Статеве виховання дітей: чому батькам необхідно розмовляти з дитиною

У нашому пострадянському суспільстві не прийнято говорити з дітьми на дорослі теми. Батьки соромляться розповідати дітям про особливості їхнього тіла, статеві стосунки чи засоби контрацепції, а на питання дітей «Звідки беруться діти?» відповідають нісенітницями про лелеку чи капусту. Чи справді важливо займатися статевим вихованням дітей, та чому це треба робити, дізнавалися наші журналісти.

Альона Слобода
Альона Слобода

Психологиня Альона Слобода вважає, що в нашій країні погано розвинена культура виховання дітей, в тому числі й статевого. Батьки не завжди можуть відверто поговорити з дитиною та звернутися до спеціаліста для вирішення психологічних проблем, коли це потрібно. Пані Альона наголошує на необхідності статевого виховання дітей:

- «Якщо з дитиною не розмовляють, вона росте на міфах, почутих від друзів, чи інформації з інтернету. Дитина необізнана, і така інформація може травмувати. Також потрібно формувати у дітей правильне ставлення до себе, свого тіла, інтимності. Крім цього, разом зі статевим вихованням, формується розуміння особистих кордонів. Обізнана дитина краще розуміє, що ніхто не має права торкатися до неї без її дозволу, розуміє, що є певні обмеження, і що вона має право обговорити питання, які турбують, з батьками».

Інна та Валерія
Інна та Валерія

Ми вирішили дізнатися, чи говорять батьки юних чернігівців зі своїми дітьми на «заборонені» теми. Пані Інна, мама 8-річної Валерії, говорить:

«Ми ще не говорили на дорослі теми з донькою, але в майбутньому плануємо. Поки що не знаємо, як це буде. Чула про книги для дітей, можливо буду купувати, бо скоро треба буде починати розмови».

Андрій і Даша

Чернігівець Андрій, татусь маленької Даші, не планує в найближчий час займатися статевим вихованням доньки. Чоловік так коментує цю проблему:

«Обов’язково буду розмовляти з нею про стосунки та інші речі, але в майбутньому. Спеціальні книги для цього купувати не збираюся. Вважаю, що найкращий вік для таких розмов з дівчинкою – 14 років, а з хлопчиком – 15-16 років. Хотілося б, щоб у школах теж ввели спеціальні уроки зі статевого виховання для дітей».

Починати розмовляти з дитиною варто змалечку, в міру її запитань, і надавати інформацію відповідно віку, наголошує психологиня. Якщо дитині 3 роки, то треба надати одну інформацію, якщо 6 – то трішки іншу, розширену. Але не варто 6-річну дитину інформувати так, як 9-річну, чи старше.

- «Говорити потрібно коли вона починає цікавитися своїм тілом, досліджувати його. Якщо стосунки з батьками відкриті та щирі, то дитина сама задає питання. Також варто звернути увагу на те, чим вона цікавиться. Якщо бачимо, що в дитини є певні інтереси, вона звертає увагу на щось, що стосується статевого виховання, то варто поговорити з нею. Можна використати спеціальну літературу, де є пояснення для кожного віку, та малюнки. На кожній книзі вказаний вік, для якого вона призначена, обов’язково потрібно підбирати книги на вік дитини» - пояснює пані Альона.

У книжкових магазинах уже давно можна придбати книги для дитини, які дадуть відповіді на її питання, чи для батьків, де пояснюється як правильно говорити з дитиною, щоб не травмувати її. Найвідомішими книгами для дітей різного віку є:

  • Рур Мартін «Маленькі дослідники: моє дивовижне тіло» (3-8 років)
  • Ґжеґож Касдепке «Велика книга почуттів» (5-8 років)
  • Анна Герцог «Не в капусті й не лелека» (6-8 років)
  • Пере Фонт Кабре «Відверта розмова про «Це» (6-9 років)
  • Жаклін Кан-Натан, Жан Коен, Крістіан Верду «Енциклопедія статевого життя» (10-13 років)
  • Джеррі Бейлі «Моє тіло змінюється: Все, що хочуть знати підлітки і про що соромляться говорити батьки» (11-16 років)
  • Фредерік Корр-Монтаґю «Хлопці/Дівчата. Як усе влаштовано. Посібник з виживання для підлітків» (13-16 років)

У школах статеве виховання обмежується тільки уроками з біології та основи здоров’я, але цього не достатньо. На відміну від України, в Америці та Європі сексуальна освіта у школах є нормою. Наприклад, у Нідерландах статевим вихованням займаються із 4 років, в Австрії такі уроки можуть проходити з батьками, а у школах США існують навіть дві відмінні за змістом програми на тему статевих стосунків на вибір.

Психологиня Альона Слобода говорить:

«На мою думку варто ввести додаткові уроки зі статевого виховання у школах, адже батьки соромляться, і дітям немає до кого звернутися. Можна проводити спільні уроки для хлопчиків та дівчаток, та вони можуть бути менш ефективними. Через сором’язливість дівчатка можуть не обговорити якісь питання при хлопцях, або навпаки».

Відсутність правильного статевого виховання може нести низку негативних наслідків, таких як рання вагітність, домагання, насилля, чи хвороби. Тому батькам потрібно перебороти нав’язаний сором, та поговорити з дитиною. Якщо питання від дитини стало неочікуваним, а ви не знаєте як відповісти, то можна сказати що поясните трішки пізніше, щоб був час підготуватися. Для батьків також існує література, де написано, як правильно донести інформацію дитині. Але в жодному разі не потрібно уникати розмови.