Рейдерське захоплення чи все в рамках закону? Слово мінкульту у справі чернігівських храмів УПЦ МП

Троїцький монастир, світлина Сєргєя Карася

Вже кілька тижнів увага багатьох людей, та не тільки українських, а і міжнародних журналістів прикута до подій навколо Національного заповідника «Києво-Печерська лавра», з якого ще наприкінці березня мали виїхати представники УПЦ Московського патріархату, але де досі проводить служби митрополит та голова УПЦ МП Онуфрій (Березовський): ієрарх, в якого нещодавно журналісти знайшли російське громадянство.

У той же час чернігівська ситуація схожа зі століцею. Як ми вже писали: до 27 березня УПЦ МП мало повернути майно трьох чернігівських пам’яток архітектури – Єлецького та Троїцького монастирів і Спасо-Преображенського собору, які знаходяться на території Національного заповідника «Чернігів стародавній». Проте, як й в Києві, у Чернігові представники церкви, яка, згідно з висновками Держслужби з етнополітики, досі є структурним підрозділом РПЦ МП, храм та монастирі не звільнили, а майно не передали. Зате подали до суду на «Чернігів стародавній».

Засновником та органом управління обох заповідників – й «Києво-Печерської лаври», й «Чернігова стародавнього» є міністерство культури та інформаційної політики. Але якщо ситуацію навколо лаври міністр культури Олександр Ткаченко активно коментує, то останній коментар міністра щодо ситуації навколо чернігівських храмів датується 22 березня (тобто періодом коли термін повернення УПЦ МП майна ще не сплив). Та й те, висловлювався міністр не дуже конкретно:

-Крім Нижньої лаври, у нас закінчилися угоди користування майном і в Чернігові, і в одному з храмів в Почаєві. Ми зараз над цим якраз працюємо стосовно припинення дії таких угод і підписання відповідних актів прийому-передачі, - казав міністр в інтерв’ю «РБК-Україна».

Тож, щоб дізнатися, чи законно наразі представники УПЦ МП перебувають на території Єлецького та Троїцького монастирів, а також Спасо-Преображенського собору, або ж на наших очах відбулося рейдерське захоплення пам’яток архітектури (адже, за повідомленнями медіа, судові органи відмовили УПЦ МП у заходах по забезпеченню у вигляді заборони «Чернігову стародавньому» вчиняти будь-які дії, спрямовані на вилучення згаданих пам’яток архітектури, тобто церковники мали з храму та двох монастирів виїхати), а також щоб зрозуміти яким бачить мінкульт вихід з конфлікту навколо чернігівських пам’яток, ми звернулися до міністерства.

Позиція міністерства

Міністерству культури ми ставили чотири питання:

·Чи надходив до відповідної комісії міністерства культури пакет документів від УПЦ МП щодо укладання договорів оренди на користування вищезгаданим собором та монастирями? Якщо надходив, яке рішення прийняла комісія (як ми розповідали, комісія при мінкульті має погодити пакет документів, який дозволив би УПЦ МП заключити нову орендну угоду, - прим.)?

·Чи на законних підставах наразі представники УПЦ МП перебувають на території Троїцького та Єлецького монастирів і Спасо-Преображенського собору Чернігова?

·Чи зверталися представники Вашого міністерства або представники «Чернігова стародавнього» до правоохоронних органів з метою примусового виселення представників УПЦ МП з приміщень Спасо-Преображенського собору, а також Єлецького і Троїцького монастирів Чернігова?

·Яким міністерство бачить вихід з ситуації, що склалася навколо двох монастирів та собору у Чернігові? Чи планує міністерство чекати на рішення по суті суду навколо цієї справи або ж вчиняти інші дії для розв’язання цієї ситуації?

На ці питання у міністерстві відповіли наступне:

- В МКІП (міністерство культури та інформаційної політики, - прим.) відсутня інформація щодо запиту Української Православної Церкви Московського патріархату щодо укладання договорів оренди на користування комплексом споруд пам’яток архітектури національного значення Троїцького монастиря XVII-XVIII ст., комплексом споруд пам’яток архітектури національного значення Єлецького монастиря ХII-XVII ст. та пам’ятки архітектури національного значення «Спасо-Преображенський собор» ХІ ст., що є об’єктами державної власності, входять до складу Заповідника, органом управління якого є МКІП, - пише державний секретар мінкульту Юрій Лещук.

У міністерстві нагадали, що представники УПЦ МП не прийшли 28 березня на засідання комісії «Чернігова стародавнього», яка мала здійснити приймання-передачу монастирів та собору.

Причому, що цікаво, за словами пана Лещука, УПЦ МП не має якогось пріоритету при укладанні нового договору оренди. Тобто наразі претендувати на таку оренду, на рівних правах з УПЦ МП, може Православна церква України або, де-факто, будь-яка релігійна організація України, прикладом, Древлеправославна церква України (раніше їх називали старообрядниками):

- Після закінчення строку дії договору безоплатного користування, ні Законом, ні Порядком не передбачено переважного права на укладення договору оренди майна, що є предметом такого договору, - підкреслює Юрій Лещук.

Нижче ми викладаємо повний текст відповіді міністерства культури.

Відповідь міністерства культури та інформаційної політики України
Відповідь міністерства культури та інформаційної політики України

P. S. Також 7 квітня ми надіслали інформаційний запит до митрополита Чернігівського і Новгород-Сіверського УПЦ МП Амвросія (Полікопи) з проханням пояснити, як УПЦ МП бачить вихід з конфліктної ситуації навколо Спасо-Преображенського собору та Троїцького і Єлецького монастирів. Відповідь, відповідно до чинного законодавства, ми мали отримати протягом 5 робочих днів, але під час підготовки цього матеріалу жодного листа від Чернігівської єпархії УПЦ МП до нас не надходило. Ми готові оприлюднити позицію УПЦ МП з їх баченням вирішення цієї ситуації.

*  *  *

Приєднуйтесь у Viber та Telegram до спільноти "Чернігівський Фонтан", де тільки найактульніші новини та історії нашого міста.