«Справа Атрошенка»: чи зможе мер сидіти у кабінеті, виступати у міськраді та отримувати зарплатню

Головною політичною подією Чернігова поточного тижня однозначно стало рішення Львівського апеляційного суду, який, зокрема, на рік відсторонив від виконання своїх обов’язків мера Чернігова Владислава Атрошенка.

Щоб дізнатися відповіді на найбільш поширені запитання чернігівців, які ми зустрічали у соцмережах: хто має керувати містом за відсутності міського голови, чи зможе сам Владислав Атрошенко приходити у свій кабінет чи виступати на засіданнях міської ради тощо,  ми звернулися до адвоката, старшого партнера Адвокатського об'єднання «Рябінін, Переверзєв та Партнери» Олександра Переверзєва й пропонуємо Вам відповіді фахового юриста на питання, які виникають у громадськості щодо майбутнього міста та його міського голови.

Хто керуватиме містом? Чи має з цього приводу прийняти якесь рішення міська ради чи виконком міської ради?

Виконувати обов’язки міського голови Чернігова, найімовірніше, буде секретар міськради Олександр Ломако (другого лютого у своїй заяві Владислав Атрошенко також підтвердив, що виконувати обов’язки міського голови буде саме пан Ломако, - прим.). Це передбачено законом України «Про місцеве самоврядування».

Найбільш передбачуваний, варіант– це той, в якому секретар міської ради займає, по суті, функціонал міського голови на час його відсутності, без самого факту перебування міським головою, оскільки мер міста – посада виключно виборна. Як варіант – це призначення секретаря міської ради виконуючим обов’язків.

У даному разі функції міського голови здійснює секретар відповідної міської ради, крім випадків припинення повноважень міського голови, передбачених Законом «Про військово-цивільні адміністрації» або Законом «Про правовий режим воєнного стану». Секретар міської ради здійснює повноваження з моменту дострокового припинення повноважень міського голови і до моменту обрання нового голови.

Коли саме набирає сили рішення Львівського апеляційного суду – з моменту оголошення чи треба чекати передачі письмового рішення?

- Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає, - зазначає Олександр Переверзєв. - Тим більше, Владислав Атрошенко та його захисники були присутні під час проголошення постанови Львівського Апеляційного суду.

Чи буде Владислав Атрошенко отримувати зарплатню під час свого відсторонення?

-Відсторонення від роботи, у тому числі відсторонення від посади на підставі ухвали слідчого судді/суду, здійснюється без збереження заробітної плати, про що свідчать положення ст. 94 КЗпПУкраїни, ст. 1 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці».

Враховуючи те, що під час відпустки працівник своїх трудових обов’язків не виконує, факт відсторонення останнього не є перешкодою для надання йому щорічної відпустки, якщо робочий рік, за який надається така відпустка, вже настав і за графіком відпустка припадає на період його відсторонення від посади. (Простіше кажучи, зарплату з міського бюджету Владислав Атрошенко не отримуватиме, а ось у відпустку поїхати може, - прим.)

При відстороненні від посади збереження заробітної плати особі не передбачено, відповідно відрахування за цей період виплат страхового внеску на соціальне страхування ОМС не здійснює.

Чи зможе Владислав Атрошенко під час свого відсторонення офіційно керувати своїм бізнесом та працювати на інших, не пов’язаних з міською радою, посадах?

-Займати будь-які штатні посади у Чернігівській міській раді – не зможе.

Міський голова не може працювати за сумісництвом на іншій посаді, у тому числі на громадських засадах (крім викладацької, наукової, творчої роботи, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту у неробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток.

Чи заборонено Владиславу Атрошенку під час свого відсторонення відвідувати Чернігівську міську раду? Чи мають право працівники «Муніципальної варти» та правоохоронних органів не пускати Владислава Атрошенка до свого кабінету?

-Звісно, відвідувати міську раду він зможе. Будь-які перешкоди для перебування його в кабінеті – відсутні. Він був,він є, він продовжить бути міським головою.

Чи може Владислав Атрошенко виступати на засіданнях міської ради з зали (як звичайний чернігівець)?

-Так, може, як громадянин України та член чернігівської громади, оскільки обмеження (на такі виступи, - прим.) призведе до порушення прав та основоположних свобод.

Чи може Владислав Атрошенко займати протягом цього року інші посади у чернігівські міські раді? Наприклад, заступника чи начальника управління?

-Пан Атрошенко залишатиметься міським головою, оскільки ця посада є виборною, однак виконувати своїх повноважень не зможе. Як вже зазначалося, зарплатню в цей час міський голова не отримуватиме. Так само Владислав Атрошенко не матиме права протягом року займати будь-які штатні посади у Чернігівській міській раді

Офіційно керувати якимись процесами він не може, видавати якісь вказівки, якісь розпорядження.

Він не зможе стати міністром, або прем'єр-міністром, головою якогось комітету державного чи національного агентства.

Після року відсторонення поновлення міського голови на посаді відбудеться автоматично?

- Так, після спливу одного року, передбаченого в постанові апеляційного суду.

В разі, якщо в Чернігові буде призначена військова адміністрація, як це буде організовано? Чи залишаються на своїх посадах працівники апарату, заступники і начальники управлінь?

-У разі утворення військово-цивільної адміністрації, повноваження міських голів припиняються з дня призначення керівника такої військово-цивільної адміністрації. Тобто, Повноваження працівників апарату, заступників і начальників управлінь припиняються.

Але, враховуючи, що з початку квітня 2022 р. Чернігівська область повністю контрольована Україною, Чернігів фактично живе звичайним життям, правові підстави для призначення військової адміністрації – відсутні.

Якими можуть бути подальші судові кроки: чи можна подавати касацію (якщо так, то куди)? Чи є практичний сенс подавати до Європейського суду з прав людини (чи встигнуть розглянути справу до закінчення терміну відсторонення)?

-В Україні Владислав Атрошенко пройшов всі інстанції. А щодо звернення до Європейського суду з прав людини, то тут існують дві процедури:

Перша – це прийняття невідкладних(термінових) мір. В цьому випадку розгляд справи відбувається у найкоротші терміни (до 10 діб).Але справа пана Атрошенка не підпадає під критерії невідкладних,тож вірогідність задоволення заяви такого роду я б припускав на рівні 0,001 %.

Друга процедура – це загальний порядок. Як правило, їх розгляд відбувається роками.

Чи є вони практично дієвими в даній справі?В загальному порядку – можливо, але результат буде отримано лише за 2-5 років. Перспективу позитивного вирішенняданого провадження на користь Чернігівського міського голови я б оцінив в 20%,але для Європейського суду з прав людини, такі прогнози чималі.


* * *
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

*  *  *

Приєднуйтесь у Viber та Telegram до спільноти "Чернігівський Фонтан", де тільки найактульніші новини та історії нашого міста.