Міста-побратими Чернігова: від гомельського «Каїна» до нових фінських друзів

Прапори Фінляндії, Чернігова та України, світлина пресслужби Чернігівської міської ради

Навряд чи чернігівці забудуть кінець лютого 2022-го року. У цей час російські війська йшли на наше місто. Зокрема, й з боку міста-побратима Чернігова – білоруського Гомеля.


Проте, на щастя, далеко не всі побратими – Каїни, які вставляють ножа у спину. Тож ми вирішили розібратися хто зараз є побратимом Чернігова та чи (і чим) допомагають ці побратими чернігівцям в умовах україно-російської війни.

«Брати»-зрадники

До березня 2016-го року містами-побратимами Чернігова були російські Митищі, Псков, Брянськ та Ростов (той, що в Ярославській області). Але, через два роки після початку нинішньої україно-російської війни, міська рада розірвала відносини з містами країни-окупанта.

До останнього побратимом Чернігова залишався білоруський Гомель: його назву навіть викарбовували на пішохідному фонтані, встановленому вже за часів мерської каденції Владислава Атрошенка, на «стометрівці» недалеко від готелю «Україна».

Проте Україну росіяни йшли вбивати, в тому числі, й з боку Гомеля, який люб’язно прихистив окупантів. Тому:

-У 2022 році рішенням сесії Чернігівської міської ради розірвано побратимські стосунки з білоруським містом Гомель, - каже секретар Чернігівської міськради Олександр Ломако.

Хто лишився, хто додався

Як ми вже повідомляли, з 25 січня 2023-го року сайт міської ради не працює. Але ще наприкінці 2022-го року міська рада наводила такий перелік «перевірених часом» міст-побратимів: Градець Кралове (Чехія), Тарнобжег (Польща), Габрово (Болгарія), Меммінген (Німеччина), Петах-Тіква (Ізраїль), Огре (Латвія), Прілеп (Північна Македонія) та Джаспер (США).

Парадоксально, але за час широкомасштабної російської агресії кількість чернігівських побратимів лише збільшилася:

-У 2022 році у Чернігова з’явилися наступні міста-побратими: місто Жешув (Польща), Аахен (Німеччина), Лаппеенранта (Фінляндія). А також підписано «лист про наміри» партнерських стосунків з Реймсом (Франція), укладання ж самого договору заплановане на весну 2023-го, - розповідає Олександр Ломако.

Отже, виходить, що в Чернігова наразі 11 побратимів та 12-й (французький Реймс) – готується.

Чим допомагають

Відповідно до наданої Олександром Ломакою інформації, наразі Чернігову допомагають шість міст-побратимів та один кандидат у побратими (Реймс):

Фізичні (тобто звичайні люді) та юридичні особи польського Тарнобжега зібрали для Чернігова 100 тисяч злотих (понад 833 тисячі гривень) в якості благодійної допомоги. Німецький Меммінген направив 151 950 євро (майже 6 мільйонів гривень) на придбання кабелів для ремонту та відновлення електричної інфраструктури, а також створення пунктів обігріву.

Ще 11 976 євро (біля 472 тисяч гривень) чеський Градець Кралове виділив на відновлення вікон у чернігівському садочку № 14 «Малятко».

Польський Жешув у грудні передав до Чернігова один генератор, а у лютому має передати ще шість. Також від цього міста чернігівці отримали два автобуси, які тепер курсують маршрутом № 10 (як ми розповідали, проїхатися у них можна лише за 8 гривень). До того ж, як розповідає Олександр Ломако, «розглядається можливість співпраці в сфері водопостачання та партнерства між жіночими спільнотами (Жешува та Чернігова, - прим.)».

Щодо інших міст, то тут поки що говорять лише про плани:

-У лютому 2023-го року заплановано створення двосторонньої робочої групи для розробки та втілення спільних проектів, - розповів про співпрацю з новим побратимом – Аахеном Олександр Ломако. - У травні 2023-го року розглядається можливість презентації історично-культурного потенціалу Чернігова в Аахені в рамках вручення премії Карла Великого (в 2023 році премія присуджена Президенту України та народу України).

З фінською Лаппеенрантою запланована співпрацю в сфері освіти, задля реалізації якої вже проведено ZOOM-зустріч чернігівського управління освіти з представниками освітньої сфери Лаппеенранта. Також розглядаються варіанти співпраці у сфері відновлюваної енергетики та екології.

З Реймсом планів більше (скоріш за все, їхня реалізація розпочнеться після візиту делегації цього французького міста до Чернігова, яка запланована як раз на лютий):

-Розглядається можливість візиту українських школярів до м. Реймс під час літніх канікул з метою реабілітації, обміну досвідом та розвитку дружніх відносин, наукова та студентська співпраця Реймського університету Шампань-Арденни (URCA) і Чернігівського національного політехнічного університету (певно, мається на увазі НУ «Чернігівська політехніка», - прим.) та Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Шевченка,а також історична, архівна та музейна співпраця, - зазначив у відповідь на наш запит Олександр Ломако. – Запланована реалізація кількох спільних культурних проектів в рамках «International Reims Days» у травні 2023 року та кандидатства Реймса у програмі «Культурну столиці Європи» на 2028 рік, а також створення двосторонньої робочої групи для розробки та реалізації спільних проектів.

Які плани

Як натякає Олександр Ломако, у цьому році побратимів у Чернігова може стати більше:

-Щодо налагодження нових контактів з муніципалітетами інших країн, які можуть бути офіційно зафіксовані в першій половині 2023 року, наразі ведуться переговори ще з кількома містами, - каже чиновник.

Тож наодинці з проблемами Чернігів, якому ще треба багато чого відновити, не залишиться.

Але варто пам’ятати, що головне чого має досягти Україна, щоб почуватися у безпеці та спокійно планувати відновлення – це перемога над російсько-білоруським окупантом. Тож головна допомога – це все ж та, яку надають міжнародні партнери українському війську, допомагаючи цю головну українську перемогу наближати.

Дякуємо, браття.

Оновлення від 23 лютого 2023 року. Як повідомила начальниця пресслужби Чернігівської міської ради Юлія Циганок, наразі американський Джаспер не є містом-побратимом Чернігова. Додамо, що на сайті міської ради досі доступний матеріал, в якому місто Джаспер (США) називається побратимом Чернігова.