Олімпіада-2020 і Олена Костевич. Коли вболівати чернігівську спортсменку

У Токіо сьогодні, 23 липня, офіційно відкрилися Літні Олімпійські ігри. Участь у них беруть більше 150 українських атлетів. Серед них – чернігівка Олена Костевич і ще троє уродженців Чернігівської області, які зараз тренуються в інших регіонах і, відповідно, представляють їх.

Хто така Олена Костевич

Спортсменці – 36 років. У дитинстві вона займалася спортивною гімнастикою та великим тенісом, а до тиру на вулиці Жабинського у Чернігові вперше потрапила у 11-річному віці. Відтоді і зайнялася кульовою стрільбою під керівництвом тренера Ігоря Чередінова.

Закінчила школу № 12. Потім – Чернігівський технологічний університет. Наразі живе на кілька адрес: у Чернігові (тут мешкають батьки та тренер), Києві (там держава виділила спортсменці квартиру) та Австрії (звідси її чоловік).

Спортивні досягнення Олени Костевич

Першу свою міжнародну медаль Олена Костевич виборола у 17-річному віці, здобувши перемогу на чемпіонаті світу-2002 у стрільбі з пневматичного пістолета з дистанції 10 метрів.

А вже за два роки чернігівська снайперка тріумфувала на Олімпійських іграх у Афінах у тій же дицсипліні.  

Олена Костевич – одна з двох спортсменок у збірній Україні, яка вже підіймалася на найвищу сходинку Олімпійських ігор. Сталося це саме у 2004 році, коли Олена Костевич стала наймолодшою в історії Ігор чемпіонкою у кульовій стрільбі.

Потім був провал 2008 року і дві бронзові олімпійські медалі у 2012-му. Якщо бачити в цьому систему «медаль-без медалі-медаль», то після «порожнього» 2016-го саме час чекати на нові нагороди.

В яких видах олімпійської програми виступатиме Олена Костевич

Змагатиметься Олена Костевич у трьох дисциплінах – стрільбі з пневматичного пістолету (дистанція 10 метрів), стрільбі з малокаліберного пістолету (дистанція 25 метрів). Та у командному заліку – разом з Олегом Омельчуком у стрільбі з пневматичного пістолету (дистанція 10 метрів). У кожній з цих дисциплін Олега Костевич має вагомі здобутки і вважається претенденткою на медалі.

ПП-2 – стрільба з пневматичного пістолета з дистанції 10 метрів. У кваліфікацій спортсменки за 50 хвилин мають виконати по 40 пострілів. За їхніми результатами визначається 8 учасників фіналу, які будуть боротися за нагороди. У фіналі по 8 пострілів роблять усі учасниці, після чого спортсменка з найгіршим результатом вибуває. Потім після кожної пари пострілів знову припиняє змагатися остання у заліку учасниця. Таким чином, після 18 пострілів вихзначається бронзова призерка і залишається тільки двоє претенденток на перемогу, які роблять ще по 2 постріли.

Саме у цій дисципліні чернігівка стала вперше чемпіонкою світу (2002), вперше олімпійською чемпіонкою (2004) та двічі – чемпіонкою Європи (2015 і 2016). Також вона принесла Олені Костевич олімпійську бронзу 2012 року та кілька срібних і бронзових нагород на чемпіонатах Європи і світу. У світовому рейтингу ISSF (міжнародна федерація стрільби Костевич посідає 7-ме місце у дисципліні ПП-2.

МП-5 – стрільба зі стандартного (спортивного) малокаліберного пістолета з дистанції 25 метрів. Тут є кваліфікація для усіх, півфінал для 8 найкращих і дві дуелі за бронзу і золото для чотирьох лідерів півфіналів.

У кваліфікації учасниці стріляють по 30 разів (6 серій по 5 пострілів) по нерухомій мішені, а потім ще по 30 разів 96 серій по 5 пострілів) по мішені, що з’являється і зникає. У півфіналі 8 найвлучніших за підсумками кваліфікації роблять 5 серій по 5 пострілів. Тут за кожне влучання у мішень з результатом 10,3 або краще спортсменка отримує 1 заліковий бал (максимум – 25 балів). Чотири найгірші припиняють змагатися, третій і четвертий номер за підсумками півфіналу розігрують бронзу, а друга і перша спортсменки – золото і срібло.

Медальні дуелі відбуваються за іншим принципом. Кожна серія з 5 пострілів приносить очки: за перемогу – 2, за нічию – 1, за поразку – 0. Хто першим набрав 7 балів – той і переміг.  

У цій дисципліні Олена Костевич ставала бронзовою призеркою Олімпіади у Лондоні (2012), чемпіонкою світу у 2018 році, двічі бронзовою призеркою чемпіонатів Європи (2015, 2018) і  переможницею Універсіади-2013. У світовому рейтингу ISSF у МП-5 спортсменка посідає 3-тє місце.

Парні змагання (мікст – чоловік та жінка у команді) в дисципліні ПП-2 відбуваються з тим самим принципом, що і одиночні. Результати обох учасників додаються. У такому виді програми Олена Костевич та Олег Омельчук вже виступали успішно на чемпіонаті світу-2018 (бронзова медаль) та на чемпіонаах Європи (2013 – бронза, 2016 – срібло, 2019 – золото).

Коли вболівати за Олену Костевич

25 липня (неділя) 3:00–10:30. Кваліфікація та фінал у дисципліні ПП-2.

27 липня (вівторок) 3:00–10:30. Кваліфікація та фінал у міксті ПП-2.

30 липня (п’ятниця) 3:00 – 9:00. Кваліфікація, півфінал та фінали у дисципліні МП-5

Трансляції змагань передбачені на каналі UA Суспільне, у рамках спеціального платного пакету каналу Eurosport та в інтернеті.