Перефразовуючи Ювенала, усі українці цього року хочуть дві речі: хлібу та перемоги ЗСУ. Причому у лютому-квітні цього року чернігівці на собі відчули що це таке: не мати доступ до хліба, й як чудово, коли в тебе вдома (або разом з тобою у підвалі) є половинка батону кількаденної давнини. Саме тому сайті міста Чернігів 0462.ua вирішив дізнатися: чи загрожує сіверянам дефіцит хліба та підвищення цін на цей важливий продукт?
Врожаїв менше, але достатньо
За розрахунками департаменту агропромислового розвитку Чернігівської обласної військової адміністрації, річна потреба нашого регіону в пшениці для харчових цілей складає 56 тисяч тон, у житі – 10 тисяч тон (загалом для країни цей показник, відповідно, 4 мільйон пшениці та 353 тисячі тон жита).
Врожаї цьогоріч не такі вражаючі (й, гадаю, кожен українець знає причину цього зменшення): пшениці в Україні зібрали на 39,4 % менше ніж у 2021-му році (на Чернігівщині – на мінус 16,4 %), жита – менше на 32,7 %. Проте, враховуючи залишки минулого сезону, в Україні все-одне спостерігається профіцит пшениці та жита:
- Закупівельна ціна пшениці 3 класу з початку року знизилась з 8100 до 5100 гривень за тону. Знизилась ціна борошна з 12.50 до 10.50 гривні за кілограм, – зазначає директор Департаменту агропромислового розвитку ЧОВА Олег Крапивний. – Ціна на жито з початку року знизилась з 5600 до 4500 гривень за тону. Таким чином, виключається можливість підвищення ціни хліба внаслідок неврожаю.
Бензин та цукор впливають на хліб
За інформацією того ж обласного департаменту агропромислового розвитку, підвищення мінімальної заробітної плати з 6500 до 6700 гривень, яке планується у жовтні, не має позначатися на ціні при виробництві великих партій хлібу. Не вплинула на хліб й вартість газу.
Інша справа – ціни на бензин А 92 (вартість якого з початку року зросла на 63%) та дизельного палива (плюс 74% з початку року), електроенергію (плюс 24% у 2022-му році), а також інші складові хлібу: цукор, олію, сіль, яйця, вартість яких також підвищилася.
- За таких обставин відпускна ціна виробників вже зросла з початку року на хліб житньо-пшеничний на 9,8% (з 25.50 до 28.00 грн/кг), на батон – 9,3 % (з 32.93 до 36.00 грн/кг), – каже Олег Крапивний, але при цьому дає позитивний прогноз. – За умови стабільності вищезазначених чинників, підстави для збільшення ціни на хліб на даний час відсутні.
Що кажуть виробники?
Але прогнози чиновників не завжди збігаються з реальністю, в якій працюють виробники. Саме тому ми запитали у чернігівських підприємців: Чи варто споживачам очікувати подорожчання хліба?