Спасо-Преображенський собор та Троїцький монастир Чернігова: долю пам’яток вирішить медіація

Троїцький монастир, світлина Сєргєя Карася

У середу, 31 травня, у Господарському суді Чернігівської області відбулися засідання щодо позовів Чернігівської єпархії УПЦ Московського патріархату (нагадаємо, згідно з висновками Держслужби з етнополітики, УПЦ досі є структурним підрозділом РПЦ МП) до Національного заповідника «Чернігів стародавній».

Про що справа

Представники УПЦ МП мали ще наприкінці березня виїхати з трьох чернігівських пам’яток архітектури, котрі вони займають: Єлецького та Троїцького монастирів і Спасо-Преображенського собору. Всі ці три об’єкти належать державі, в особі заповідника «Чернігів стародавній». Раніше УПЦ МП користувалося пам’ятками на умовах безоплатного користування. Однак термін цих угод сплив ще у 2021-му році.

Проте церковники не тільки не виїхали з монастирів та собору, а і подали на «Чернігів стародавній» до суду, бажаючи й далі безкоштовно користуватися пам’ятками української архітектури.

Але ще до розгляду справи по суті, сторони подали до суду заяви, в яких просили зупинити провадження, так як вони домовилися вирішити суперечку за допомогою медіації:

-На сьогодні медіація – це новий інститут, який ще не набув широкого розголосу. Але загалом, медіація – це переговірний процес сторін, які є учасниками цього процесу, та сертифікованого медіатора. Це (медіатор, - прим.) фахова людина, яка має відповідний рівень підготовки та, використовуючи свої вміння, знання та навички, сприяє сторонам досягнути консенсусу та порозуміння, - розповідав про те, що таке медіація, адвокат Чернігівської єпархії УПЦ МПОлександр Шамко.

При чому в.о. гендиректора «Чернігова стародавнього» Андрій Лісовий, в ексклюзивному коментарі нашому виданню називав медіацію – здобутком музейників, а завданням його установи – повернення пам’яток архітектури державі:

-Для того, щоб отримати відповідні результати, отримати позитивні результати (поставлена була задача повернути культові будівлі, духовні святині, державі), мають бути додержані певні вимоги законодавства. Я вважаю, що рішення щодо медіації відносно Єлецького монастиря: те, що УПЦ МП погодилося на цей механізм – є певним здобутком «Чернігова стародавнього», Чернігівської ОВА, а також міністерства культури та інформаційної політики, - казав Андрій Лісовий.

Рішення щодо медіації Єлецького монастиря було прийняте ще 16 травня. А ось доля Троїцького монастиря та Спасо-Преображенського собору вирішувалася лише в останній день весни.

Про долю Спасо-Преображенського собору та Троїцького монастиря

Адвокат «Чернігова стародавнього» Микола Скумін не змін бути присутнім на засіданнях, надавши до суду клопотання, в якому посилався на зайнятість в іншій справі у цей день. В якості слухачки на засіданнях була присутня працівниця заповідника, проте вона сказала нашому журналісту, що не уповноважена давати коментарі.

В обох справах: й щодо Троїцького монастиря, й щодо Спасо-Преображенського собору, суддя Марія Демидова винесла однакові рішення: провадження зупиняються на час медіації. Але протягом 90 днів сторони мають надати суду документи, укладені за результатами медіації.

-Те, що судом були сьогодні задоволені обидва клопотання та зупинені провадження у справах – це пряма норма процесуального законодавства. Стосовно проведення медіації – сторони усвідомлюють, що існуючий спір можна вирішити виключно шляхом проведення перемовин. Зупинення провадження надає нам можливості повноцінно перейти до процесу перемовин, у ході якого спробувати знайти порозуміння, - прокоментував ці рішення адвокат Олександр Шамко.

Щодо того як просувається медіація щодо Єлецького монастиря, представник УПЦ Московського патріархату сказав таке:

-Одним з принципів проведення медіації є принцип конфіденційності. Тому сторонами було прийняте рішення повністю дотримуватися цього принципу й, до закінчення процесу перемовин, не коментувати його сутність, його хід та ті результати. Коли буде завершений процес перемовин, сторони, за необхідності, нададуть необхідні коментарі, - відповів Олександр Шамко.

Нагадаємо, з 9 травня у всіх трьох пам’ятках архітектури: Троїцькому та Єлецькому монастирях і Спасо-Преображенському соборі працює комісія, в яку, крім працівників «Чернігова стародавнього», входять представники міністерства культури та інформаційної політики України. Ця комісія має визначити стан пам’яток.

Сєргєй Карась

Чернігівська медіа група