Волонтерка Наталія Орлова: Медальок на бюст не вішаю

Перший пост про збір коштів для допомоги чернігівцям на сторінці Наталії Орлової в соцмережах з’явився 24 лютого. З того часу вона не зупиняється. Чоловік і син – найперші помічники в усьому. Приєднуються друзі, сусіди, знайомі та незнайомі люди, які стають друзями. Вже зареєстрували благодійний фонд «Північний янгол». Нині збирають кошти на «Валькірію» (безпілотний авіаційний комплекс військового та цивільного призначення для повітряної розвідки, відеоспостереження та корегування артилерійського вогню). Звідки у цієї ззовні тендітної жінки стільки сили, сміливості, наполегливості? Особистою історією успіхів і розчарувань Наталя поділилася з нашими читачами.

«Якщо виїду, то собі не пробачу»

- До 24 лютого я не займалася волонтерством глобально, хоча час від часу долучалася до благодійних акцій, які проходили в нашому місті. Була фрілансеркою, працювала з текстами, непогано заробляла, але душа прагнула чогось іншого. Війна тільки прискорила цей процес.

- Розкажи, будь ласка, з чого особисто для тебе все почалося?

- Ми з чоловіком прочитали в когось із знайомих, що потрібні ліки, що багато поранених. Я зробила пост на фейсбук, і ми одразу зібрали певну суму. В основному гроші перераховували знайомі та друзі. Добавили трохи від себе, побігли в аптеку, купили необхідні препарати. Пам’ятаю, це були кровоспинні, знеболююючі тощо.

Ще пам’ятаю, як у той же день приїхали в магазин «АТБ», але лунав сигнал тривоги, і магазин зачинявся. Я бігла до входу й кричала: «Зачекайте, я волонтер, мені потрібно купити продукти для хлопців». І мене пустили. Це магазин біля «МакДональдс». До слова, хочу їм за це подякувати. Всю активну фазу війни я купувала там продукти, і мене завжди пропускали без черги. І охорона, і співробітники нас знали й ставилися з розумінням.

- Тож з самого початку ви займалися ліками та продуктами?

- Так, кілька днів відвозили їх у волонтерський центр. А потім почали надходити дзвінки й повідомлення з проханнями допомогти певним людям. Ми зрозуміли, що для більшості чернігівців війна почалася зненацька, люди не підготувалися. Без допомоги залишилися літні й самотні люди, мами з дітками. Мені почали перераховувати кошти для адресної допомоги. Я чеки зберігала, щодня звітувала, викладала в себе на сторінці. Люди бачили, що ми робимо, рекомендували своїм друзям. Я теж така людина: якщо комусь донатити, то я повинна довіряти та розуміти, що воно не залишиться в когось у кишені.

- Наталя, ви взагалі не планували виїхати, навіть коли прилітало в сусідні будинки?

- Це було насправді страшно, але такого варіанту ми навіть не розглядали. Чоловік запитував: «Ти хочеш виїхати?» «Якщо виїду, то собі не пробачу», - була моя відповідь. Я так відчувала. Тому вирішили залишатись. Якщо разом, то до останнього моменту. Загалом, зізнаюся, все, що у нас відбувалося, сприймала доволі спокійно. Кожен вибух мотивував мене ще більше зосереджуватися на тому, що я роблю.

«Робила те, що мусила»

- Аби все встигнути, ваш робочий день у лютому-березні, напевно, починався десь о п’ятій ранку?

- Коли світало, щоб я могла щось бачити, то вже починала обробляти заявки. Чоловікові давала спати, бо він у вечірній час більше працював. Мені постійно надходили повідомлення-прохання про допомогу, тож я складала перелік, що потрібно, потім графік, куди ми сьогодні поїдемо, в який район. Планувала маршрут, аби не витрачати зайвий час і пальне. Потім ми йшли в магазин, в аптеку, купували, що могли знайти. Якщо магазин відкривався о 8-й ранку, то закупи тривали десь до 12-13-ї години. Всередину нас пропускали без черги, але ми стояли в загальній черзі до каси. Потім ще декілька годин я витрачала на пакування, всі пакети підписувала, все ретельно перевіряла. Потім ми мали все розвести адресатам. Інколи не встигали до комендантської години. І так щодня майже 40 днів.

- А хто виручав з пальним? Бо в місті на той час купити його було неможливо.

- 23-го лютого, ніби відчуваючи щось недобре, ми заправили повний бак. Потім пальне мені передавали з Західної України, з Польщі. У нас теж кілька разів давали можливість заправитися. Якось викручувалися.

- Наталя, якою справою, допомогою чи проєктом зараз найбільше пишаєшся?

- Не можу виділити нічого. Мені здається, я робила те, що мусила робити в той час у тих обставинах. Медальок на бюст не вішаю і не збираюся.

- Знаю, що до волонтерської діяльності підключилися твій чоловік і син. Цікаво, під примусом чи добровільно?

- Насправді я дуже вдячна своїм близьким за підтримку й розуміння. Без них мені було б важче набагато. Ми разом все це починали: з сином ходили в аптеки та магазини, скуповувалися. Чоловік забирав нас, ми разом все фасували та розвозили. Спершу син був з нами, а потім залишався вдома, аби приймати волонтерські вантажі. Крім того, він готував їжу для нас, для хлопців з ТРО. Він такий вже дорослий! Справжній чоловік, на якого можна розраховувати у складний момент.

- Особисто мене ви також виручали, допомагали з підзарядкою телефону, бо мали генератор. Теж придбали його завчасно?

- Мені передали генератор із Західної України, бо бачили нашу діяльність і знали, що у нас вже є проблеми з електроенергією. Бувало, що на телефоні залишається мінімум заряду та пауербанк уже порожній. Розумію, що не дотягну до вечора. У цей момент мені зателефонували й казали: «Наталя, генератор уже в дорозі». Це було рятувальне коло для всього мікрорайону. Ми заряджали телефони і хлопцям, і собі, і сусідам.

«Долучитися може кожен»

- Наталя, активні бойові дії навколо Чернігова, на щастя, давно припинилися. Чим зараз займаєтеся, кому допомагаєте?

- Багато допомагаємо хлопцям із ЗСУ та ТРО, тому що у них є такі потреби, які здаються незначними, але насправді важливі: білизна, шкарпетки, капелюхи, подушки, спальники та каремати. Допомагаємо також цивільним, які дійсно цього потребують. Є люди сором’язливі, не знають, де шукати. Є волонтери, які опікуються саме цією категорією. З Оксаною Дегтярьовою в цьому напрямку активно співпрацюємо. Паралельно у нас з’явилися й інші запити.

- Напевно, «Валькірія» – найбільш масштабний з них. Це для певного підрозділу під замовлення?

- Так, це на Схід для нашої розвідки, але я не буду називати, для кого. Ми допомагаємо цим хлопцям не перший місяць. Почали, коли вони були в Бахмуті, допомагаємо зараз. У них там пекло.

- І як триває збір?

- Багато хто відгукнувся, люди навіть з-за кордону перераховують кошти. Дітки збирають різними способами, долучилися студенти чернігівської політехніки, їм варто за це окремо подякувати. На жаль, збір триває не так швидко, як би цього хотілося. В мене на сторінці у фейсбук 3,5 тисячі друзів. Якби кожен зібрав по тисячі, ми б уже мали «Валькірію» і навіть не одну. Тому дуже прошу усіх долучатися! Хлопці дуже чекають.

- Наталя, виходять, ви вже півроку не заробляєте собі на життя. На які гроші живете? Комуналку ж ніхто не відміняв навіть для волонтерів. Гадаю, це питання цікавить багатьох, адже волонтерство – це діяльність, яка не оплачується.

- Мій чоловік працює, у мене також є підробіток. Раніше була фрілансером, писала тексти. Стала менше писати, тому що з’явилася проблема з рукою. А повністю відмовилася з 24 лютого. Аби зняти це питання з обговорення, зізнаюся усім, що раз на день я таки з’їдаю гуманітарний паштет.

- Що далі, чи плануєте продовжувати?

- Ми вже зареєстрували благодійний фонд. Назвали його «Північний Янгол». Щиро кажучи, я давно про це думала. Хочу писати проекти та допомагати людям ставати більш свідомими, розвивати найкращі якості, розкривати потенціал добрих справ і добрих намірів.

Чоловік мене підтримує, каже: ти все одно цим займаєшся, це твоє, тож роби це на повну силу. Напевно, настав час. Тож коли все закінчиться нашою перемогою, ми будемо продовжувати, щось вигадувати, реалізовувати. Команда вже є, прийшли дівчата та хлопці, які поділяють ці цінності та хочуть бути максимально корисними громаді, суспільству.

Я бачу, які зміни відбуваються в людях вже зараз. Долучаються студенти, діти, пенсіонери. Кожен розуміє, що він впливає, наближає Перемогу. Це надзвичайно цінно та важливо.

- Дякую за розмову! Успіхів!

Вікторія Сидорова, фото надані Наталією Орловою

*  *  *

Приєднуйтесь у Viber та Telegram до спільноти "Чернігівський Фонтан", де тільки найактульніші новини та історії нашого міста.