Минулого тижня Кабінет міністрів ухвалив постанову, яка продовжує нинішній тариф на електроенергію для побутових споживачів на рівні 1,68 грн/кВт-год. Він не зміниться до 1 серпня, але що буде далі – поки обговорюється.
Історія тарифівЗа останні 9 років тариф на електроенергію в Україні зростав 7 разів – підвищення відбувалося у кілька етапів. До 2015 року актуальними було три цінники: для абонентів, які споживали до 150 кВт-год на місяць; для абонентів, які споживали від 151 до 800 кВт-год; для абонентів, які споживали понад 800 кВт-год на місяць.
У 2015 році схему трішки змінили, встановивши інші квоти, від яких залежав тариф: до 100 кВт-год, від 101 до 600 кВт-год і більше 600 кВт-год на місяць. А у березні 2017-го поділ спростили, залишивши дві категорії побутових споживачів: до 100 і більше 100 кВт-год.
Наступні майже чотири роки – до кінця 2020 року – ціни залишалися незмінними. За кожен з перших100 кВт-год потрібно було платити по 90 копійок, а за кожен «зайвий» кіловат – 1,68 гривень.
Від 2021 року влада скасувала так званий пільговий тариф на перші 100 кВт, тож тариф 1,68 грн став актуальним для усіх побутових споживачів, починаючи з їхнього першого кіловата. Тоді ж анонсували: це на три місяці, а далі можливий черговий перегляд тарифу на електроенергію.
Втім, ціну 1,68 спочатку подовжили на квітень, потім на травень-червень, а тепер – ще і на липень.
Тариф нижче собівартостіОтже, як мінімум до серпня тариф для населення залишається незмінним – 1,68 грн за кВт-год. Але вже тривали час представники влади постійно готують людей до підвищення ціни. Власне, і подовження дії існуючого тарифу пояснювали у Міністерстві енергетики тим, що розрахунку нової моделі формування тарифів потрібно більше часу, але довго їх стримувати не вийде.
Як заявляють в Міненерго, середня вартість доставки одного кВт-год до квартири чи будинка кінцевого споживача обходиться у 1,51 грн. Тобто на виробництво цього кіловата залишається 17 копійок. Це, буцімто, значно нижче собівартості, а діючий тариф приблизно удвічі нижчий, ніж економічно обґрунтований. Все те, що недоплачує населення лягає на плечі державного бюджету.
Скільки будемо платити за світло
У середині червня міністр енергетики Герман Галущенко вже представив проєкт нової моделі для формування тарифів на електроенергію. Вона передбачає повернення до диференційованого тарифу залежно від категорій споживачів.