Війна – це величезне потрясіння для будь-якої країни. І для її економіки, звісно, також. Зараз в нашій економіці багато проблем, з якими наш Уряд тим не менш успішно дає раду за допомоги західних партнерів. Не міг не відреагувати на військові дії і валютний ринок. Зараз про долар за 27 грн, як було до війни, можна лише мріяти.
З 24 лютого з прильотами ракет, підлетіла і ціна за долар. Національний банк України намагався налагодити ситуацію, та зафіксував офіційний курс 29.25 грн за долар, який тримався до 20 липня. До 14 квітня неможливо було придбати валюту в офіційних банкових обмінниках, лише неофіційна торгівля відновила діяльність. Через 50 днів війни Нацбанк дозволив банкам продавати валюту, але не вище ніж 32.17 грн, і лише ту, яку перед цим куплять у населення. На той час курс в обмінниках почав зростати, і уже 20-го травня сягнув до 36-37 грн за долар. 21 травня НБУ скасовує обмеження на встановлення курсу у банках, і уже на початку червня валюта підлетіла до 35-36 грн.
21 липня НБУ піднімає офіційний курс до 36.57 грн за долар. Це спричинило паніку серед населення, тому було прийняте рішення заборонити обмінникам вивішувати табло з інформацією про курс, але це не зупинило попит серед громадян. На кінець серпня можна було придбати валюту в офіційних банках за 39.90, на чорному ринку за 40.80. Курс і надалі не збирався падати, та уже у вересні у банківських касах сягнув 42.2 грн за долар.
Яку маємо ситуацію з доларом в Чернігові у жовтні?
Станом на 12 жовтня курс у ПриватБанку становить 40.70 грн за долар. Продати валюту можна за 40.20 грн. Якщо клієнт бажає здійснити покупку, то йому потрібно замовити валюту заздалегідь у відділення. Замовити долари більше ніж на 100 тис. грн. в день клієнт не зможе, адже ПриватБанк має лімітні обмеження. Якщо Ви плануєте поміняти кілька сотень тисяч гривень саме у цьому банку, то доведеться розділити цей процес на кілька днів.
У ще одному великому банку України, в Ощадбанку курс долара 12-го жовтня становить 40.45 грн купівля і 41.50 грн продаж. Ощадбанк продає лише ту готівкову валюту, яку приносять клієнти. В банку повідомляють що зараз більше людей, які приходять купувати долар, аніж продавати.
Альфа-Банк не сильно відрізняється курсом від інших банків. Продаж долара становить 41.10 грн, а купівля – 40.50 грн. Готівкова валюта у відділеннях банку є, але якщо треба більше 1 тис. доларів, то краще замовити наперед. Ліміту, як такого, на зняття іноземної готівки банк немає, але є один нюанс. Якщо сума готівки менша 400 тис. доларів, то потрібен лише паспорт, та ідентифікаційний код, а якщо сума більша за вказану, то треба мати при собі додаткові документи. Клієнти Альфа-Банку більше купують на даний момент валюту, ніж продають.
Для тих хто не хоче йти в банк, щоб поміняти валюту, в Чернігові є обмінники. Станом на 12 жовтня обмінник акціонерного товариства «Фінансової компанії «Аверс» пропонує купівлю долара за 40.60 грн, та продаж за 41.10 грн. Обмінник акціонерного товариства «Українська фінансова група» пропонує долар за курсом: купівля – 40.80 грн, продаж – 41.30 грн.
Незважаючи на велику кількість офіційних банків та обмінників, люди й надалі звертаються до ринкових міняйл. На Центральному ринку Чернігова, як на вході, так і серед рядів, стоїть багато чоловіків зі своїми барсетками, які активно пропонують долари та євро. Продати валюту їм буде вигідніше, ніж у банках, але варто бути обережними з такими «обмінниками». Курс у чернігівських ринкових міняйл такий: купівля в межах 40.80-41 грн, продаж у межах 41.20-41.60 грн. Тільки Вам вирішувати чи варта та маленька різниця в цінах великого ризику.
Навіть якщо у Вас немає ніяких планів на операції з доларами, то все одно Ви відчуєте на собі наслідки від підняття курсу. Найперше що турбує українців – це підняття цін. Коли гривня знецінюється, починають дорожчати всі продукти, не тільки закордонні, а й українські. Пов’язано це з тим, що для виготовлення вітчизняних товарів потрібні імпортні компоненти. Відбувається не тільки підвищення цін, а й зниження заробітку відносно долара. Раніше заробітна плата відповідала певній сумі доларів, але зараз курс росте, а заробіток у гривнях не збільшується.
Економіст Олександр Хмелевський дав прогноз на жовтень щодо курсу валют: «В жовтні ми можемо спостерігати як різке зростання курсу, так і його падіння. Не виключено, що спроба Росії анексувати тимчасово окуповані українські території і погрози Путіна ядерною зброєю можуть призвести до різкої девальвації – зниження курсу гривні. Але позитивні новини з фронту, відмова РФ від активізації військових дій, навпаки, можуть призвести до різкого зростання курсу гривні». Загалом Олександр Хмелевський прогнозує, що жовтень пройде не спокійно для валютного ринку.
Валентина Гавриленко