Мабуть сіль є одним з головних продуктів, які люди починають скуповувати, коли країна входить у кризові часи. Спершу був локдаун: люди готувалися до постійного перебування вдома. А тепер, на жаль, - війна. Старші люди завжди кажуть, що сіль – це біле золото. З часом і для молодих це прислів′я набуло актуальності. Останній місяць сіль то зникала з прилавків чернігівських магазинів, то з’являлась за ціною вдесятеро вище, ніж до війни. Якою зараз є ситуація з сіллю, чи справді на прилавках її дефіцит, де та яку сіль можна купити, ми досліджували в продуктових магазинах і супермаркетах Чернігова.
Причина лихоманок з сіллю загальновідома. ДП «Артемсіль», яке знаходиться в місті Соледар Донецької області, через бойові дії від 7 квітня зупинило свою роботу. Це найбільше в Європі підприємство з солевидобутку. Запас готової продукції звідти вивезли ще у квітні. Про це Вільному радіо (https://freeradio.com.ua/na-donechchyni-cherez-viinu-rosii-zupynylosia-dp-artemsil-produktsiia-vzhe-znykaie-z-prylavkiv-foto-video/) розповів в.о. директора ДП «Артемсіль» Віктор Юрін. Справа в тому, підприємство знаходиться на Донеччині, поблизу Бахмута, де ведуться активні бойові дії. Тому продовжувати роботу та наражати на небезпеку робітників було просто неможливо.
Артемівська сіль – це та сіль, до якої ми звикли з дитинства, тому для багатьох людей є дуже дивним купувати сіль іншого виробника. Поспостерігавши за покупцями, ми помітили, що багато хто бере з полиці сіль, читає її іноземну назву та ставить на місце.
Пенсіонерка пані Людмила, яку ми зустріли в одному з магазинів біля прилавку з сіллю, розповіла нам про те, що не збирається купувати ніяку іншу сіль, окрім Артемівської, мовляв, що наша - це справжня, а та незрозуміло звідки взята, може там взагалі одна хімія. I це, як виявилося, не поодинока думка. У населення виникли певні стереотипи з приводу солі. Але ми хочемо запевнити вас, що навіть сіль привезена із-за кордону є абсолютно нормальною, не треба боятися її купувати.
Наразі дефіциту солі в магазинах немає. Ми відвідали великі продуктові супермаркети, такі як Екомаркет, Сільпо та АТБ і не знайшли жодної пустої полиці з сіллю. Екомаркет пропонує нам йодовану сіль із Польщі «Sol Kajawska» по 19.99 гривень за кілограм. Ціна на неї вища, ніж на ті пачки кам’яної солі вітчизняного виробництва, до яких усі звикли.