Влада планує виконання посівної на 75%, чернігівські аграрії чекають розмінування угідь

Ситуація з посівною в Україні покращилась, за підрахунками Мінагрополітики очікується 75% виконання плану посівних робіт. Про це заявив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький в ефірі Єдиних новин.

За його словами, українські фермери вже засіяли 3 млн га з 12 млн га запланованих.

“Сьогоднішня аналітика говорить, що українські фермери посіяли 3 млн га із запланованих 12 млн га. В порівнянні з тим, що було 10 днів тому, ситуація покращилась, зараз очікуємо 75% виконання плану посівних. Все-таки завдяки безстрашним рятувальникам ДСНС вдається дуже велику кількість полів розмінувати вчасно, перш за все, на Сумщині та Чернігівщині”, – сказав Висоцький.

За його словами, найближчим часом стане зрозуміло, чи вдасться додати ще +5%, розмінувавши звільнені регіони. Міністр додав, що Україна не зупинить експорт продовольчих товарів і готова продавати надлишки провізії, які залишаються після задоволення внутрішнього споживання.

Що на Чернігівщині?

Площу сільськогосподарських угідь Чернігівщини, які лишаються замінованими, порахувати неможливо. Ситуація неоднорідна у різних регіонах області, говорить гендиректор агрохолдингу "Індустріальна молочна компанія" Алекс Ліссітса. Це стосується як розмінування, так і логістики постачання необхідних матеріалів:

"Північні райони області: колишні Ріпкинський, Чернігівський, Городнянський, – там іще йдуть роботи по розмінуванню. Таких сіл в області досить багато: Нова Басань та Старий Биків Прилуцького району, Лосинівка, Велика Дорога та інші. Ситуація ускладнюється тим, що мости були підірвані, логістика там порушена. Якщо брати Південну частину області – ситуація біль оптимістична. Туди вже більш-менш доставили потрібні матеріали для виробництва: дизпаливо, насіння, добрива".

Гострий брак палива та мінеральних добрив – ключові проблеми цьогорічної посівної кампанії на Чернігівщині, вважає Валерій Куліч (ексголова Чернігівської ОДА та власник сільськогосподарських підприємств "Інтер", "Сідко Україна" та інші). До відсутності виробничих матеріалів додаються ще і їхня висока ціна.

"В нас від обстрілів постраждала невелика кількість площ – до 10 тисяч гектарів. І ця проблема відносно швидко вирішується. Ми сьогодні вийшли в поле. Однак працюємо за рахунок тих запасів, які ми ще з осені зробили. Маю на увазі посівний матеріал та добрива. Якби ми не зробили запасу, то точно посіятись не змогли б. Тобто, можливості є, але вони обмежені", – говорить Валерій Куліч.

Усе це обтяжується відсутністю обігових коштів у підприємств.

Недостатня кількість обігових коштів в агропідприємств з’явилась зокрема через те, що вони не можуть реалізувати тогорічний врожай. Причина цьому та ж таки логістика. Великі об’єми зерна експортують морем, з Чернігівщини на Південь його зазвичай доправляють потягами. На сьогодні більша частина українських портів заблокована, а залізничне сполучення в повному обсязі не відновили.

"Пропускна здатність Західного кордону – обмежена. Будемо чекати розблокування портів чи нових залізничних маршрутів. Якась незначна реалізація буде проводитися, але у нас на залишках 90 тисяч тонн кукурудзи перебуває зараз. Ми її машинами не вивеземо просто", – пояснює Валерій Куліч.

Для розв'язання цієї проблеми Уряд модернізував програму "5-7-9%". З державного бюджету виділили 2,3 мільярда гривень на фінансування пільгового кредитування аграріїв. За словами директора департаменту агропромислового розвитку ОВА Олега Крапивного, за цією програмою виробники Чернігівщини вже отримали близько 300 мільйонів гривень:

"Під заставу наявного зерна агрокомпанія може отримати кредит до 60 мільйонів гривень на строк до 6 місяців без відсотків. Такі кредити видають чотири державні та ряд приватних банків України".

Згідно з даними департаменту агропромислового розвитку, щороку на Чернігівщині засівають близько 1 млн га земель. Сумарний врожай зібраного зерна минулого року склав близько 6 мільйонів тонн. Досягнути таких результатів не вдасться з кількох причин, говорять наші співрозмовники.

Так, за попередніми підрахунками департаменту АПР у цьогорічній посівній кампанії планують засіяти до 70% наявних площ. Станом на 20 квітня обробили лише 21 тисячу гектарів (із прогнозованих 700). Друга причина, – недостатня кількість добрив та засобів захисту рослин. Усе це суттєво вплине на обсяги зібраного врожаю. Однак більш конкретні пронози можливо буде складати лише після завершення посівної, говорить директор "ІМК" Алекс Ліссітса:

"Якщо ми відсіємо 70-80% відсотків звичайних площ – це буде успіх як українських аграріїв, так і місцевої та державної влади. Про прогнози та врожай говорити зараз некоректно. Все залежитиме від наявності добрив та захисту. Такі прогнози можна буде потенційно зробити наприкінці травня".

За матеріалами Укрінформ та Суспільне Чернігів