Півзахисник «Аль-Айна» Андрій Ярмоленко після вересневих матчів збірної України з футболу став рекордсменом національної команди за кількістю зіграних матчів. Перші кроки у футболі нинішня легенда збірної починала робити саме у Чернігові. Ми вирішили згадати ті часи та поговорили з дитячим тренером Ярмоленка, а нині – старшим інструктором-методистом СДЮШОР «Юність» Віктором Лазаренком. Це досвідчений тренер, вихователь і просто мудра людина, тож і розмова вийшла насичена і змістовна: про його погляди на футбол, те, як змінилися молоді футболісти за останні 35 років, та, звісно, про Андрія Ярмоленка.
-У 1976-му році, коли київське «Динамо» тренував Валерій Лобановський, Ви грали за дублюючий склад цього клубу. Чи тренувалися у той час під керівництвом Валерія Васильовича?
-З Лобановським не працювали. Нашими тренерами були Михайло Коман та Анатолій Пузач. Але в принципі, вся робота дублюючого складу будувалася на програмі Лобановського-Базилевича. Тобто все те, що робила перша команда, всі ті ж навантаження та вправи робили і ми.
-Кар’єру дитячого тренера Ви почали достатньо рано – у 30 років. Чому так сталося?
-У той час 30 років – це була вже межа для футболіста. Коли у «Десну», після Михайла Фоменка, прийшов новий тренер – Анатолій Молотай, він відрахував практично усіх ветеранів. Побажав усього найкращого й все… з футболом закінчив.
-Виходить, що тренером Ви працюєте вже 35 років: працювали з дітьми ще у 80-х та працюєте зараз, у 2022-му. Чи змінилися, ментально чи якось ще, за цей час юні футболісти? Чи важче стало до них знайти підхід?
-Так, особливо, з появою гаджетів, змінилися. Діти стали більш освічені у плані знання тренувань, навантажень – бо це можна подивитися в Інтернеті. Але, на жаль, останнім часом змінилося ставлення до самого футболу. Дуже мало дітей грають у футбол у дворах, школах. Великий відтік хлопців. Напевно, не тільки від футболу – загалом від спорту. Зараз менше відбір – працюємо з тими, хто до нас приходить. Зараз, якщо приходиш на якісь шкільні змагання й тобі там подобається хлопчик, ти в ньому щось бачиш, то, імовірно, він вже займається. Якщо не футболом, то якимось іншим видом спорту. Таких дворових футболістів вже майже немає – у дворах у футбол майже не грають.
Якщо раніше хлопець 2-3 класу вмів вдарити по м’ячу, знав, що таке футбол, мав уявлення про правила... То зараз діти приходять тому, що їх привели батьки. Є гарні хлопці, але, дуже часто, це діти футболістів. Тож з дітьми зараз не важче. Просто раніше футбол для дитини був усім – вони грали в нього у дворі, в школі – інших занять не було. Хоча результати є і зараз: у 2021-му році командами U-17 (2004 року народження) та U-14 (2007 року народження) СДЮШОР «Юність» виграла Вищу лігу (другий, за силою, дивізіон українського дитячо-юнацького футболу, - прим.). Кілька хлопців з цих команд тепер грають у дублюючих складах клубів Прем’єр-ліги, а Нікіта Дорош переїхав до італійського «Ювентусу».
-Стадіон «Юність» наразі – єдина футбольна арена Чернігова, яка не постраждала під час облоги міста. Це привілей для Вашої футбольної школи, чи, навпаки, додає проблем через збільшення навантаження на поле?
-Навантаження дійсно велике, бо в нас, крім школярів, займається жіноча команда «Юність-ШВСМ», яка виступає у Першій лізі жіночого Чемпіонату України, ФК «Чернігів» також працює на нашому стадіоні. На стадіоні проводять свої заняття і групи з легкої атлетики, учасники чернігівської команди з пожежно-прикладного спорту…
ВІЙНА, ДИСТАНЦІЙКА ТА ВІД’ЇЗД ФУТБОЛІСТІВ-Ви казали, що зараз тренування відбуваються дистанційно. Як це, узагалі?
-Дистанційно ми більше працювали під час пандемії коронавірусу: у «Viber» надсилаємо програму, вправи, а хлопці відправляють відео того, як виконують роботу. А зараз набагато складніше. Як займатися, коли триває тривога? Гарно, якщо є десь місце для роботи з м’ячем, але, якщо хтось живе, як я, у будинку, де весь двір забитий машинами, про який футбол там може йти мова?
-А взагалі цього сезону десь грали?
-Хлопці 2007 року народження грали у чемпіонаті Києва. У Чернігові заборонено проведення загальноукраїнських дитячих змагань. Для нашого регіону – це тільки Київ. Хоча Київ теж обстрілюють. Чесно, як туди везти дітей на змагання – не дуже уявляю. В першу чергу, з боку батьків, адже не кожен погодиться відправити дитину…
-Наскільки, на Вашу думку, спочатку коронавірус, а тепер – повномасштабна війна, відкинули український футбол назад у розвитку?
-Звичайно, це відкидає назад. Це видно навіть за виступами наших клубів.Я дивився кілька ігор Прем’єр-Ліги цього сезону. Якщо чесно, навіть не цікаво. Коли київське «Динамо» не може переграти команду з Кіпру – про що можна казати?.. Відтік футболістів, психологія, постійні тривоги, ігри без глядачів – це все позначається. Футбол створений для глядачів, а зараз ігри здаються тренувальними.
Тож, не знаю наскільки років нас відкинуло, але відкинуло серйозно. Скільки стадіонів зруйновано, скільки дітей, найкращих, поїхали за кордон?.. З 520 наших учнів, 40 хлопців виїхали у Польщу, Іспанію, Чехію, Францію, країни Балтії… А це ж тільки одна школа у Чернігові.
ЖИТТЯ ФУТБОЛОМ-Що для Вас, як для тренера, є головним: дисципліна, тактика, чи щось інше?
-Ігрова дисципліна має бути, але діти є діти, тут багато емоцій… Тактика – звісно, без неї нікуди, психологічна та фізична готовність – також важливі. Буває – проїхав 200 кілометрів, залишається година до гри. Тільки переодягнулися і вже треба виходити. Багато таких моментів.
Щоб досягнути результату, треба, в першу чергу, знати які в тебе виконавці, й вже під них робити тактику. Не можна з командою середнього або низького рівня робити ухил на атаку – в такому випадку треба зосереджуватися на обороні, стандартних положеннях, психологічній готовності.
-У сезоні 2022/23 ФК «Чернігів» грає у Першій лізі. У цьому клубі є футболісти, яких тренували саме Ви?
-На грі з «Оболонню-Броварем» ми підрахували, що 9 людей основного складу та четвероу запасі – це вихованці СДЮШОР з футболу «Юність». Я працював з хлопцями 1996 року народження – Кирилом Кривобороденком, Дмитром Мироненком та з хлопцями 2001 року – Анатолієм Романченком, Дмитром Куликом. Бачимо, що «Чернігів» робить акцент саме на чернігівських футболістів. Приємно, що тренери задоволені нашими вихованцями.
-Враховуючи ризик травм та тривалість кар’єри. Чи варто прагнути стати футболістом-професіоналом?
-У мої часи не було словосполучення «футболіст-професіонал», але я завжди хотів грати у футбол. Завжди. Ми жили біля 7-ої школи, грали у футбол день і ніч. Й ми свого досягли. Багатьох футболістів я вмовляв грати далі. Дуже багато хто кинув. Зараз зустрічаємося, вони кажуть: «Так, ви були праві, й чого я вас не слухався?» Тепер ці хлопці грають у дворовий футбол, на першість області. Але це не той рівень. Коли треба було себе змусити грати – не змогли…
-Що потрібно, щоб стати професіоналом?
-Дуже багато залежить від того, чи знайдеш ти свою команду, свого тренера. З тим же Юхимом Школьниковим (багаторічний гравець і тренер «Десни», - прим.) багато хто не міг спрацюватися.
АНДРІЙ ЯРМОЛЕНКО