Після авіаудару по школі в Чернігові в українських соцмережах поширилося відео закривавленої вцілілої дівчини. Але невдовзі її історію підхопили прокремлівські акаунти, які неправдиво звинуватили її у фальшуванні.
Про це повідомляє ВВС.
Після авіаудару по школі в Чернігові в українських соцмережах поширилося відео закривавленої вцілілої дівчини. Але невдовзі її історію підхопили прокремлівські акаунти, які неправдиво звинуватили її у фальшуванні.
Про це повідомляє ВВС.
«Не було ні свисту, ні шелесту, ні звуку обстрілу, - каже Таня. - Вона просто вдарила в будівлю, і раптом все потемніло. Будівля впала».
На початку березня Таня потрапила під повітряний удар. Вона допомагала сортувати одяг для гуманітарної допомоги в школі №21 Чернігова, коли в будівлю влучила ракета.
Хоча влада не назвала номер школи, BBC змогла підтвердити конкретну будівлю за допомогою зображень, опублікованих у телеграмі.
Місцева влада повідомила, що того дня росіяни поцілили у дві школи, в результаті чого дев'ять людей загинули і четверо були поранені.
Таня внаслідок вибуху знепритомніла. Каже, коли прийшла до тями, то зрозуміла, що жива і може ходити. Вона встала, озирнулася і побачила людей у паніці. Вона також помітила тіла, що лежали на підлозі, включно з тілом жінки, яка стояла поруч із нею за кілька хвилин до удару.
Злякавшись, вона втекла до свого дому.
Там вона опублікувала в інстаграмі відео – все ще в крові та з видимими травмами на обличчі, – в якому пояснила, що сталося.
«Я була в школі № 21, коли стався вибух, - розповідає вона у відео. - Я вижила. Всім удачі. Сподіваюся, вам пощастило більше, ніж мені».
«Навіщо я записую цю історію? Просто в тій школі було багато дітей. Я не знаю, чи вони вціліли. Просто надішліть це відео всім своїм російським друзям».
За лічені години її відео розійшлося Україною. Лише в інстаграмі воно набрало десятки тисяч переглядів, також його підхопила низка українських новинних сайтів.
Таня розповіла BBC, що отримала тисячі нових підписників і десятки повідомлень в інстаграмі - деякі з підтримкою, деякі з погрозами.
Серед тих, хто писав їй, були люди з Росії. Деякі з них вибачилися за дії російської влади. Але інші не повірили її розповіді та назвали її «фейковою».
Незабаром друзі Тані почали надсилати їй скріншоти з російських та білоруських ЗМІ, на яких її відео називали підробкою.
Там її називали «ученицею», стверджували, що рана на її обличчі була несправжньою, і казали, що кров на її обличчі не виглядала природною і що вона поводилася занадто «нормально» для людини, яка щойно пережила вибух.
Усі ці твердження були неправдивими. Таня не «учениця» - їй 29 років, до початку війни вона працювала офіціанткою.
На знімках, які вона зробила на другий день після нападу, - і якими поділилася з BBC - чітко видно травми обличчя, що відповідають кадрам, які вона опублікувала в інстаграмі.
Що стосується її, здавалося б, спокою, то Таня розповіла ВВС, що була «глибоко шокована», коли записувала відео.
«Я була спокійна і не перелякана. Просто шокована, - каже вона. - Через кілька годин після цього у мене була істерика. Наступні два дні я не могла ні їсти, ні спати, я просто плакала. Це був кошмар».
У російських ЗМІ також стверджували, що школи по всій Україні припинили роботу на початку війни, і тому на момент удару в школі не могло бути багато дітей.
Але школу використовували як пункт збору гуманітарної допомоги, тож місцеві жителі вважали її безпечним місцем, каже Таня. Деякі з яких привезли туди своїх дітей.
Цю інформацію підтвердили чиновники. Голова Чернігівської облдержадміністрації В'ячеслав Чаус повідомив, що підвал школи був відкритий, щоб місцеві мирні жителі могли сховатися на випадок обстрілу.
Таня - одна з низки цивільних українців, яких російські ЗМІ - і навіть російський уряд - неправдиво звинуватили в інсценуванні нападів.
Серед ключових джерел, які поширюють неправдиві заяви про Таню, був акаунт під назвою War on Fakes, чиє «розвінчання» її відео наразі переглянули понад 400 тисяч разів у телеграмі.
Підтримуваний міністерством закордонних справ Росії та її посольствами в соціальних мережах, цей багатомовний проєкт «перевірки фактів» стверджує, що надає «неупереджену інформацію про те, що відбувається в Україні».
Хоча деякі перевірки фактів є справжніми, акаунт також розміщує неправдиву інформацію - наприклад, звинувачення проти Тані. І загалом його контент повторює риторику Москви про війну: стверджує, що Україна є агресором, що українці вчиняють масові воєнні злочини і що будь-які докази протиправних дій Росії сфабриковані.
У прокремлівських спільнотах у російській соцмережі «ВКонтакте», низці регіональних російських ЗМІ, принаймні в одному інформаційному агентстві та білоруському державному телебаченні з'являлися матеріали, які посилалися на War on Fakes.
Таня каже, що коли побачила в інтернеті неправдиві твердження про себе, то відчувала не гнів, а смуток.
«Мені було сумно і шкода цих людей, які вірять у всю цю брехню. Вони так бояться визнати, що ця війна справжня і все це відбувається, тому їм легше знайти виправдання чи причини не вірити в це або називати мою історію фейком. Їм легше повірити, що Україна - це театр, а українці – актори».
Вона виїхала з України до Польщі. Тепер у неї шрам на обличчі. Також через вибух у неї зіпсувався зір і з'явився посттравматичний стресовий розлад.
«Я постійно згадую про напад, навіть коли я тепер у Польщі, - каже вона. - Чесно кажучи, я не думаю, що готова повернутися додому».