21 січня в Мистецькому Хабі відбулася чергова зустріч поетичної спілки «Сіль», яка об’єднала десятки молодих поетів та музикантів міста віком приблизно від 15 до 30 років. Так як основна літературна тусовка міста на порядок старша, творчі вечори «Солі» від самого початку існування спілки стали справжнім подарунком насамперед для юних початківців, які тільки-но почали робити перші невпевнені кроки в мистецтві і хочуть не критики або поблажливості від корифеїв, а щирої підтримки та розуміння від близьких за віком та світосприйняттям людей. Бо юнацька поезія – це передусім засіб вираження того, що болить та турбує, про що не завжди можеш сказати прямо. А для доросліших молодих митців ці зустрічі – прекрасна можливість виступати перед аудиторією, від збіговиська до збіговиська відточувати поетичну та перформативну майстерність і створювати більше контенту.
«Сіль» - це не лише про авторську поезію, але й про живу музику. Тут щоразу можна почути щось новеньке: від запального рок-н-ролу під гітару до частушок під акордеон. Тут співають і танцюють, жартують та підстьобують один одного, діляться творчістю та емоціями. І все це – у атмосфері розуміння та повного прийняття один одного. Втім краще надати слово учасникам.
Ігор Меліхов – музикант, поет, учасник гурту «
The
Streechers
», співзасновник та координатор проекту «Мистецький Хаб» на базі Агенції регіонального розвитку:
Творчі вечори поетичної спілки «Сіль» - це щомісячні заходи, на яких здебільшого присутня молодь, хоча не тільки. Ми читаємо один одному вірші власного авторства. Насправді це дуже крутий захід для поетів, тому що, по-перше, це можливість виступити перед аудиторією. Це завжди крок вперед в порівнянні з тим, щоб писати просто «в шухлядку». Це можливість тверезо оцінити себе, побачити, як пишуть інші, відчути, взяти щось для себе. І це величезний внесок, як на мене, в культурний розвиток, бо є чимало крутих авторів, які не в останню чергу завдяки «Солі», завдяки цьому мотиватору й цьому середовищу, я впевнений, рано чи пізно будуть і публікуватися, і розвивати українську культуру.
Окрім поетичних вечорів, у хабі проходять також кінопокази, різноманітні концерти та квартирники. Там вітається як авторська музика, так і камерна, табу лише на кавери мовою окупанта. Квартирники у нас завжди дуже лампові, ця атмосфера просто поглинає, звідти завжди можна взяти дуже багато натхнення. У молоді є можливість сказати своє слово.
Що мені подобається в «Солі», то це наскільки аудиторія готова тебе підтримати. Навіть ті люди, які вперше перед публікою, у яких голос тремтить від того, що вони виступають наживо вперше, - їх все одно підтримають, їх тексти почують. Та тиша, яка може панувати на цих заходах, та уважність, з якою тебе слухає зал, вона, насправді, просто неймовірна, враховуючи, що це молодь. Це дуже позитивний досвід, для багатьох це може стати визначальним фактором: чи виступати далі, чи ні. Власне, наш гурт «The Streechers» вперше презентував свої пісні наживо саме на сходках «Солі».
Іван Усов – засновник та організатор «Солі», ведучий поетичних вечорів
«Сіль» - це спілка молодих поетів Чернігівщини і не тільки Чернігівщини. Ми проводили заходи і на Київщині, і в західній частині України. Якщо сказати відверто, свого часу все це організувалося майже «на спір». Просто щоб перевірити, чи зможемо ми в Чернігові, в якому майже нічого цікавого для молоді не відбувається, створити поетичний «двіж». Подивитися, хто зацікавиться таким, чи взагалі хтось прийде на збіговисько. Ідея створення нашої спілки виникла у грудні 2020 року, у лютому 2021 ми провели першу зустріч. І ось ми існуємо вже третій рік, нас щоразу все більше, і навіть війна не стала на заваді.
Назву ми обрали дещо провокаційну, тому що першими в запиті, якщо ви введете в Інстаграмі «сіль Україна», то перші будемо ми, а решта наркомани J Виступати у нас може будь-хто, хто відчуває себе молодим, у нас нема якоїсь верхньої вікової планки. Але як показує досвід, нашу веселу атмосферу людям старшим за 30 витримувати важко.
Наша мета – поширення української культури серед молоді, причому не тільки україно-, але й російськомовної. На сьогодні у нас близько 40 постійних поетів, якщо хоча б 10% з них у дорослому віці залишиться митцями, це буде великою перемогою для нас. Багатьох з них почати писати взагалі простимулювала саме «Сіль».
Соня – поетеса, творчий псевдонім – «Молода вовчиця»
Я дізналася про збіговиська «Солі», ще коли навчалася в Політехнічному на юрфаці, тоді намагалася бути в темі всіх творчих двіжух. Зараз я переїхала до Києва, але от сьогодні спеціально приїхала на «Сіль»: найперше послухати пісні мого друга Ігоря та виступити самій. В принципі, у Києві я теж знайшла свою творчу тусовку з поетичними вечорами, але вже дуже давно не була в Чернігові, вирішила трохи поностальгувати.
Так як я в Києві вже встигла трохи походити на подібні заходи, мені є з чим порівнювати. На «Солі» своя якась атмосфера: більш лампова, комфортна, мила. До того ж, тут аудиторія трохи молодша, тож почуваєш себе як риба у воді. Дуже весела компанія, особливо ведучий, якого я теж знаю ще з універу. Тому мені все зайшло, все дуже сподобалося, і за можливості я би хотіла приїжджати ще і ще.
Павло Лапоша – гармоніст, поет, майбутній історик-краєзнавець
Музика – це моє хоббі з 2018 року, я їжджу по різних селах Чернігівської області, граю в Будинках культури. Грав у Менському, Куликівському, Чернігівському, Ріпкинському, Городнянському районах.
У «Мистецькому Хабі» я вже майже півроку постійно виступаю на музичних та поетичних вечорах. За цей час встиг познайомитися з багатьма дуже цікавими людьми, знайшов однодумців. Всі ці збіговиська – дуже хороша штука, вони дають можливість чернігівській молоді реалізувати себе як артистів, поетів, музикантів.
«Мистецький Хаб» на базі Агенції регіонального розвитку – культурний проект, спрямований забезпечити молодим митцям в Чернігові можливості для самореалізації. Перш за все, це локація для виступу в самісінькому серці міста (Преображенська, 12) а також інформаційна підтримка та організація й проведення різноманітних творчих заходів.
Підготувала Ольга Мелашенко