Новий Білоус – передмістя Чернігова під постійними обстрілами

У Новому Білоусі росіяни використовували цивільне населення в якості «живого щита». На голови жителів сипалися артилерійські снаряди, ракети та авіабомби, тому є загиблі та важкопоранені. Окупанти пошкодили ліцей, у підвалі якого ховалися від обстрілів люди.

Про це повідомляє Освітній дім прав людини в Чернігові.

Знищений будинок в селі Новий Білоус внаслідок обстрілу російськими військовими

Новобілоуська громада в окупації

Новий Білоус знаходиться на північному заході, поряд з містом Чернігів. Настільки поряд, що багато місцевих жителів їздять на роботу до міста. Водночас селище є центром досить великої за площею громади, чисельністю понад 12000 осіб. В самому селі до повномасштабного вторгнення росії проживало 1607 жителів. До Новобілоуської територіальної громади входить 22 села і практично всі вони опинилися в окупації.

Місцеві чоловіки самоорганізовуються, ловлять диверсанта

24 лютого 2022-го року чоловіки села Новий Білоус вже почали самостійно організовуватися та готуватись до наступу росіян. Мали інформацію про швидке просування ворожих колон територією області.

Руйнувань зазнала енергетична інфраструктура поблизу села Новий Білоус

Представники громади здійснювали патрулювання села і почали облаштовувати укриття. Під час одного з патрулювань виявлено підозрілого чоловіка. За словами свідків, він був дивно одягнений і не реагував на команду «стій». При обшуку виявили радіодеталі. «Цей хлопець не розумів української мови, не розумів про що запитують. Казав, що втік з «Десни» (з військової частини), що він військовий, але звання не казав, плутався, не розумів сучасних військових личак. Справжнє ім’я та прізвище не назвав», – розповідає свідок. Підозрілого передали до правоохоронних органів, в той день ще була така можливість. Вже згодом, 27 лютого українські військові підірвали міст, що сполучав Новий Білоус та місто Чернігів, адже російські військові стояли впритул до села та навіть у жилих дворах на околиці.

Підійшли впритул до села, зайняли околиці

Зі слів одного зі свідків: «Російські військові підійшли впритул села. Йшли по трасі Київ – Санкт-Петербург. У хатах, що стояли на околиці розквартирувалися. Хазяї були вимушені залишити свої будинки й переїжджали хто куди міг». Актів безпосереднього фізичного насильства щодо цивільного населення у Новому Білоусі наразі не зафіксовано. Місцеві розповідають, що військові РФ ходили по деяких дворах, питали про цигарки та спиртне. Але той факт, що російські військові поставили свою техніку у дворах може свідчити про те, що цивільне населення використовували як «живий щит». Зі слів свідка: «Прикривалися мирним населенням, постійно обстрілювали м. Чернігів. Відстань від їх дислокації до околиць м. Чернігова приблизно 4-5 км (до масиву Масанів, Забаровки)». Також один з місцевих жителів згадує, що в період окупації у село заходили ворожі ДРГ по 5 осіб з автоматами. «Вони заходили тільки в крайні хати й виносили все, що їм треба: столи, стільці, одяг, алкоголь, теплий одяг, бензопили, різний інструмент. Приблизно 50 хат вони пограбували», – стверджує чоловік.

Обстріли села, руйнування приватних будинків

У Новому Білоусі сховище було під приміщенням сільської ради. В найстрашніші ночі там розміщувалися близько 150 людей. Також укриття було у підвалі школи, де перебували близько 30 осіб. Зі слів місцевих, люди ховалися у підвалах двоповерхових будинків.

Зруйнований будинок у Новому Білоусі внаслідок обстрілів російськими військовими

Весь час окупації село Новий Білоус постійно піддавалося обстрілам з боку російських військ. Один свідок згадує: 27 лютого були перші прильоти «Градів» по селу. Чоловік стояв біля сільради, а снаряд впав метрів за 50:« Було випущено 8 снарядів з «Граду», 2 – по селу, а 6 – на пасовищі. В цей день, росіяни влучили в газову трубу і була велика заграва». Про постійні обстріли села свідки кажуть і таке: «3 березня пройшла ворожа колона вздовж села Кошівка і зупинилася біля об’їзної траси, поруч із селом Новий Білоус. По цій колоні вдарили наші із Чернігова, і після цього, ворожа техніка виїхала із лісу, повернули дула в сторону села і почали обстрілювати його із танків, із БТРів, зі стрілкової зброї». Російські військові також влучили по житловому будинку, який загорівся. «Хлопці побігли тушити будинок, а кацапи їх почали обстрілювати», — розповідає місцевий житель. Стріляли із великокаліберної зброї. Саме тоді був перший загиблий. Інше влучення було у житловий будинок із танку, де у підвалі знаходилося четверо людей. Троє із них померли, одна залишилася жива, але отримала контузію.

Під прицілом школа – Новобілоуський ліцей

Приміщення пошкодженого спортзалу Новобілоуського ліцею

У Новому Білоусі до початку повномасштабного вторгнення працював ліцей. Під час бойових дій заклад потрапив під обстріл, в результаті чого він став непридатний до навчання та потребує відновлення. Зі слів свідків відомо, що снаряди впали на територію школи та на спортивний майданчик. В цей момент у підвалі переховувалися люди. Позицій українських військових поблизу не було.

Жахливі авіаудари – руйнування та загиблі

Найстрашніше для жителів Нового Білоусу розпочалося тоді, коли село почала бомбардувати авіація. Маршрути російських літаків, які летіли на Чернігів, проходили над селом. Одну з авіабомб росіяни скинули на житловий будинок, внаслідок чого загинула жінка, чоловік отримав тяжке поранення. Коли люди намагалися потушити полум’я пожежі, від влучення авіаційних ракет, російські військові обстрілювали їх, не давали гасити вогонь. Ракета, яка впала на двоповерховий гуртожиток зруйнувала приміщення до першого поверху, зокрема дах і перекриття другого поверху.

Зруйнований гуртожиток у Новому Білоусі

В інших селах Новобілоуської громади під час окупації відбувалося багато подій, вартих окремої розповіді. Місцями жителі чинили справжній партизанський опір, робили перебування окупантів на українській землі нестерпним. Загалом у громаді загинуло 42 цивільних жителів, у Новому Білоусі – 7. Село опинилось на лінії зіткнення російських окупаційних військ та сил оборони України, за кілька кілометрів від житлових масивів Чернігова. 2 березня остання ворожа техніка покинула територію громади.

Статтю створено на основі задокументованих фактів командою Освітнього дому прав людини в Чернігові із залученням бенефіціара Програми захисту ОДПЛЧ, компоненту професійної підтримки Івана Матвєєва.