Тиждень тому всю Україну облетіла звістка, що в Чернігові у мікрорайоні Масани кілька підлітків насмерть забили одного поліцейського, який був у відпустці, а ще одного лікарям довелося рятувати в реанімації.
Цій бійці однозначно передував певний конфлікт, але ніхто достовірно не знає через що він розпочався. Але в цьому матеріалі мови піде не про це, а про причини наджорстокості чотирьох хлопців, троє з яких були на момент скоєння злочину неповнолітніми.
На думку Олександра Дроздова, який є психологом та завідувачем кафедри загальної, вікової та соціальної психології НУ «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка, однієї причини такої надзвичайної агресії немає, а жорстокі відеоігри можуть бути лише одним із факторів.
– Проблема агрессии, как и любая другая серьезная социальная проблема, никогда не имеет одного корня. То есть нельзя говорить о том, что проблема жестокости среди подростков только благодаря видеоиграм. Конечно, агрессивные видеоигры влияют на состояние наших детей, но не стоит забывать и о других моментах.
Давайте вспомним о воспитании в семье, причем дело не всегда в том, что их растят агрессивными. Они могут быть бездушными, их могут растить без всяких морально-нравственных ценностей или «моральных тормозов». Не могу сказать, что все малолетние участники этой трагической драки агрессивные звери и садисты. Но то, что у них не сформированы элементарные морально-нравственные ценности, для меня очевидно, - каже психолог.
Окрім цього пан Дроздов зазначив, що потік агресії на дітей йде не лише з відеоігор, а й з телебачення та інтернету. Причому це стосується не лише художніх фільмів по типу бойовиків, але й банального випуску новин.
Також Олександр Дроздов звернув увагу на байдужість оточуючих, коли на їх очах скоюють злочин. У Західній Європі та Америці про це говорять вже давно, і навіть дали цьому феномену свою назву.
Ті, хто бачив злиті в мережу відео із побиттям Артура Єрохіна та Володимира Савона бачили, як один з хлопців хизувався на камеру закривавленими від ударів руками. Як виявляється і це робилось не просто так, а лише для того аби показати, який він "крутий" перед своїми однолітками.
Психолог переконаний, що універсальної поради для виходу із ситуації, коли ти розумієш, що тебе йдуть бити, немає. Кожен випадок досить індивідуальний, і все залежить не тільки від різниці у фізичному стані, але і від психології нападника.
Ну і на завершення досвідчений психолог зазначив, що підліткова наджорстокість - це комплексна проблема, яка витоками сягає в інші соціальні проблеми. Та ж держава, на його думку, за великим рахунком займається вихованням, освітою, та й профілактикою, дитячої злочинності за залишковим принципом. Все це і призводить до випуску з навчальних закладів подібних підлітків із несформованими особистісними і моральними якостями.
Довідка
Радісне побиття (англ. happy slapping) — насильство, зняте на відео заради розваги. Часто відео розповсюджується і може нелегально продаватися.Про явище вперше повідомили у Великій Британії у 2005 році. Відомі випадки вбивства й зґвалтування, які знімали на відео. Також подібні випадки трапляються в Україні.