Хоча цей рік навряд був найщасливішим для багатьох чернігівців, він все ж підходить до свого кінця. А, значить, наближаються новорічні свята. Вже у понеділок українці святкують день Святого Миколая, а наприкінці тижня – 25 грудня святкуватиметься Різдво Христове за григоріанським календарем.
Тож напередодні свята ми вирішили дізнатися де у Чернігові будуть святкувати Різдво у грудні, та які традиції є в цього свята?
Різдво у грудні – вперше
Цьогоріч Православна церква України вперше дозволила проводити різдвяні богослужіння не тільки 7 січня, а й 25 грудня. Проте це відбувається за бажанням прихожан – вони самі мають визначитися, чи хочуть святкувати ще у 2022-му році, чи традиційно відсвяткують на початку січня, вже у 2023-му.
Єдиним храмом ПЦУ у Чернігові, який наразі вирішив двічі святкувати Різдво, стала Катерининська церква:
- Ми проводили голосування, в якому взяли участь біля 200 людей. Двоє людей проголосували за святкування 7 січня, ще двоє – й за 25 грудня, й за 7 січня, відповідно, більша частина людей зробили вибір за 25 грудня, - зазначає настоятель Катерининської церкви отець Роман (Кіник). – Тож 25 грудня в Катерининській церкві буде різдвяна літургія, але всі основні богослужіння, пов’язані з Різдвом, проходитимуть 6 та 7 січня.
Святкова літургія має відбутися вранці 25 грудня. Але отець Роман уточнює, що навіть ті громади ПЦУ, які будуть відзначати Різдво 25 грудня, обов’язкового його відзначатимуть й у традиційний день – 7 січня.
Причому варто пам’ятати, що у православних до 7 січня триває Різдвяний піст – час утримання, який не передбачає великих святкувань:
-Є велика кількість людей, які почали тримати піст на два тижні раніше. Відповідно, 25 грудня вони будуть виходити з поста. І саме 25 грудня, з благословення Священного Синоду Православної церкви України та митрополита Епіфанія, для тих людей, хто буде святкувати Різдво у грудні, саме на цей день піст послаблюється, знімається. Відповідно,з наступного дня, 26 грудня, піст продовжуватиметься до 7 січня, - розповідає про те, як вийшли з цієї колізії, отець Роман (Кіник).
За словами отця Романа, у кожній церкві, як й в кожній місцевості, є свої різдвяні традиції. У Катерининській церкві напередодніРіздва (тобто 6 січня) спивають колядки.
-У моїй родині на Святвечір ми ділимося просфорою з медом: шматочок просфори я вмакаю у мед, даю дружині, дружина дає мені, і дає дітям. Таким чином ми ділимося. Як на Великдень, коли ми розділюємо одну крашанку.Це таке єднання. Традиція не має жодного духовного змісту, але ця традиція є у нашій сім’ї. Є в нас й 12 страв (хоча це теж не є каноном) – ці традиції були ще в моєї прабабусі, яку я пам’ятаю, - розповідає отець Роман (Кіник).
Різдво у грудні – це традиція
Якщо православні лише цього річ «в тестовому режимі» святкуватимуть Різдво у грудні, то для римо-католиків це – традиція. А, відповідно, в них є й свої звичаї, пов’язані з цим святом:
-Святкування традиційно починається з підготовки. Наші традиції мало відрізняються від православних: є ялинка, Святий вечір, на якому немає м’яса та є 12 страв. Більшість традиція римо-католиків України прийшли з Польщі, - пояснює настоятель парафії Зіслання Святого Духа ксьондз Пьотр (Врублєвскі). – Наприклад, сіно під скатертиною: так як Христос народився на сині, у вертепі, кладеться сіно, щоб показати, що ми сідаємо за спільний стіл не просто так, а з нагоди Народження Христа.
Ще однією традицією є наявність за святковим столом «зайвого» столового прибору:
-Це символ того, що ми готові прийняти людей. Коли Йосип шукав місце, де Марія могла б народити Ісуса, він не знаходив його ніде. Знайшов лише у вертепі. Тож ми ставимо на один прибор більше, як символ відкритості: якщо хтось у Святий вечір прийде до нас, ми готові відкриті для нього двері, - розповідає ксьондз Пьотр (Врублєвскі). – Знаю, що, дійсно, буває, якщо комусь нема з ким святкувати, він приходить у якусь родину й далі це вже їх рішення: зайвий прибор – лише символ, чи дійсність. Так само як й з вірою: коли ми приходимо до храму, це лише традиції, чи це віра?
Починається вечеря на Святвечір з молитви, яку проводить голова сім’ї. А коли з’являється перша зірка – це знак того, що можна розпаковувати подарунки.
Також за столом діляться спеціальним тонким хлібом – облатком та висловлюють побажання один до одного: той, кому адресоване побажання, відламує шматок від хлібу того, хто бажав.
Зазвичай богослужіння у храмі починається о півночі. Але цьогоріч, для того, щоб віруючи встигли повернутися до дому до комендантської години, службу призначать раніше – орієнтовно на 19-ту годину 24-го грудня (після того як стемніє). Для тих, хто не встигне на вечірню, службу проведуть й 25-го грудня.
Щодо традицій, чи забобонів, якими, начебто, забороняється на Різдво працювати чи навіть приймати ванну, ксьондз Пьотр каже так:
-Стримання від не необхідної праці пов’язано Божою заповіддю: «Святий день святкувати».Людина – це не робот. Так, вона має заробляти гроші, піклуватися про сім’ю. Господь створив світ за 6 днів, сьомий відпочивав. Один день на тижні людина має віддати Богові. А крім неділі є Різдво (хоча цьогоріч це теж неділя). Тож треба стриматися від не необхідної праці. Якщо, наприклад, станеться пожежа, то, зрозуміло, що треба гасити, якщо жінці щось треба поставити на стіл (це теж – праця), то це теж зрозуміло. Але прання, прибирання – щось, що можна зробити в інші дні, від цього треба утриматися, - зазначає ксьондз Пьотр (Врублєвскі). – А ось приймати ванну – можна.
Є у римо-католиків й традиції колядування. Крім того у святкові дні можуть бути душпастирські відвідані – священик приходить до своїх прихожан разом з колядувальниками, вони співають, а потім ксьондз заходить до прихожан на невеличку розмову:
-Є такі міста, де ходять від дому до дому, буває так, що попередньо домовляються, коли можна прийти. Це колядування розтягнуто на 2-3 тижні, - уточнюєксьондз Пьотр (Врублєвскі).
Католики, що святкують у січні
Хоча більшість чернігівців вважають, що всі католики святкують Різдво у грудні, виявляється, що є й ті, які будуть відзначати це свято 7 січня. Мова про греко-католиків.
Причому якщо раніше у Чернігові був тільки один греко-католицький храм – Церква Різдва Пресвятої Богородиці, то у липні 2022-го року освятили другий – капличку святого Юрія Побідоносця.
Знаходиться капличка просто в офісному приміщенні у багатоповерхівці, навпроти кінцевої тролейбусів 6Т та 11Т на вулиці Незалежності. А керує нею молодий отець Роман (Гридковець), який лише у 2021-му році був висвячений у священики та переїхав до Чернігова. Тож найближче Різдво буде першим для нового храму на Масанах.
-Колядування в нас так само є, що ще є схожого з римо-католиками, що в нас є вертепи. Це слово має кілька значень, одне з них – це театральна сценка, в якій намагаються передати подію народження Христа, - каже отець Роман (Гридковець).
Греко-католицькі священики також іноді ходять до прихожан з душпастирськими відвідинами, але не на Різдво, а пізніше – на Водохреща:
-Якщо ти хочеш бути близьким до своїх парафіян, було б добре їх відвідати, подивитися як вони живуть: мабуть вони чогось потребують? – розповідає отець Роман (Гридковець).
На 11-ту годину ранку, 7 січня, у капличці заплановано Божественну літургію. До того ж буде показаний той самий вертеп, в якому головні ролі зіграють діти. Поки планується, що вистава відбудеться у самій капличці, але, можливо, її покажуть й «на загал» – на одному з дворових майданчиків Масанів. Для молодших дітей буде навчання колядкам.
До того ж готуються до Різдва вже зараз – щонеділі після богослужіння у капличці Святого Юрія Побідоносця влаштовують майстер-класи для дітей, на яких вони роблять ялинкові прикраси чи пряники-«Миколайчики». Й, як, по таємниці зізнається нам отець Роман, самого Миколая планували запросити на недільне богослужіння 18 грудня, щоб подарувати дітям святкову атмосферу.
Отже, свято народження Христа наближається. Славимо його! Та дякуємо ЗСУ за те, що дожили до свят.
Гарного настрою, чернігівці!