Жителі Чернігівщини спостерігають аномальне підвищення рівнів води в річках. Все частіше в соцмережах можна побачити фото-, чи відеодокази повенів, які не притаманні для зимового місяця січня. Чому відбувається таке природне явище, та з чим воно пов’язане розповіли працівники Чернігівського обласного центру гідрометеорології.
На початку ХХ ст. рівень води в Десні у січні часто перевищував 400 см. У ХХІ ст. такий рівень до 2023 року спостерігався лише 4 рази, а саме у 2001, 2006, 2007, 2018 роках. Були роки (1981, 1982), коли рівні перевищували навіть 500 см. На сьогодні рівень води в Десні – 406 см, але 7 січня він був максимальним за зиму – 447 см.
«Це високі рівні для січня,» – говорить начальниця відділу гідрології Чернігівського обласного центру гідрометеорології Польовик Тетяна, – «в основному у цьому місяці має бути 200-300см, а буває й менше. Зараз рівні підвищуються, у зв’язку з потеплінням. Відбувається танення снігу на території басейну Десни, і це не тільки в Україні, тому ми спостерігаємо дощовий паводок. Відбувається різке коливання рівня води через утворення зажорів, це коли крига, що рухається річкою, не пропускає воду»
У Десні біля Новгород-Сіверську, та на інших північних територіях Чернігівської області вода вже почала виходити на заплави, у Чернігові таке явище ще не спостерігається.
Тетяна Олександрівна розповідає:
Пані Тетяна розповіла, що на початку минулого століття повені відбувалися частіше, а тепер, у зв’язку з глобальним потеплінням, це явище відбувається рідше, і не в таких великих масштабах.
Загалом ситуація із підвищенням рівня води в Десні позитивно впливає в подальшому на природу Чернігівщини, адже заповнюються стариці та озера, нові річки заповнені водою. Це хороші природні процеси.