Після випадку з торговим центром у місті Кременчук, який був зруйнований внаслідок влучання російської ракети 27 червня, мешканців Чернігова почало особливо хвилювати питання безпечності відвідування торгових центрів. Великих ТРЦ у Чернігові два: «Голівуд» та «ЦУМ». Тому, аби дізнатися чи мають ці магазини елементарне укриття, де можна було б сховатися під час повітряної тривоги, ми поспілкувалися з адміністрацією цих двох закладів.
Верховна Рада має намір карати бізнес за ігнорування повітряної тривоги. Відповідний законопроект №7546 від 11 липня 2022 року з'явився на сайті Верховної Ради.
Так, документом передбачено покарання у вигляді штрафу, тюремного строку або виправних робіт за порушення законодавства у сфері цивільного захисту, скоєних в умовах воєнного стану:
· Штраф від 17 тисяч гривень до 51 тисяч гривень;
· Виправні роботи терміном до 2 років;
· Обмеження волі терміном до 3 років.
У разі повторного порушення або якщо воно спричинило загибель людей - покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 8 років.
Дійсно, держава вводить доволі жорсткі правила, але воно того варте, коли справа стосується безпеки та життя людей.
Торговий комплекс «Голівуд»
Укриття у торговому комплексі «Голівуд» до війни використовувалося як службовий вихід під час пожежі. Укриття має залізо-бетонну структуру з товщиною стін приблизно 1 м. Окрім цього, воно обладнане новітньою вентиляційною системою, тому потік свіжого повітря присутній постійно.
Для всіх охочих в укритті розміщений кулер з водою та пластикові стаканчики. Вздовж стін розміщені зручні лавки та крісла. Також є в кожному укритті невеличка аптечка для надання першої медичної допомоги. У аптечці навіть є інструкція про те, як надавати першу допомогу.
За словами адміністрації «Голівуду», планується додати більше сидячих місць, щоб відвідувачі та працівники ТРЦ могли з комфортом перечекати повітряну тривогу.
Торгово-розважальний комплекс «ЦУМ»
Справа в тому, що «ЦУМ» від початку технічно не був обладнаний сховищем. Підвальне приміщення використовується для магазину «Сільпо» та інших. Але все ж вони знаходяться під землею, тому перебування там є цілком безпечним. На час повітряної тривоги всі магазини цокольного поверху закриваються. У працівників торгового центру завжди залишається вибір: перечекати повітряну тривогу тут чи направитися до найближчого укриття.
Отже, місця, де можна укритися в чернігівських ТРЦ є, хоча звісно такі приміщення не є від початку спроектованими бомбосховищами, бо до такої війни при проектуванні приміщень ніхто не готувався. В будь-якому випадку, питання безпеки залишається вибором і відповідальністю кожного з нас. Слід дотримуватись правил, не нехтувати сигналами тривоги і оперативно спускатися в укриття. А ще буде не зайвим, входячи до будь-якого великого торгівельного закладу, відразу розуміти, яким шляхом і де ви зможете з нього швидко вийти. I також не соромтеся звертатися до працівників ТРЦ з питаннями щодо безпеки та укриттів. Такі вже наші воєнні реалії. Бережіть себе!