Наприкінці вересня цього року волонтери ініціативи «Дерев’яне мереживо Чернігова» почали роботи над майже 120-річним будинком на вулиці Чернишевського, 16. По допомогу до волонтерів звернулися нові власники однієї з його частин. Протягом цього часу, збираючись майже кожну суботу та неділю, був зроблений чималий пласт роботи.
Невелику історію цього будинку та про те, як починалися роботи ви можете прочитати тут.
![Богдан Жовток]()
Під час робіт над будинком волонтери відновили чимало втрачених та пошкоджених елементів мережива. Зачистили старі шари фарби та почали наносити нову. До слова, у деяких чернігівців виникли питання чому для будинку обрали досить нетипові для міста кольори і чи не варто було відновити ті, які були на ньому від самого початку. Проте, якими вони були спочатку і чи й справді варто відновлювати саме їх?
Ще один не менш важливий момент - будинок це приватна власність і всі роботи проводяться з дозволу тих хто у ньому живе. До слова, обрати кольорову гаму, яка б задовольнила усіх жителів, буває не просто. Однак, пофарбувати будинок саме в такі кольори, хоча вони й були досить нетиповими, було спільним рішенням власників, і зрештою сподобалася всім. Хоча, найбільше запитань виникає саме до рожевих вікон.
Загалом, будинок змінився у кращий бік. Варто зазначити, що темні та однотонні кольори були притаманні старовинним будинкам не з великої любові власників, а через банальний дефіцит будматеріалів. Якщо ж у людей був доступ до фарби – вони намагалися зробити їх якомога яскравішими. Прикладом можуть слугувати акварелі живописця Мстислава Добужинського, який побував у Чернігові в 1912 році й зобразив кілька краєвидів міста.
Тож, жовтогарячий, салатовий, фіолетові, червоний та інші барвисті кольори - не така уже й рідкість на старих будинках. Проте через ціну дозволити собі це могли далеко не всі. Власне, господарі активно почали фарбувати свої оселі в такі кольори в 90-00-роках, коли фарби стали доступнішими і аж поки не з'явилася мода на сайдинг та пінопласт.
Будинок на Чернишевського, 16 має стати окрасою не тільки вулиці, а й усього міста. Незважаючи на те, що він уже досить сильно змінився у кращий бік, роботи далекі від завершення. Вони триватимуть цього року, а потім продовжаться навесні.