Могили похованих у Ялівщині чернігівців переносити не планують (ФОТО)

Буквально з першого дня війни головне чернігівське кладовище Яцево опинилося в епіцентрі бойових дій і обстрілів. Зрозуміло, що будь-які поховання людей на цьому кладовищі були припинені. Загиблих цивільних чернігівців і військових почали ховати на вже закритих міських кладовищах.

Зокрема, головним місцем поховання стало старе кладовище у Ялівщині. Тоді на початку березня в час активних обстрілів міста, чернігівський міський голова Владислав Атрошенко так коментував ситуацію з похованнями для видання Гордон ЮА:

"Ми навіть не можемо сьогодні використовувати свій цвинтар "Яцево". Ми тимчасово використовуємо цвинтар у Ялівщині. Екскаватор риє траншеї, ми складаємо в ряд людей і в районі розміщення кожної труни ставимо табличку, щоб потім [нормально] перепоховати. Це жах. Це реальний геноцид. Це абсолютно свідоме знищення українців."

Як нашій редакції повідомив начальник Управління ЖКГ Чернігова Ярослав Куц, загалом за березень-квітень 2022 року в Ялівщині було поховано 1055 людей. Найбільше поховань відбулося в березні – 874, у квітні ця цифра булав же значно меншою – 281.

За ці два місяці у Ялівщині загалом було поховано 1004 цивільних чернігівців та 51 військовий захисник. На кладовищі Яцево поховання поновили з 10 травня.

Стосовно можливого перепоховання загиблих чернігівців з території Ялівщини на кладовище Яцево Ярослав Куц повідомив, що наразі таке питання на рівні міської влади не обговорюється і не планується. За його словами, перепоховувати слід тих людей, могили яких знаходяться у несанкціонованих місцях. А оскільки територія, де ховали людей в Ялівщині, є офіційним кладовищем, то необхідності в цьому немає.

«Якщо з’являються окремі звернення громадян щодо перепоховання своїх родичів з території Ялівщини, то ми їх розглядаємо в індивідуальному порядку і приймемо необхідні рішення. В таких випадках Спецкомбінат проводить ексгумацію і займається перепохованням померлих на кладовище Яцево. Але за умови, якщо є бронь на Яцево.», - додав очільник Управління ЖКГ міста.

Наш фотокореспондент відвідав місце поховання чернігівців у Ялівщині. Зараз більшість могил вже більш-менш облаштовані людьми. Поховання військових всі доглянуті, вірогідно, їх облаштовували одразу після поховання (хрест, земляний насип).

В той же час залишається багато необлаштованих, або майже необлаштованих могил, які досі ніхто не відвідував і не приводив до ладу. На тимчасових табличках майже стерлися імена, деякі могили підмиває водою. Час плине швидко, і зовсім скоро на деяких з них буде складно розібрати, хто похований. Можливо, є змога довести ці могили до ладу за допомогою наших комунальних служб чи волонтерів? Цього вимагає пам’ять за загиблими.