Банька для зміцнення душі та тіла

Сьогодні кожен з нас намагається знайти способи, як впоратися з ситуацією, як давати собі раду. Особливо в ті дні, коли від новин розривається серце. Один з найбільш дієвих і перевірених способів – лазня, сауна. Чернігівка Марина Антишко про банні традиції знає чимало, адже вивчала тонкощі цієї справи на відповідних курсах. Розповідає, що правильна банька очищує не тільки тіло, а й душу, має цілющі властивості.

Релакс для мам з дітками

- Пані Марино, особисто ви як давно відвідуєте лазню, і з чого все починалося, що стало поштовхом?

- Ой, точно і не скажу, бо давно це було! Гадаю, років 14-15. Колись ми починали ходили в громадську лазню за «Брянськом». Не скажу, що мені одразу «зайшло», тому що було дуже спекотно, було дуже багато людей, і мені було не комфортно. Я не змогла розслабитися, відчути той ефект, на який сподівалася. Тож у громадські бані ходити перестала. І вже після других пологів (а в мене зараз троє дітей) тіло просило тепла, уваги, турботи. Тож я запропонували друзям і знайомим, аби створити свій колектив. І знову почала ходити, коли дитина була ще дуже маленькою. Почала організовувати бані для подруг, ми ходили раз на тиждень, з дітками. У моєї дитини як раз був денний сон у цей час, я вкладала її спати в кімнаті відпочинку, а сама йшла паритися. До нас приєднувалися інші жінки, дівчата, мами. Ми мали змогу тримати ту температуру, яка нам була комфортна.

Після народження третьої дитини я захотіла зробити собі сповивання – це такий обряд для породіллі, що допомагає «завершити пологи» емоційно, психологічно. І в процесі я відчула, що теж хочу цього навчитися. Поїхала на семінар на тему відновлення жінок після пологів. І одна з тем була така – цілюща баня. І було сповивання після пологів у бані. Так я й дізналася, як отримати користь не лише для тіла, а й для душі, що таке «правильна банька». І про те, що лазня – не тільки про помитися. Це набагато більше.

- Ух ти, як цікаво! Тепер давайте поговоримо, які ритуали, що ми зазвичай практикуємо в бані – доречні, а від чого варто взагалі відмовитися.

- По-перше, алкоголь і лазня – не сумісні. По-друге, не варто вживати важку їжу, приміром, шашлики, якісь жирні страви, копченості – ні до, ні після баньки. Ми ж приходимо заради очищення, релаксу, і таке навантаження на шлунок, на нирки тут зовсім не доречні. Що варто вживати в бані, так це воду та будь-які трав’яні чаї. Для перекусу можна приносити з собою фрукти, горіхи, насіння, мед. Я для того й збираю свої компанії, аби правильно зайти в баню, провести для цього певний ритуал, сформувати намір, чого ми хочемо позбутися, і що хочемо отримати натомість. Аби всі етапи очищення відбувалися м’яко, поступово, аби люди почувалися комфортно. Для цього використовую і віники, і дігтярне мило для дезінфекції, і різноманітні ефірні олії для покращення самопочуття.

Віник треба «оживити»

- До слова, якою має бути температура в парній?

- В традиційній бані не має бути дуже гаряче! Це один з поширених міфів. Так, у парній має бути волого, а температура – не більше 80 градусів, для нас комфортно – біля 60 градусів. В сауні зазвичай спекотніше і сухо. Дуже висока температура – це стрес для організму, і замість того, аби тіло відпочивало, м’язи розслабилися, щоб відбувалося очищення, навпаки, в когось починає боліти голова, підвищується тиск тощо. У правильній бані можна перебувати навіть маленьким діткам і вагітним жінкам, матусям, які годують діток грудним молоком. Вона комфортна.

У вас має бути можливість провітрювати парну. Буває, що така опція не передбачена. Тоді людям бракує повітря, починає боліти голова. Особливо, коли там багато людей, всі пітніють, всі дихають, і тоді можна не користь отримати, а шкоду. Таке маленьке віконце має бути, аби забезпечити доступ повітря, і щоб не відкривати двері, бо тоді втрачається тепло, пара.

- Це важливі нюанси! Про віники хочу запитати. Ви самі їх заготовляєте?

- Так, зазвичай маю свої, але цього року ми їх не заготовили. Віник також треба в правильний час заготовити, а потім правильно приготувати до бані. Заготовляти, коли не зовсім молоді листочки, але і не передосінні, коли деревце в соку. Розмір віника має бути приблизно таким, як рука банщика – від пальців до ліктя. Тоді зручніше ним працювати. Великий віник – важкий. Хороший віник має бути пухнастим і підготовленим.

- Дубовий чи березовий?

- І такий, і такий підходить. У нас ще досить популярна липа. Такий віник пахучий. І коли він правильно підготовлений, парну сповнює запах лісу. Віник треба ввечері поставити в холодну воду та «оживити», аби він не обтрушувався під час паріння. А вже безпосередньо перед використанням – залити гарячою водою. Я так і роблю. Такий віник найбільш корисний.

Гармонізує внутрішній стан

- Ще одна традиція під час відвідування лазні чи сауни – обливання холодною водою, занурення в річку чи ополонку. Воно насправді корисне?

- Аби це робити, треба дуже добре розігрітися й не мати проблем з серцево-судинною системою. Щоб не було стресу для організму. Якщо це робити правильно та регулярно, звикати потрошку, це буде тренування для судин. Закалювання – це поступовий процес. А так, як у нас часто буває: у баню не ходимо, але раз на рік в ополонку стрибаємо – гадаю, не на користь. Важливо, що і в парній треба бути уважним до себе. Може, комусь вистачає 3-5 хвилин, і вже потім може бути не комфортно, тому не варто пересиджувати.

- Чоловіки й жінки мають ходити в баню разом чи окремо?

- Кожен сам це вирішує для себе, як кому комфортніше. Я знаю, що у деяких народів ходять разом, як-от у Німеччині. У деяких – тільки окремо, як-от у Туреччині. Чому я збираю тільки жінок? Бо хочеться попаритися без зайвого одягу, по-справжньому розслабитися. До того ж, жіноче коло – це зовсім інша історія, воно помічне.

- Як вважаєте, баню можна рекомендувати як один з методів профілактики у період поширення грипу тощо?

- Гадаю, так, адже баня зміцнює імунітет. Крім того, є ефект закалювання, якщо відвідувати баню регулярно. Ви добре прогріваєтеся, пори відкриваються, ви пітнієте, і з потом виходить все зайве, що накопичилося: це і токсини, і якісь наші емоції, переживання. Тому так важливо усвідомлювати, навіщо ми туди йдемо. Тоді можна очистити не лише тіло, а гармонізувати внутрішній стан, емоційний стан. Це свого роду перезавантаження.

- Як часто цей метод можна практикувати, аби було на користь?

- Гадаю, що раз на тиждень – цілком достатньо. Хоча в деяких особливих випадках можна й частіше. Все дуже індивідуально.

- Дякую за таку цікаву розмову!

Спілкувалася Вікторія Сидорова