Історичний центр Чернігова готується отримати статус світової спадщини ЮНЕСКО – таку заяву зробив президент Володимир Зеленський за підсумками нещодавнього візиту до нашого міста.
Й хотілося б порадити з цього приводу. Але… наприкінці березня ЮНЕСКО оновило перелік культурних пам’яток України, пошкоджених війною та російськими окупантами. До нього увійшли 16 об’єктів Чернігівської області, більшість з яких (а саме – 15) – пам’ятки, що знаходяться у Чернігові.
Тож ми вирішили дізнатися що пошкодили окупанти, що вже вдалося відновити, а які пам’ятки чернігівці ризикують втратити назавжди через дії російсько-білоруських окупантів.
БІБЛІОТЕКИ, ХРАМИ,СУДИ ТА МУЗЕЇ
Щоб зібрати найбільш повну інформацію, ми звернулися до міської ради та Чернігівської ОВА і спробували дізнатися, в якому стані наразі перебувають пошкоджені пам’ятки, які ми будемо описувати у тому порядку, як вони вказані у переліку ЮНЕСКО:
Обласний молодіжний центр (екс-кінотеатр ім. Щорса)
На жаль, в управлінні культури та туризму Чернігівської міської ради обмежилися суто формальною відповіддю, не розповівши про стан жодної з пошкоджених пам’яток та посилаючись на підпорядкування цих обʼєктів Мінкульту:
-Управління культури та туризму Чернігівської міської ради глибоко стурбоване питаннями збереження й захисту безцінної культурної й історичної спадщини нашого рідного міста, а також безпекою установ, де вона зберігається, та людей, які нею опікуються. Врятувати історичну та культурну спадщину України – таке ж важливе завдання, як і зберегти життя українців, - зазначив начальник управління Олександр Шевчук. - Окрім цього, хочемо зауважити, що вказані у Вашому запиті об’єкти культурної спадщини є пам'ятками архітектури місцевого й національного значення та підпорядковуються Міністерству культури та інформаційної політики України, а повноваження з питань культури та історичної спадщини національного (державного) рівня у регіонах та на місцях належить відповідним структурним підрозділам обласних державних адміністрацій.
-Станом на сьогодні за кошти релігійної громади завершуються ремонтні роботи, - підтверджує директорка департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОВА Людмила Замай.
Військово-історичний музей
Віконні отвори перших двох поверхів зашиті ОSВ-плитами, до того ж вже є план з реконструкції будівлі:
-Розробленапроектно-кошторисна документація на реконструкцію з теплореновацією, яка передбачає: І етап – закладання віконних отворів першого поверху та заміна віконних блоків; ІІ етап – утеплення фасаду будівлі; ІІІ етап – заміна дверей вхідної групи та влаштування пандусу, - розповіла Людмила Замай.
Станом на цей час частково виконаний перший етап робіт: демонтоване обладнання першого поверху, зроблений ремонт віконних отворів першого поверху, а на тому ж першому поверсі встановили одне вікно.
Обласна бібліотека для юнацтва
Ця гарна будівля, яка дійсно є пам’яткою архітектури, на жаль, разом зі стадіоном імені Гагаріна, стала одним з символів руйнувань, що Росія, за допомогою Білорусі, завдала нашому місту. Пошкодили не тільки стіни: знищена велика частина книжкового фонду (причому, як нам розповіло джерело у бібліотеці, найбільше постраждав саме відділ з новими україномовними книжками), комп’ютери, меблі, світильники тощо тощо тощо…
Наразі врятувати цю пам’ятку допомагає Світовий фонд пам’яток, з яким Чернігівська ОВА у листопаді 2022-го підписала перший Меморандум про взаєморозуміння:
-Проведені роботи щодо захисту об'єкта від подальшого руйнування природними та антропогенними факторами до моменту подальшої стабілізації та реставрації будівлі, стабілізація автентичних елементів споруди, виконання необхідного обсягу досліджень, відновлення зовнішніх несучих стін та нового постійного даху, - каже пані Замай. - На сьогодні розпочато 2-гу чергу робіт в рамках 2-го Меморандуму про взаєморозуміння між Світовим фондом пам'яток та Чернігівською обласною військовою адміністрацією щодо невідкладних протиаварійних робіт комунального закладу «Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва» Чернігівської обласної ради (другий меморандум підписаний 23 лютого 2023-го року, - прим.)
Катерининська церква
Під час обстрілів Чернігова, ця архітектурна красуня, яка гордо з пагорба зустрічає всіх гостей, що вʼїжджають у місто по Київській трасі, постраждала неістотно. Фасад церкви був посічений осколками від вибухів. На щастя, одна з головних візитівок міста вже приведена до ладу:
-Завершено роботи по відновленню незначних пошкоджень, - розповідає Людмила Замай.
СБУ (будинок колишнього окружного суду)
Ця будівля, яка зіграла важливу роль в українській історії (наприклад, тут починалася друга справа Василя Стуса, яка, у підсумку, призвела до загибелі поета), постраждала у перші дні повномасштабного вторгнення. Наразі здається, що жодних робіт для збереження пам’ятки не проводять.
-Внаслідок підпалу знищено дах, будівля повністю вигоріла зсередини, - лаконічно відповіла Людмила Замай, не зазначивши нічого про відновлення пам’ятки.
Бібліотека Короленка
Тут був пошкоджений дах, вибиті вікна та з’явилися тріщини у стінах. Не дивлячись на це, бібліотека й зараз продовжує працювати.
-На сьогодні розроблено та виготовлено проектно-кошторисну документацію «Реставрація покрівлі будівлі пам'ятки архітектури місцевого значення» та здійснено поточний ремонт покрівлі, заміну металопластикових вікон. Планується поточний ремонт покрівлі та укріплення пошкодженої стіни за рахунок благодійних коштів. Підписано відповідний договір з донорами, - каже Людмила Замай.
Свято-Казанська церква
Як ми розповідали, ця церква є пам’яткою архітектури, й належить облраді, але користується нею УПЦ Московського патріархату.
Як відповіла нам Людмила Замай, реставраційні роботи там не проводилися. Тож можна припустити, що пошкодження церкви не були суттєвими.
Каплиця Архістратига Михаїла
Цей храм Православної церкви України, що знаходиться на кладовищі Яцево, був повністю знищений під час облоги міста. Відновлювальні роботи тут не проводилися. Але секретар міської ради Чернігова Олександр Ломако у грудні 2022-го року обіцяв вже у 2023-му році розглянути проект церкви на території Яцево.
Воскресенська церква
Як й Свято-Казанська церква, Воскресенська церква є пам’яткою архітектури, належить облраді, але знаходиться у користуванні УПЦ Московського патріархату.
На жаль, ані в ОВА, ані у міськраді про долю цієї пам’ятки нам не відповіли, але, проходячи повз неї, не здається, що будівля зазнала серйозних пошкоджень.
Церква Успіння Пресвятої Богородиці
Це один з храмів Єлецького монастиря, з якого ще наприкінці березня 2023-го року мали виїхати представники УПЦ Московського патріархату, але який досі зайнятий цією релігійною організацією.
-Внаслідок артилерійського обстрілу значно побито брами та муровану стіну навколо монастиря, келії та дзвіницю, - розповідає про пошкодження Єлецького монастиря Людмила Замай, не уточнюючи чи ведеться відновлення цієї пам’ятки.
Бібліотека імені Коцюбинського
Міська бібліотека, що розташована на перехресті вулиць Княжа (був. Кірпоноса) та Коцюбинського, постраждала в наслідок обстрілу Чернігова 27 лютого 2022-го року. Цьогоріч на її відновлення планують виділити 17 мільйонів гривень з бюджету розвитку Чернігова.
Обласний художній музей імені Галагана
Тут відремонтували опалення та відновили освітлення, встановили 8 вікон, придбали комп’ютери, зробили косметичний ремонт пошкоджених стін, а також:
-За рахунок коштів міжнародної благодійної допомоги придбано обладнання для відділу фондів та реставраційні матеріали для майстерні реставратора, - зазначила Людмила Замай.
Будинок-музей та садиба Михайла Коцюбинського
-Внаслідок мінометних обстрілів 06.03.2022 р. уламками снарядів пошкоджено меморіальний будинок М. Коцюбинського, знищено 70 погонних метрів паркану. Пошкоджено адміністративний будинок (1 двері, 8 вікон, веранда). Згорів господарський сарай площею 2 кв. м. У літературній експозиції пробито один склопакет, вхідні двері та скло технічного приміщення, - розповіла Людмила Замай, не уточнивши чи відбуваються роботи з відновлення пам’ятки.
Це ще не все…
Єдиним не чернігівським об’єктом з переліку ЮНЕСКО, є Будинок культури села Іванівка (про ступень його пошкоджень не відомо).
Останнім же, 16-м об’єктом з цього переліку є Молитовний дім ІІ Чернігівського баптистського храму, що розташований на вулиці Толстого неподалік Троїцького монастиря. Ця будівля не є пам’яткою архітектури. Але тепер вона стала пам’яткою війни, адже сюди російськи окупанти поцілили тоді, коли у церкві ховалися люді. Ми відвідали молитовний дім та поговорили зі свідками тих подій. Але їх історію розкажемо в окремому матеріалі. І це ще одна підстава підписатися на наші сторінки у соцмережах, слідкуйте за нашими анонсами та не пропустіть головного!