Більшість чернігівців вже звикли бачити при вході на Вал з боку Катерининської церкви чи інституту історії, пам’ятник радянському солдату. Він там стоїть вже понад 50 років, тож більшість городян, гадаємо, просто не помічають цей елемент ландшафту.
Ми ж вирішили звернути увагу на цей пам’ятник з довгою та дуже складною (але шокуючою, якщо в неї вчитатися) офіційною назвою: «Братська могила червоноармійців Богунського полку 1-ї Української Радянської дивізії, які загинули при визволенні м. Чернігова від петлюрівців 12.01.1919 р. та 11-ти радянських воїнів, які загинули при визволенні м. Чернігова у вересні 1943 р».
Блукаючий пам’ятник загарбникам-щорсівцям
Щодо воїнів, загиблих у бою з нацистами у 1943-му році, тут все не так однозначно: ще нещодавно вони вважалися визволителями. Тепер же все частіше можна почути думку, що, звільняючи Україну від нацистів, радянські воїни повернули сталінізм, через який загинули (у тому числі, через Голодомори 1932-33 та 1946-47 років), у прямому сенсі, мільйони українців.
Але ще нещодавно, на початку березня 2023-го року на одній з плит цього пам’ятнику на Валу можна було побачити не тільки згадку про радянських воїнів Другої світової, а й дослівно, такий напис: «Здесь похоронены красноармейцы-щорсовцы погибшие в бою з гетманцами и петлюровцами в январе 1919 года при освобождении Чернигова. Вечная слава борцам за власть советов!».
Тут, певно, треба пояснити, що «звільняли» щорсівці українців за тією ж схемою, що й російські окупанти у 2022-му намагалися «звільнити» Чернігівщину. «Звільняли» від української влади. У 1919-му – від влади Української народної республіки, у 2022-му – від влади Незалежної України (у всьому світі, крім Росії та Білорусі, це зветься не «звільнення», а окупація іншої держави).
Тобто у 2023-му році у Чернігові, який рік тому, завдяки героїзму захисників міста (частина з яких, на жаль, полегла у боях) відбив наступ російських окупантів, досі зберігається пам’ятник іншим російським окупантам, яким у 1919-му році пощастило більше за росіян-2022, та які змогли Чернігів захопити…
Причому саме з табличкою щорсівцям за останній рік ставалися дивні пертурбації: у липні 2022-го року вона була на місці, у вересні 2022-го напис про щорсівців залили бетоном, але на початку березня 2023-го бетон демонтували, знову повернувши на загальний огляд напис про окупантів-щорсівців (невже у щорсівців у Чернігові досі є фанати? – емоційне зауваження).І ось, на початку квітня 2023-го, схоже, демонтували вже усю плиту з написом-присвятою окупантам. Причому хто це зробив – достеменно невідомо:
Але у цей історії, як у гарному детективі, багато невідомих. Проте, складаючись у пазл, ці невідомі дають не захопливу розгадку, а сцену зі знятого на Полтавщині радянського фільму «Королева бензоколонки», в якій чиновники скидають один на одного обов’язок ремонту мосту, через що «безгоспна» конструкція руйнується (у нашому випадку, щоправда, залишається на місці).
Справа у тому, що Вал – це територія нацзаповідника «Чернігів стародавній». Й «Чернігів стародавній», як вони розповіли нашій редакції, ще (чи «аж», враховуючи, що поточна україно-російська війна триває з 2014-го року) у липні 2021-го зверталися до мера Чернігова Владислава Атрошенка. У своєму листі науковці зазначали: «поховання не відповідає вимогам упокоєння та охорони могил, адже не знаходиться на кладовищі». «Чернігів стародавній» пропонував перепоховати воїнів на Яцево, але окремо: загиблих у 1943-му році – у почесному секторі для загиблих у Другій світовій війні, щорсівців – у звичайному секторі з написом «Загиблі воїни Червоної армії. Листопад 1919 р., м. Чернігів».
Але вже в обласному департаменті культури дають таку, дещо заплутану належність цієї пам’ятки:
У департаменті підтверджують, що міська рада у 2021-му році зверталася до них щодо перенесення поховання на Яцево, й, після Консультативної ради при обласному департаменті культури, міськраді (сподіваємося, у радах ви не заплуталися – міськрада – це міська влада) рекомендували звернутися до мінкульта та надати обласному департаменту робочий проект перенесення пам’ятки.
А що мінкульт?
У міністерстві культури та інформаційної політики нам надали доволі заплутану відповідь, відповідно до якої пам’ятника на Валу немає у реєстрі нерухомих пам’яток України, але він все-одне вважається пам’яткою:
Наскільки можна зрозуміти позицію міністерства, там не горять бажанням брати на себе відповідальність та, тим більше, ініціювати процес перенесення окупантів з загону Щорса на цвинтар. Але при цьому всі погодження мають, відповідно до законодавства, проходити саме через мінкульт:
Як зазначає пані Григоренко, для отримання дозволу на перенесення пам’ятки, Чернігівській ОВА або міській раді необхідно надати міністерству доволі великий пакет документів в який входять не тільки витяг з протоколу засідання Консультативної ради, а і копія рішення органу місцевої влади про перенесення пам’ятки, науково-проектна документація щодо перенесення пам’ятки тощо. Єдине чого не зазначають у міністерстві: чи надходили до них ці документи (адже Консультативна рада при ОДА з приводу цього пам’ятника, нагадаємо, відбулася ще 2021-го року).
Чи є успішні кейси?
Одна з головних проблем пам’ятника на Валу в тому, що це, у прямому сенсі, могила. Й тут діють не тільки Закони з охорони пам’яток, а й Закони щодо перенесення поховань. Але в Україні є випадки, коли владі, разом з громадськістю, вдавалося долати ці бюрократичні перешкоди:
Переконані у необхідності перенесення поховання й в Українському інституті національної пам’яті:
Цілком підтримують перенесення поховання також у Чернігівській міській раді:
Міська влада процедуру перепоховання бачить так:
Що у підсумку
У підсумку виходить, що усі підтримують (або, по-менш, не виступають проти) перенесення пам’ятника та перепоховання тих, хто під ним покоїться. Але, за фактом, за понад 9 років поточної україно-російської війни це питання так й не вирішено. Й навіть у квітні 2023-го року в історичному та туристичному центрі міста-героя Чернігова, міста, яке своє геройське звання отримало як раз за спротив російським окупантам, досі ці російські окупанти лежать…
Схоже, була б на місці досі й пам’ятна дошка з присвятою загарбникам-щорсівцям, якщо б хтось (так як влада про це не знає, схоже, це були невідомі патріоти) не прибрав цей пам’ятник-плиту.
Так, треба діяти за Законом. Але все ж треба діяти швидше. Бо російським окупантам (в якому б році вони не намагалися завоювати Чернігів) тут не місце.
Ви згодні?