24 лютого – річниця повномасштабного вторгнення, день коли все життя перевернулося з ніг на голову. За цей жахливий рік українці змінили ставлення до країни-агресора та намагалися зробити все, щоб російського в Україні було якнайменше. Стосується це не тільки культурної сфери, а й торгівлі. Тепер в українських магазинах складно знайти російські товари та продукти з білоруськими чи російськими назвами. Та чи є винятки? Наші журналісти перевірили магазини Чернігова на наявність російських товарів.
Слід зазначити, що до 24 лютого в магазинах та на ринках Чернігова ще були російські та білоруські товари. Після вторгнення ці продукти почали зникати, але продукція російських компаній, замаскованих під українські, розповсюджується і по цей час. В Україні досі працюють виробництва, які мають зв'язок з РФ. В Україні досі працюють виробництва, які мають зв'язок з РФ.
Юридично – українські, а фактично – російські
Прикладом такої мімікрії, тобто маскування під товари українського виробництва є ТОВ «Компанія Май Україна», яка виробляє чаї «Майський», «Лісма», «Curtis», «Richard». Належить підприємство Ігорю Лісіненку, який є не просто росіянином, а й колишнім депутатом від політичної партії «Єдина Росія». Крім цього дана особа є засновником громадської організації «Ділова Росія», яка допомагає армії окупанта. Чай компанії «Май Україна» має код нашої країни, тому товар важко ідентифікувати як російський, але це не означає, що він не має зв’язків з Росією.
Ще одна компанія, яка навіть отримала штраф за зв’язок з Росією, але продовжує реалізовувати свій товар в Україні це «Орімі Україна». Компанія є виробником чаю під назвою «Принцеса Гіта», «Принцеса Нурі», «Принцеса Канді», «Принцеса Ява», «TESS», «Greenfield» та кави «Jardin» і «Жокей». Фасують продукцію «Орімі Україна» під Києвом у селі Требухів, яке росіяни активно обстрілювали ракетами. Засновником компанії є мешканець Київщини, але бенефіціарами є громадянка Білорусії Тетяна Вахлєєва та мешканка Лондона Вероніка Касьяненко. Друга жінка є дочкою російського бізнесмена Сергія Касьяненка, який наразі є власником російської компанії «Орімі Трейд». У 2022 році ТОВ «Орімі Україна» намагалися поширити неправдиву інформацію про те, що Вероніка Касьяненко немає ніяких зв’язків з Росією, за що компанію оштрафували на 80 млн. грн. Згодом заарештованих 50 млн. грн компанії суд змусив перерахувати на потреби ЗСУ. Але навіть попри це чай та кава від «Орімі Україна» продовжують потрапляти на полиці магазинів.
А що в Чернігові?
Фінансувати російські компанії у часи повномасштабної війни, коли Росія продовжує запускати ракети у мирні міста України – це нонсенс. Ми вирішили перевірити, чи реалізуються подібні товари в Чернігові – місті-герої, який також постраждав від армії окупанта.
Для початку ми оглянули асортимент мереж, які мають кілька супермаркетів у Чернігові.
Першим на черзі для перевірки був магазин мережі «АТБ», через двері якого проходить доволі велика кількість чернігівців. Товару виготовленого в Росії знайти не вдалося, але на жаль ми натрапили на чай «Curtis» та «Richard» від «Компанія Май Україна».
Пані Ольга є постійним покупцем супермаркету «АТБ». Жінка каже: «Я думаю що в магазині є російські товари. Ось стояло пиво нещодавно, але люди підняли шум і його прибрали. Треба дивитися та розбиратися з товарами, якими ми фінансуємо Росію, щоб їх не було. Якби я точно знала конкретні товари, пов’язані з Росією, то не купувала б їх».
Наступним ми перевірили чернігівський супермаркет «Союз». Продуктів харчування, виготовлених у Росії, на полицях магазина не було, але ми знову виявили чай. Цього разу реалізовувалася продукція компанії «Орімі Україна». На полицях стояло багато чаю «TESS» та «Greenfield» різного смаку. Також знайшлася і кава «Жокей» цієї ж компанії. Крім продуктів харчування у магазині ще є засоби особистої гігієни, серед яких ми виявили зубну пасту та щітки виготовлені безпосередньо у Росії.
Пенсіонерка пані Люба іноді робить покупки у магазині «Союз». Жінка впевнена, що у супермаркеті не продають російські товари. «Я знаю, що для того щоб перевірити країну виробника продукту треба подивитися на штрих-код. В Україні він починається на 48. У магазині є іноземні товари, але не думаю що вони з Росії, адже зараз війна» – говорить пенсіонерка.
Магазинів мережі «Сільпо» у Чернігові менше ніж попередніх, але все ж покупців у них доволі багато, тому ми вирішили перевірити один із цих супермаркетів. Знайти на полицях магазину російські товари та продукцію від перерахованих раніше чайних компаній не вдалося.
Тетяна зі своєю донькою неодноразово здійснювали покупки магазині мережі «Сільпо», але ніколи не звертала увагу на країну-виробника товару. «Ми завжди купуємо одні й ті ж товари, бо звикли так. Донька у нас вибаглива, тому щось інше вона не їстиме. Не звертала уваги на країну, яка є виробником продуктів, але помітила, що деякі продукти зникли з цього магазину. Не знаю, чи пов’язано це з війною, але деякий час у «Сільпо» не продавалися кіндери, а маршмеллоу взагалі зник. Можливо вони були російського виробництва. Можу сказати точно, що якби я знала, що продається якийсь російський товар, то не купувала б його в жодному разі» – каже Тетяна.
Крім мереж супермаркетів ми оглянули товари у інших великих магазинах Чернігова. У магазині «Пчілка» на вул. Всіхсвятська також знайшлося багато видів чаю від «Орімі Україна». Крім цього магазин продовжує використовувати російську мову і позначати товар зі знижкою російським словом «уценка» замість нашого «уцінка».
Найбільший «сюрприз» чекав на нас у магазині «Велмарт» на вул. Незалежності. Крім чаю «TESS», «Greenfield», «Принцеса Нурі» та кави «Jardin» від «Орімі Україна» на полицях стояв товар із штрих-кодом Росії, що починається на число 46. Цим товаром виявилася дитяча каша «Мамако». Найбільше дивує те, що дата виготовлення дитячого продукту 17 травня 2022 року, тобто третій місяць повномасштабного вторгнення Росії на територію України, в тому числі й на Чернігівщину.
На чернігівському ринку «Нива» серед продуктів харчування не виявилося товарів виготовлених у Росії. Та попри це на полицях ринкових лотків стоїть безліч видів чаю від «Орімі Україна», який чернігівці продовжують купувати.
Для того, щоб дізнатися країну-виробника будь-якого товару потрібно звернути увагу на спеціальний штрих-код. Український товар починатиметься з числа 48, а Російський – 46. Якщо плутаєтесь у числах, то можете скористатися додатком «Zrada» для смартфону. Скануючи штрих-код товару за допомогою цього додатку можна дізнатися не тільки країну-виробника, а й інформацію про те, чи має компанія-виробник відношення до економіки Росії.
Навіть попри війну в Україні й надалі продовжує функціонувати 20314 компаній з російським та білоруським корінням. З них 172 фірми виготовляють харчові продукти та напої. З початку вторгнення російські бізнесмени намагаються змінювати громадянство. Вони реєструються в іншій країні для того, щоб і надалі отримувати прибуток від компаній в Україні. Найпопулярніші фірми з російським чи білоруським корінням в нашій країні:
- ТОВ «Орімі Україна»: кава «Жокей», «Jardin», чай «Greenfield», «Принцеса Нурі», «Tess», «Принцеса Канді», «Принцеса Ява», «Принцеса Гіта»;
- ТОВ «Компанія Май Україна»: чай «Майський», «Лісма», «Curtis», «Richard»;
- ТОВ «Єрмак Голд»: хінкалі «Сочинские» і «Кавказские», пельмені «Богатырские» та «Аппетитные», вареники «Ароматные» та голубці «Сельские»;
- ТОВ «Крупяний Двір»: «Крупяний двір», «Yoshi»;
- ТОВ «Оржицький Молокозавод»: «Світанок»;
- ТОВ «Лосинівський Маслосирзавод»: «Мілком», «Лосинівка»;
- ТОВ «Трапеза»: «Gurme», «Bellissimo», «Trapeza», «Дубаєв продукт»;
- ПАТ «Коростенський Хлібзавод»: «Твій хліб».
* * *
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.