Як мінімум до весни, тарифи на газ і електрику залишаються без змін. Решта цін на комунальні послуги також не змінюються. У новому році мінімальна зарплата не зростатиме, але пенсії в березні усе одно проіндексують. Для аграріїв з’явиться новий податок. Також розповідаємо про субсидії, тарифи та безкоштовні лампи.
Мінімальна пенсія з 1 грудня зросла на 66 гривень до 2 тисяч 93 гривні, максимальна – на 660 грн до 20 тисяч 930 гривень. Індексація пенсій у 2023 році планується, запевнила міністр соціальної політики Оксана Жолнович. За словами її заступника Віталія Музиченка, березнева індексація становитиме 5,4%.
Нарахування і виплата субсидій буде відбуватися через Пенсійний фонд. За словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, це рішення ухвалили для підвищення ефективності нарахування субсидій.
В уряді запевнили, що українцям, які вже отримували субсидії, призначать їх автоматично. Очікується, що середній розмір допомоги на сплату комуналки становитиме близько 1800 гривень на місяць.
Мінімальна зарплата і податки
Розмір «мінімалки» у наступному році залишається без змін: 6 тисяч 700 гривень. Від цього показника розраховуються податки для фізосіб-підприємців.
З 1 січня починають діяти такі річні ліміти доходу: перша група — 1 мільйон 118 тисяч 900 гривень (167 мінімалок), друга група – 5 мільйонів 587 тисяч 800 гривень (834 мінімалки), третя група (3% та 5%) – 7 мільйонів 818 тисяч 900 гривень (1 тисяча 167 мінімальних зарплат). Дотримуватися цих лімітів важливо, адже при перевищенні їх ФОПів переводять на загальну систему з більшими податками.
На час дії воєнного стану діє пільгова ставка 2% (для ФОПів-неплатників ПДВ), але Верховна Рада обговорює скасування цієї пільги з середини 2023 року.
Крім того, поки діє воєнний стан, є можливість добровільної сплати єдиного податку для першої та другої груп з 1 квітня 2022 року до кінця дії воєнного стану і єдиного соцвнеску за себе з 1 березня 2022 року до кінця воєнного стану та рік після його закінчення.
Нові податки для землевласників
Землевласники з нового року отримали новий податок, запроваджений урядовцями — мінімальне податкове зобов’язання щодо земельної ділянки (далі — МПЗ).
Мета цього, як пояснили в уряді, зменшити втрати бюджету через ухилення від оподаткування шляхом детінізації аграрної діяльності. МПЗ необхідно сплатити за користування або володіння земельною ділянкою. У 2023 році мінімальне зобов'язання сплачуватиметься за 2022 рік.
Приклад, як це працюватиме: фермер продає врожай, вирощений на ділянці площею 3 гектари. Раніше з отриманого доходу людина сплачувала 18% податку на доходи фізосіб, 1,5% військового збору, плюс плату за землю (за ставкою, яку встановила місцева влада). А якщо фермер зареєстрований, як ФОП, то ще мав сплатити єдиний податок.
З 1 січня, якщо сума всіх сплачених податків буде меншою за визначене податковою службою МПЗ, йому доведеться доплатити державі різницю. Розмір нового податку для фізосіб визначатиме податкова і надсилатиме повідомлення про необхідність доплатити. Юридичні особи займатимуться цим самостійно.
Є кілька категорій земель, на які мінімальне податкове зобов’язання не встановлюється і не підлягає сплаті. Це приватизовані ділянки дачних та садівничих кооперативів; землі запасу; ділянки фізосіб на праві власності чи користування в межах населених пунктів; ділянки, які зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Від сплати МПЗ за 2022-2023 роки звільнили також ділянки на територіях, де йшли або йдуть бої; ділянки, засмічені вибухонебезпечними предметами або на яких розміщені фортифікаційні споруди, а також ділянки на тимчасово окупованих територіях.
Як пояснював ексголова Держгеокадастру Денис Башлик, для власників, які здають землю в оренду «білому» бізнесу, та власників городів нічого не зміниться. За його словами, люди, які здають землю в оренду неофіційно, отримають платіжки з МПЗ. За них заплатить орендар, який оформить офіційну оренду.
У Кабміні заявили, що цієї зими тарифи на комунальні послуги не будуть змінювати. До 1 травня 2023 року діє фіксована ціна на газ 7,96 гривні за кубометр. А також 7,4 гривні за кубометр для виробників тепла. Відтак, на думку урядовців, незмінна ціна на газ дасть змогу місцевій владі не підвищувати тарифи на тепло і гаряче водопостачання.
Зафіксована на зиму ціна й за електроенергію: за постановою уряду №483 від 3 червня 2020 року, ціна на електроенергію для побутових споживачів становитиме 1,44 гривні за кВт-год за споживання до 250 кВт-год на місяць та 1,68 грн за кВт-год – понад 250 кВт-год.
Решта комунальних тарифів — холодна вода, каналізація, вивіз сміття тощо — також поки залишаються без змін.
Через ракетний терор росії Україна потребує допомоги для подолання дефіциту в енергосистемі. Одним з проєктів Єврокомісії стало фінансування закупівлі 30 млн світлодіодних ламп.