Танк «на Кругу»: знести, змінити чи залишити?

Пам'ятник на честь визволення Чернігова від німецько-фашистських загарбників, більш відомий як «танк на Кругу» (в районі Кола на перехресті проспекту Перемоги і вулиці Мазепи) – це не тільки пам’ятка, яку знають усі чернігівці:більшість туристів, приїжджаючи у місто виходять з залізничного вокзалу та, дивлячись удалечінь, теж, в першу чергу, бачать танк.

Але чи місце радянському Т-34 на площі сучасного українського обласного центру? Та як танк, який, скоріш за все, не приймав участь у бойових діях, у 2022-му році заважав обороноздатності України?.. Наші журналісти шукали відповіді на ці питання.

Радянський танк, котрий охороняється Україною

Танк з’явився у Чернігові 8 травня 1968 року на площі Перемоги (саме так офіційно зветься те, що чернігівці називають «на Кругу») та був присвячений вигнанню нацистів з Чернігова у 1943 році:

-Він являє собою танк Т-34, встановлений на високому бетонному постаменті. На передній грані постаменту розміщений текст з переліком частин і з'єднань, удостоєних найменування «чернігівських». На бічних гранях брусковим шрифтом розміщено напис «Воїнам-визволителям від трудящих Чернігова», а також за допомогою тиньку виконано панно «Атака». Автори — скульптори М. Грушков, В. Кваша, архітектор А. Карнабіда, - розповідає головний спеціаліст Українського інституту національної пам’яті Сергій Бутко. - Це пам’ятка місцевого значення і знаходиться під охороною держави.

Всупереч поширеному міфу, танк точно не допомагав у звільненні Чернігова, та, найімовірніше, не брав участь у бойових діях:

-Сам танк Т-34, відповідно досліджень чернігівських краєзнавців і істориків, був зроблений в 1944 р. Відсутні жодні докази того, що він брав участь у боях за Чернігів у вересні 1943 року та, взагалі, воював на фронтах Другої світової війни, - каже Сергій Бутко.

Залишити, змінити чи прибрати?

Якщо з офіційної точки зору танк є пам’яткою, яка охороняється державою, то архітектор Костянтин Нагорний вважає, що з архітектурної точки зору цінності чернігівський Т-34 не несе:

-Я – ярий противник усього пострадянського. Вважаю, що пам’ятники воєнної техніки, бойовій машини, у місті – це пам’ятники смерті. А мають бути клумби, квіти – пам’ятники життю, - кажеКостянтин Нагорний.- З архітектурної точки зору, на мою думку, він значення не має. Розумію, що прихильники «руського миру» будуть волати, що то пам’ятник захисникам у Другій світовій війні. Але я гадаю, що пам’ятником загиблим воїнам, котрі захищали Україну, має бути символ життя, а не смерті.

Історик Сергій Бутко також переконаний, що танк, який є символом Росії (а Росія, у свою чергу, наразі однозначно асоціюється в українців з окупантом) треба передати до музею, щоб відкрити огляд на будівлю чернігівського залізничного вокзалу:

-Цей пам’ятний знак є імперським маркером утвердження влади російського імперіалізму, - переконаний Сергій Бутко. - Після початку відкритого повномасштабного вторгнення РФ в Україну такі російські імперські маркери мілітаристського типу (танки та інша військова техніка) вже почали демонтувати за народної ініціативи в громадах країни. Громадські ініціативи очищення меморіального простору Чернігова від цього пам’ятного знаку вже неодноразово звучали з квітня цього року. Підтримую демонтаж пам’ятного знаку «Танк» на площі Перемоги (яку теж необхідно перейменувати: у місті є також проспект Перемоги і ще вулиця Перемоги – якесь «побєдобєсіє») і передати до музею. Звичайно, що це треба проводити відповідно чинного законодавства. На місці цього пам’ятного знаку, на мою особисту думку, варто створити мальовниче місце для відпочинку мешканців і гостей, які мали б нарешті можливість звідти насолоджуватися архітектурною пам’яткою – будівлею залізничного вокзалу.

А ось чернігівська активістка Тетяна Романова пропонує замінити один танк іншим, щоб змінити значення цього пам’ятнику:

-Думаю, треба його замінити на якийсь спалений рашистський танк, на якому рашисти приїхали і вже не повернулись назад. І зробити урочисте відкриття на День УкраїнськоїПеремоги над російським окупантом, - пропонує пані Романова. - Це може стати таким собі знаковим місцем: місцем нашої сили та духу перемоги. І територію, звісно, треба освіжити: зробити локацію для селфі, щоб люди могли фотографуватись… Бо то точно не парк. А дух міста треба зберегти. Всі кажуть: «На танку». Тож, там має бути танк.

Радянський танк, що завадив українському бійцю воювати з окупантами

Хоча цей танк, скоріш за все, ніколи не був у бою, йому парадоксальним чином вдається у 2022-му році заважати українцям захищатися від російських окупантів.

Справа в акції під назвою «Деокупація (десакралізація)», яку влітку 2019-го року у Чернігові провів арт-колектив «Воїни Добра-і-Світла». Тоді мітці кинули в танк «коктейль Молотова» (також відомий як «Бандеро-смузі»):

-У своїй акції ми наголошували що цей танк є російським, апелюючи до закону про декомунізацію, так як в ньому чітко вказано, що Україна, як держава, в період 1918-1991 років була окупована тоталітарним Радянським союзом і, відтак, є жертвою (насправді у Законі «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» йдеться, цитата: «Комуністичний тоталітарний режим 1917-1991 років в Україні визнається злочинним і таким, що здійснював політику державного терору, яка характеризувалася численними порушеннями прав людини», - прим.).А Росія, згідно з міжнародними договорами, є правонаступницею СРСР. Але чомусь робиться виняток для років Другої Світової війни В цьому і полягає лицемірність, і дволикість закону про декомунізацію, - пояснили нам свою позицію у пресслужбі «Воїнів Добра-і-Світла». - Це пам'ятник зброї, який возвеличує мілітарну міць армії Радянського союзу (Росії).Якщо жителі міста хочуть вшанувати пам'ять загиблим у роки Другої Світової війни, або ж російсько-української, це не обов'язково робити у вигляді постаменту зі зброєю: можна знайти більш гуманістичний спосіб.

Однак чернігівські правоохоронці не оцінили акцію «Воїнів Добра-і-Світла»: трьох акціоністів затримали. Пізніше двох з них: Юрія Сидоренка та Олександра Андріяша засудили до трьох років позбавлення волі (умовно). Причому пану Андріяшу саме історія з танком заважає зараз захищати Україну на фронті:

-Для Олександра історія з танком не закінчилась досі: у серпні цього року його було звільнено із лав ЗСУ через наявність даної судимості, - зазначили «Воїни Добра-і-Світла».

Рішення не ухвалене

Міська влада знає про «справу танку», але наразі на порядку денному інші питання:

-Ми обговорювали це питання, але рішення не ухвалювали, - каже секретар Чернігівської міської ради Олександр Ломако. - Думаю, ще будемо консультуватися з громадою. Є різні думки. Враховуючи внесок 1-ї Сіверської танкової бригади в оборону Чернігова в лютому-квітні танк, як символ - гарна ідея. Можливо, після Української Перемоги вони нададуть місту якийсь зразок і ми його встановимо. Але не факт, що на місці де танк стоїть зараз.Сам Залізничний вокзал у Чернігові – дуже красива будівля, це пам‘ятка архітектури. І якщо його відкрити, так би мовити, це дасть більше простору цій площі. В будь якому разі, питання реконструкцій та благоустрою зараз не являються першочерговими, адже місто концентрується на питаннях відновлення багатоквартирних будинків, об‘єктів комунальної та соціальної сфери, закладів освіти тощо.

Тож, схоже, що танк Т-34 простоїть «на Кругу», щонайменше, до того як Україна здобуде перемогу над Росією.

Що ж… аби не заважав.

Сєргєй Карась

Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації грантового проєкту з NDF. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.