Восени, коли погода все менше радує нас теплом, а надто коли дні та ночі стають дедалі більш холодними та сирими, перед багатьма постає запитання – як зміцнити імунітет? І кожен намагається робити це на власний розсуд: хтось починає вживати вітаміни та біодобавки, хтось загартовується, а хтось навіть приймає «для профілактики» лікарські препарати. Однак чи можна назвати такі кроки правильними? Чи справді пігулки вітаміну С або ж популярні нині таблетки з цинком зміцнять ваш імунітет та вбережуть від грипу і коронавірусу?
Якщо говорити відверто, міцний імунітет і справді захищає від хвороб, а якщо ж захворіти все-таки доводиться, то недуга минає швидше та без ускладнень. Однак зміцнення імунітету – не така й легка справа, як може здатися, а чудодійних пігулок просто не існує.
Вітаміни та препарати неефективні?
Щосезону як засоби масової інформації, так і різні платформи в мережі «Інтернет» переповнюються рекламою найрізноманітніших препаратів і вітамінів. Виробники обіцяють, що протягом лічених днів прийому ваше тіло стане нездоланною фортецею, об яку зламають зуби ледь не найбільш смертоносні віруси та бактерії нашої епохи. Зазвичай ця продукція поділяється на три групи – гомеопатичні, імуномодулятори та, власне, вітаміни.
Про перші варто сказати лише те, що попри просто колосальну кількість гомеопатичних препаратів, які продукуються на світовому ринку протягом кількох останніх десятиліть, їхня ефективність не доведена досі. Проте вони й справді можуть допомогти, але не завдяки ефекту, а тому що ви… повірите у їхню чудодійність. Тобто спрацює так званий ефект плацебо, який можна порівняти із самогіпнозом.
Імуномодулятори – це препарати, які на пострадянському просторі прописують онкохворим або ж людям, яким нещодавно пересадили якийсь орган. І, власне, у таких випадках вони й справді ефективні. Звідки взагалі в країнах колишнього СРСР з’явилося уявлення про те, що їх треба приймати, як щось на кшталт «вітамінів», нині жоден лікар сказати не візьметься. Однак жодної мови про їх ефективність не може й бути. Жодних досліджень у цьому напрямку ніколи не проводилося, до того ж їхня безпечність для здорових людей взагалі сумнівна.
Прийом вітамінів також не обов’язково покращить ваш імунітет. Так, досі в народі ходить легенда про те, що великі дози вітаміну С можуть покращити імунітет й навіть лікують від хвороб. Проте це повір’я так і не підтвердилося на практиці під час жодного медичного експерименту.
Загалом, українці найчастіше страждають на дефіцит вітаміну D, йоду, фтору та заліза. Однак без чітко встановленого діагнозу приймати їх на власний розсуд не варто. Наприклад, від надлишку йоду можна сильно занедужати.
Загалом, імунна система дуже складна і чудодійних ліків або пігулок для її покращення просто не існує. Підхід до цього питання має бути комплексним. А безконтрольний прийом біодобавок, імуномодуляторів та вітамінів може не тільки не покращити здоров’я, а навпаки – занапастити.
Їжа, прогулянки, здоровий сон
Як ми вже казали, жодні пігулки не зменшать шанс захворіти на сезонні хвороби або ж коронавірус. Уразливість перед останнім, до слова, не надто залежить і від імунітету людини, але це інша тема.
Укріплення імунної системи – це комплексна справа, і вона залежить від кількох факторів: чи достатньо ви спите та рухаєтеся і як ви харчуєтеся.
Звичайно ж, дотримуватися цих правил значно складніше, ніж приймати препарати, які людина прописала сама собі, проте на відміну від останніх вони справді дієві.
Як казали давні філософи, ми те, що ми їмо. І справді, нічого так не підриває імунітет, як неправильне харчування. При цьому важлива як кількість, так і якість. Не можна пропускати сніданок, обід і вечерю. А от перекуси, навпаки, мають відійти в минуле. Варто споживати всі сезонні та місцеві продукти. Наприклад, улітку треба вдосталь їсти ягоди, овочі та фрукти.
А от кількість цукру, солі й алкоголю бажано скоротити.
Ще одна складова імунної системи – щоденні прогулянки. Так, бодай півгодини на день потрібно ходити пішки. Це необхідно не тільки для суглобів ті спини, а й для роботи мозку й серцево-судинної системи.
Крім того, важливо не перемерзати – взуття та верхній одяг мають підходити до погоди. При цьому не варто забувати про головний убір.
Однак свіже повітря має бути не лише під час прогулянки на вулиці, а й удома, на роботі. Тому слід регулярно відкривати кватирку.
Ну і, звичайно ж, один із фундаментів імунної системи – здоровий сон. При цьому для того, аби він був по-справжньому здоровим, слід лягати не пізніше 23-ї години. Адже саме в цей час організм починає, так би мовити, відновлення після дня та підготовку до наступного. Якщо ж у цей час не поспати, то можна пролежати хоч весь наступний день – того ж ефекту вже не буде.
Цікаво, що на сайті Міністерства охорони здоров’я України поряд з іншими рекомендаціями для підвищення імунітету можна зустріти й пораду вакцинуватися від сезонних хвороб. Особливо людям із груп ризику. Щоправда, датоване це повідомлення 2017 роком і мова йде про вакцину від грипу. На жаль, яким би не був ваш імунітет, від багатьох хвороб він захистити просто не здатен. І з цієї ситуації людство знайшло тільки один вихід – штучний імунітет, тобто вакцинацію.