастичну палицю чи ставлять біля стіни у стійку струнко хвилин на 15. Не обходиться без зауважень і на робочому місці, коли дитина надто явно вигинається над столом або за комп’ютером чи смартфоном. У принципі, усі ці речі можуть стосуватися і дорослих, проте зауважень їм, як правило, ніхто не робить.

Як розповів лікар-вертебролог Олексій Казаков, у таких випадках люди вчиняють правильно. Проте питання постави комплексне. Навіть занадто м’яке ліжко або гаманець у кишені можуть призвести до хвороби.

– Коли дитина сидить, то поверхня має бути рівною. Тобто у задніх кишенях має бути порожньо. Навіть невеличкий гаманець, покладений в одну із задніх кишень, за тривалого сидіння починає створювати додаткове навантаження на хребет і формує сколіоз. Під час сидіння та ходьби потрібно тримати голову назад. Коли ходимо, то треба вигинати поперековий відділ трошки вперед, як це інтуїтивно роблять вагітні жінки. Таким чином м’язи підтягнуть за собою і шию, – поділився порадами Олексій Казаков.

До слова, від неправильної постави дуже сильно страждають і коліна та кульшові суглоби, які у таких випадках зношуються в рази швидше. Та й узагалі, недостатньо лише одного положення шиї або спини.

– У кожної людини є так звана опорна нога, на яку наш мозок автоматично перекидає навантаження під час тривалого стояння. Однак у таких випадках уже хвилин за 15–20 людина починає відчувати втому та навіть біль. Справа у тому, що потрібно свідомо розвантажувати опорну ногу, переставляючи навантаження з однієї на другу приблизно кожні 5 хвилин, – наголосив Олексій Казаков.

Звичайно ж, наш хребет формувався у часи, коли людина ще не знала цивілізації й займалася переважно полюванням на диких тварин. Тоді додаткові зусилля були не особливо потрібні. Нині ж, коли весь наш побут і робота ніби створені для того, аби негативно вплинути на хребет і суглоби, їхній природній стан треба підтримувати повсякчас.

– За сучасний стиль життя ми розплачуємося багатьма патологіями. Наприклад, зношення хребта, біль у поясничному та грудному відділах, хронічна втома та болі в суглобах. Завдання сучасного лікаря не просто підібрати пігулку, яка на деякий час зніме симптоми. Адже після цього людина не позбудеться проблеми й надалі житиме, неправильно навантажуючи хребет, а відповідно, хвороба нікуди не подінеться та буде лише загострюватися. Тому лікар має зняти причину, і після мануальної терапії, після фізіотерапії на перевтомлених м’язах має дати правильні рекомендації пацієнту, проаналізувати його стиль життя, запитати, де він спить, який у нього відпочинок, підібрати йому лікувальну фізкультуру. Тільки таку допомогу можна назвати комплексною для сучасної людини. А не просто прийом пігулок які на кілька годин полегшать біль. І саме таким лікуванням займаються спеціалісти медичного центру «Авангард Мед», – розповів лікар-вертебролог Олексій Казаков.