Зима вже тут: як не отримати обмороження та коли треба до лікаря?

Хоча початок 2023-го року видався рекордно теплим, згодом в Україну все ж прийшли традиційні Хрещенські морози, а отже, збільшилася ймовірність отримати переохолодження та обмороження.

Тож про те, які бувають види обморожень, як їх уникнути, чого не треба робити ц жодному випадку та коли все ж варто звертатися до лікаря – ми розпитали лікаря-хірурга КНП «Чернігівська міська лікарня № 3» Ростислава Павленчика.

- Переохолодження та обмороження часто виникають як супутні проблеми. Найчастіше зустрічається обмороження першого ступеню, бо його можна отримати навіть при плюсовій температурі (до +2 градусів). Чому? Бо люді можуть змокнути, або перебувати на холодному вітру чи ходити у тісному взутті. При цьому можна відчувати поколювання (як правило – у кінцівках), відчуття заніміння. При більш тяжких ураженнях з’являються плями на шкірі, а через деякий час – пухирі, як при опіку, - каже лікар Павленчик.

Ростислав Павленчик, лікар-хірург Чернігівської міської лікарні №3
Ростислав Павленчик, лікар-хірург Чернігівської міської лікарні №3

Деякі люді, підозрюючи в себе обмороження, лізуть у теплу ванну чи починають розтирати місце обмороження снігом чи грітися біля вогнища – так робити не варто:

- Спочатку треба самому собі надати допомогу – змінити мокре взуття на сухе, але не підносити обморожені ділянки до відкритого вогню, бо при обморожені зменшується чутливість шкіри й можна отримати термічний опік. Потрібна кімнатна температура – не більше 30-40 градусів (можна укутатися у теплу ковдру) та поступове нагрівання, - розповідає пан Ростислав.

Якщо ви прогрілися у теплі, але у місці обмороження з’явився біль, є пошкодження шкіри, або з’явилися пухирці – це ознака того, що треба йти до лікаря, аби не було ускладнень. Йти треба до сімейного лікаря, у травмпункт, або, якщо ураження більш серйозне й змоги самому дістатися до лікарні чи травмпункту немає – викликати «швидку». Ознаки обмороження другого ступеню наступні:

- Почервоніння шкіри, біль, зменшення чутливості, не згинаються пальці, можливі появи пухирців або червоних точок на шкірі, які не проходять протягом 2-3 годин, - зазначає лікар.

З обмороженнями лікарі стикалися під час облоги Чернігова у лютому-квітні минулого року. Тоді люди тривалий час сиділи у вогких підвалах або погребах, не маючи змоги просушити одяг:

- Під час облоги до нас приходило кілька людей з другою ступеню обмороження, й одна людина з третьою – було досить глибоке ураження м’яких тканин, пухирці. Переохолодження сталося бо ця людина намочила ноги й, через триваючі обстріли, протягом доби не могла звернутися до лікарів. Обійшлося без ампутації – зробили некроктомію, все зажило, - каже про щасливий кінець цієї історії Ростислав Павленчик.

Підступність обмороження ще й у тому, що наслідки можуть з’явитися не відразу, а протягом доби чи навіть більше. Тому одразу складно визначити глибину ураження.

Тож що радять лікарі при обморожені:

1) Підняти температуру тіла (вкритися ковдрою), вдягнути теплий сухій одяг, випити чаю.

2) Не можна розігрівати ураження снігом чи приймати ванну.

3) Якщо ви вже у теплі, але відчуваєте заніміння, поколювання або в вас з’явилися пухирці – краще звернутися до лікаря.

У групі ризику при цьому перебувають хворі на цукровий діабет та курці з великим стажем – в них зменшується чутливість та терморегуляція, й їм складніше визначити в себе ураження.

Як захиститися від переохолодження та обмороження:

1) Не носити затисне взуття, а на руки краще вдягати не рукавички, а рукавиці (тобто варежкі).

2) За температури нижче за -15 градусів, прикривати обличчя шарфом.

3) Просушувати одяг та взуття (вологе взуття збільшує ймовірність обмороження).

4) Якщо відчуваєте, що змерзли, а додому ще далеко (або вдома холодно) – зайдіть у магазин, кафе чи у «Пункт Незламності», аби зігрітися.

5) Не намагатися зігрітися алкоголем: через вживання алкоголю зменшується чутливість й збільшується можливість отримати обмороження. Як кажуть лікарі, найтяжчі обмороження (включно з необхідністю ампутації кінцівок) отримають п’яні, які заснули взимку на вулиці.

Дуже часто пік обморожень приходиться на лютий (бо у цей період зазвичай тримається низька температура але посилюється вітер). Тож розслаблятися не варто – бережіть себе.

*  *  *

Приєднуйтесь у Viber та Telegram до спільноти "Чернігівський Фонтан", де тільки найактульніші новини та історії нашого міста.